Вартість війни в Україні для російського бюджету встановила новий рекорд.


Повномасштабна агресія Росії щодо України, яка триває вже третій рік, стає дедалі витратнішою для російських платників податків. У першій половині 2024 року витрати федерального бюджету на оборонні потреби досягли рекордної позначки в 5,3 трильйона рублів.

Відповідні розрахунки на підставі даних системи "Електронний бюджет" зробив науковий співробітник Німецького інституту проблем міжнародної безпеки Яніс Клюге, передає The Moscow Times.

У порівнянні з початком 2023 року військові витрати Росії зросли на 36%, що становить 1,4 трильйона рублів. Це означає, що середньоарифметично уряд витрачав на армію та придбання озброєння 203 мільярди рублів щотижня, 29 мільярдів рублів щодня, або 1,2 мільярда рублів щогодини, за даними Клюге.

Протягом півроку військовий сектор "поглинув" майже півтора річних бюджети програми підтримки національної економіки (3,89 трлн рублів), понад три повних бюджети всієї вищої освіти в країні (1,546 трлн рублів), 18 річних асигнувань національного проєкту "Охорона здоров'я" (290 млрд рублів) та більше 90 річних бюджетів типового малозабезпеченого регіону, наприклад, республіки Тива (56 млрд рублів).

"Особливо різко", вказує Клюге, підскочили секретні витрати, які йдуть головним чином на закупівлю зброї для фронту. Вони становлять близько 1 трлн рублів на квартал. У відкритій частині бюджету фінансування держоборонзамовлення зросло на 54% порівняно з минулим роком і на 126% щодо 2022-го.

Витрати на фінансування військових, включаючи масовий набір "добровольців" та контрактників, які Кремль використовує для компенсації втрат на фронті, зросли на 25% у порівнянні з минулим роком і на 175% відносно 2022 року.

Витрати на міжнародне військово-технічне співробітництво також значно зросли, зокрема це може включати фінансування закупівель боєприпасів і ракет у Ірану та КНДР, як зазначає Клюге. За його підрахунками, в першому кварталі ці витрати склали близько 120 млрд рублів, а в другому кварталі перевищили 150 млрд.

На початку уряд планував виділити на військові витрати у бюджеті 2024 року 10,8 трильйона рублів, що становило майже 30% від загальних видатків і мало стати безпрецедентним показником з часів СРСР.

Проте, якщо врахувати сезонні коливання бюджетних видатків та історичні дані, Клюге зазначає, що фактичні витрати на оборону можуть виявитися на третину вищими за плановані. Наприкінці року вони можуть досягти 13,3 трильйона рублів, що становитиме 7-8% від валового внутрішнього продукту. Це порівняно з рівнями військових режимів в Африці, де, наприклад, військові витрати складають 8,2% ВВП в Алжирі та 6,3% ВВП у Південному Судані.

Related posts