Група депутатів латвійського сейму планує оскаржити вимогу, що зобов'язує державні медіа виробляти контент російською мовою.


Відповідно до актуальної версії закону "Про суспільні електронні ЗМІ та їхнє управління", суспільні медіа Латвії виробляють контент мовами національних меншин з метою посилення почуття приналежності всіх жителів Латвії до своєї країни.

Депутати від опозиційних партій "Національне об'єднання" та "Об'єднаний список" ініціювали подачу позову до Конституційного суду з метою перевірки відповідності норм Закону "Про суспільні електронні масмедіа та їхнє управління" до конституційних вимог. Зокрема, мова йде про положення, що регулюють використання мов національних меншин у суспільних медіа. Про це стало відомо з повідомлення Delfi.

Опозиція відреагувала на заклик Національної ради з електронних засобів масової інформації (NEPLP). Для того, щоб подати позов, потрібно зібрати не менше 20 підписів депутатів.

Не так давно відбувся відбір на посаду голови та членів правління нового єдиного суспільного медіа Latvijas Sabiedriskais medijs (LSM), яке виникне внаслідок злиття Латвійського радіо і Латвійського телебачення.

Депутати зазначають, що соціальні медіа та регулюючий орган — Рада з питань суспільних електронних медіа (SEPLP) — інтерпретують положення сьомої частини статті 3 і четвертої частини статті 8 закону як норми, які не лише дозволяють, але й зобов'язують створення контенту мовами національних меншин. На їхню думку, це слугує підґрунтям для надмірного представлення російськомовного контенту в суспільних медіа.

Опозиція вважає, що існуючі правила призводять до ситуації, коли суспільні електронні медіа витрачають значні ресурси на виробництво та поширення контенту іншими мовами, що, в свою чергу, шкодить статусу латиської мови як єдиної державної. Це прямо суперечить нормам Конституції Латвії.

Депутат "Об'єднаного списку" Едвардс Смілтенс підкреслив, що в умовах повномасштабної війни Росії проти України демонтаж пам'ятників радянської окупації та утвердження латиської мови як єдиної мови спілкування повинні бути очевидними кроками.

Згідно з актуальною версією закону, суспільні медіа повинні виробляти контент на мовах національних меншин "для підтримки почуття приналежності всіх жителів Латвії до держави, сприяння інтеграції суспільства в рамках національної держави та поглиблення розуміння соціальних, культурних та суспільних процесів". Закон передбачає, що суспільні медіа зобов'язані створювати щонайменше одну програму як національну, яка повинна бути виконана державною мовою, при цьому частина контенту мовника має бути іноземною.

Нещодавно Національна рада з електронних медіа Латвії (NEPLP) ухвалила рішення про закриття доступу до 17 веб-порталів, які поширюють російську пропаганду. Ці сайти були визнані компетентним державним органом такими, що містять заборонений контент, і провайдери зобов'язані терміново обмежити до них доступ.

Related posts