Далеко за межами імперії: у німецьких горах виявлено тисячі монет часів Стародавнього Риму.
Подібні відкриття трапляються вкрай рідко.
Металошукач у Німеччині знайшов унікальний скарб, що містить майже 3000 монет. Цей артефакт був виявлений за межами території Римської імперії та далеко від відомих поселень германських племен того часу. Причини, чому такий значний скарб опинився в цьому місці, залишаються загадкою для вчених, повідомляє Live Science.
Дослідник, який виявив знахідку, сповістив про неї археологів державної служби в Кобленці, місті, що розташоване на березі Рейну. Після проведення розкопок було знайдено приблизно 2940 монет і понад 200 тонких срібних уламків, декорованих геометричними візерунками. Вони були поховані в зламаному керамічному горщику, захищеному між двома каменями.
"Переважна частина монет відноситься до категорії антонініанів, які виконували роль офіційної срібної валюти Римської імперії в III столітті нашої ери. Однак, здебільшого, ці монети виготовлялися з бронзи і мали лише тонке срібне покриття," - зазначив Тімо Ланг, керівник відділу археології Кобленца в Рейнланд-Пфальці, який очолював розкопки.
Завдяки поганій збереженості монет, на даний момент вчені змогли ідентифікувати лише 100 зразків. На більшості з них з одного боку представлений портрет римського або галльського імператора, а з іншого — різні зображення, включаючи божеств, таких як Геркулес і Марс.
На найдавніших монетах зображений римський імператор Гордіан III, який керував з 238 по 244 роки нашої ери, тоді як на найновіших - галльський імператор Вікторин, що правив приблизно з 269 по 271 роки. Що саме являють собою срібні частини, наразі залишається нез'ясованим для науковців. Проте форма посудини, в якій вони були виявлені, відповідає римським керамічним традиціям третього століття нашої ери.
Як зазначив Ланг, монети походять з проміжку між 241-243 роками нашої ери та 269-271 роками нашої ери, що свідчить про те, що скарб, ймовірно, був закопаний на початку 270-х років.
Відкриття зробили неподалік міста Хершбах у гірському хребті Вестервальд, на відстані 18 кілометрів від Верхньонімецького лімесу, оборонної лінії, яка означала кордон Римської імперії з німецькими народами. Виявлення такого великого скарбу поза межами імперії - надзвичайно рідкісна знахідка.
"Зазвичай скарби монет за межами Римської імперії складаються з декількох десятків або, можливо, кількох сотень монет", - заявив Ланг. Він додав, що знає лише про один скарб за межами імперії, в якому було більше монет цього періоду -- скарб монет, знайдений у Польщі.
За словами археологів, деякі із знайдених монет були з Риму. Але більшість було викарбувано в Кельні, який на той час був частиною Галльської імперії. Це регіон, що включав сучасну Францію, Бельгію, Іспанію та частини Німеччини та Італії, які відокремилися від Римської імперії під час політичної нестабільності приблизно з 260 до 274 року н. е. Але регіон, у якому виявили скарб, не був частиною Галльської імперії.
Як монети опинилися тут, залишається загадкою. Одна з версій полягає в тому, що Галльська імперія намагалася підкупити німецьку еліту, щоб вона або не нападала на неї, або нападала на Римську імперію. Однак, чому монети були заховані в горах Вестервальда, де не було жодних відомих німецьких поселень, невідомо.
Нагадаємо, що чеські археологи, які здійснювали регулярні дослідження, знайшли під полем скарб, що має вік приблизно 3600 років. Цю знахідку вдалося зробити завдяки використанню металошукача.