"Через півроку конфлікт перейде на повністю безпілотні технології": Захід потребує вкладень у оборонну промисловість України, -- FT.
За словами Роберта Бровді, те, що американці роблять за 1200 доларів, українці -- за 58. Радник Зеленського Олександр Камишин повідомив, що зараз в Україні 200 підприємств, які здатні виробити обладнання на 20 млрд доларів цього року.
Цього тижня західні держави знову підтвердили свою підтримку України. У середу, 16 жовтня, президент США Джо Байден оголосив про надання 425 мільйонів доларів військової допомоги, які будуть передані Києву до виборів у листопаді. Цю інформацію публікує The Financial Times.
Австралія оголосила про передачу 49 танків Abrams в окремому пакеті. У найближчому майбутньому слід очікувати й інші подібні оголошення.
Британське видання зазначає, що все ж таки підтримка вкрай недостатня для того, щоб Україна могла перемогти у війні. Автори публікації звертають увагу на необхідність у залученні приватних і громадських вкладень в український оборонний комплекс.
Українські стартапи в сфері оборони значно розширили свої масштаби та амбіції. Радник президента Зеленського, Олександр Камишин, поділився з журналістами інформацією про те, що в Україні наразі функціонує 200 компаній, які можуть виготовити військове обладнання на суму 20 мільярдів доларів у поточному році та на 30 мільярдів у наступному.
Вироблена продукція є не лише інноваційною (дрони з штучним інтелектом), але й доступною за ціною. Яскравим прикладом цього є компанія Madyar's Birds, заснована колишнім бізнесменом та політиком Робертом Бровді. На українському підприємстві трудиться приблизно тисяча співробітників, які займаються виготовленням безпілотників та боєприпасів.
"Те, що коштує американцям 1200 доларів, ми реалізуємо за 58, -- зазначив Бровді. -- За півроку війна стане безпілотною, і ми плануємо застосовувати штучний інтелект для заміни людських операторів."
Водночас він відзначає критичний дефіцит оборотного капіталу. Камишин також підкреслює, що цього року Україні доступно всього 10 мільярдів доларів на потреби військових закупівель.
Нещодавно уряд України почав вивчати перспективу відміни заборони на експорт оборонних товарів з метою підвищення фінансових надходжень.
Автори публікації називають такий крок "потенційно саморуйнівним" і припускають, що набагато розумнішим рішенням для західних союзників було б виділити частину допомоги із заморожених російських активів на фінансування оборонних стартапів, поряд із постачанням старого західного обладнання. Такі інвестиції допомогли б не тільки Україні, а й Заходу внести зміни у власне оборонне виробництво.
Видання наводить слова колишнього керівника Google Еріка Шмідта, який сказав, що інновації, які з'являються в Україні, змінюють характер війни таким чином, що дорогі інвестиції західних урядів тепер уже можуть бути зайвими.
Одна з країн вже прийняла цю стратегію. Нещодавно Данія затвердила інвестиції в обсязі 4,2 млрд данських крон (приблизно 0,56 млрд євро) у військову продукцію та технології України.
Міністр оборони Троельс Лунд Поульсен оголосив про свої наміри заснувати загальноєвропейський фонд обсягом 1 мільярд євро.
"Виробництво в Україні обходиться значно дешевше. Наступним кроком є стимулювання більшої кількості європейських країн до інвестування у виробництво в нашій країні..." -- висловив він під час конференції, що відбулась у Києві минулого місяця.
За підрахунками видання TechCrunch, цього року в оборонний сектор Європи інвестують 1 млрд доларів венчурного капіталу. 66% фінансування для Європи походить від американських інвесторів. Водночас у таких країнах, як Велика Британія і Німеччина, оборонні стартапи ростуть як гриби. Європейські інвестори традиційно уникали інвестицій в оборону, але зараз це ставлення повільно змінюється.
У блозі Європейської комісії "Принципи відповідального інвестування" зазначено, що третина ESG-фондів (екологічні, соціальні та управлінські) у Європі та Великій Британії спрямована на оборонний сектор. Для порівняння, на початку 2022 року цей показник становив 25%.
До слова, у Данії віднедавна пенсійні фонди інвестують 40 млрд данських крон у місцеві військові кораблі.
Європейський інвестиційний банк на сьогодні зосереджений на проєктах цивільної інфраструктури. Є думка, що ЄІБ може стати природним джерелом фінансування для оборонних стартапів України -- за умови, що європейські політики керуватимуться принципом, що оборона України має вирішальне значення для загальної оборони Європи та її демократичних ідеалів.
Сполученим Штатам і європейським країнам варто проявити більше креативності у своїй підтримці Києва. Інші західні держави, звертаючись до прикладу Данії, мають активніше включитися в цей процес — це необхідно не лише для допомоги Україні, а й для забезпечення власної тривалої безпеки.
Нагадаємо, що бійці ЗСУ розкрили вартість наземних дронів "Махно", які роблять у "гаражі".
Крім того, з'явилася інформація про специфіку використання в Україні "таємних" дронів Phoenix Ghost.