Ботанічний сад Києва опинився в критичному становищі: у виданні Guardian підкреслили наслідки агресивних атак на енергетичну інфраструктуру України.


Пошкодження енергетичних систем України загрожує унікальним та рідкісним рослинним видам ботанічного саду в Києві.

Ботанічний сад у Києві ризикує зникнути внаслідок атак Росії на енергетичну інфраструктуру України.

Цю інформацію публікує видання Guardian.

Незвичайні та рідкісні рослини можуть постраждати взимку від холоду, що загрожує їхньому існуванню.

У періоди, коли відсутнє електропостачання, вони застосовують дров'яну піч для підтримки комфортної температури в приміщенні.

"Коли електрика вимикається, ми забезпечуємо піч дровами. Взимку це відбувається безперервно. Нашим рослинам необхідна стабільна температура, адже вони не виносять ні холоду, ні спеки," – ділиться досвідом Жанна Ярославська, працівниця Національного ботанічного саду ім. Миколи Гришка в Києві.

Національний ботанічний сад у Києві вважається найбільшим в Україні та одним із найбільших в Європейському просторі. У його колекції представлено приблизно 13 тисяч видів дерев, квітів та інших рослин з різних куточків планети. Проте, цей унікальний об'єкт опинився на межі катастрофи: внаслідок атак російської армії на енергетичну інфраструктуру, численні рідкісні та екзотичні рослини можуть не пережити зимові холоди.

"Взимку ми робимо це цілодобово. Нашим рослинам потрібна постійна температура. Вони не люблять ні холоду, ні спеки", -- розповідає співробітниця ботсаду.

Отже, згідно з її словами, для бромелієвих колекцій з Америки необхідно підтримувати мінімальну температуру на рівні 10 °C, інакше вони можуть загинути.

"У найгіршому сценарії ми можемо понести значні втрати в нашій колекції," - зазначив Роман Іванніков, керівник відділу тропічних і субтропічних рослин.

У теплиці, що славиться своєю неповторною колекцією екзотичних орхідей, у 2023 році були встановлені три теплові насоси, які забезпечують підтримку температури в межах 20-22 °C. Проте, на випадок тривалого відключення електроенергії, резервна система живлення відсутня.

Також ботсад постраждав від ракетних обстрілів столиці - час від часу уламки, що падають, розбивають скло в теплицях. Вибухові хвилі також змістили шматок стіни і повалили червонокнижні рослини.

"Прямого удару по нам не було, але ми понесли значні втрати," – зазначив Іванніков.

Ярославська каже, що хотіла б замінити старі будівлі на сучасну, більш теплозберігаючу версію, проте немає сенсу вносити поліпшення, поки йде війна. Наразі мета полягала в тому, щоб сад і його 4000 тропічних і субтропічних рослин пережили майбутню зиму.

"Якщо б у мене була магічна паличка, я б бажала, щоб Росія просто зникла. Без Росії не існувало б і проблем. Ми змогли б жити спокійно та гармонійно," - поділилася думками співробітниця Національного ботанічного саду ім. Миколи Гришка в Києві Жанна Ярославська.

Нагадаємо, що колишній керівник НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький раніше зазначав, що цієї зимою Україні не загрожує енергетична катастрофа. Він також зауважив, що відключення електроенергії можливі лише під час сильних морозів, які можуть бути схожі на ті, що українці відчули влітку 2024 року.

Related posts