Європейські країни об'єднуються проти агресії Російської Федерації: підсумки зустрічей дипломатичних представників
Дипломати проти російської агресії. Масштабна російська атака на Україну стала основною темою кількох міжнародних зустрічей на високому рівні. Відбулось засідання Ради Україна-НАТО, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба особисто спілкувався з європейськими колегами в Брюсселі, а наприкінці тижня російський напад обговорювали очільники оборонних відомств країн ЄС. Про результати зустрічей - у наступному матеріалі.
Країни НАТО будуть посилювати допомогу Україні. Такою обіцянкою відреагували союзники на комбіновану російську атаку. Після ударів росії по критичній та цивільній інфраструктурі України, генеральний секретар Єнс Столтенберг скликав засідання Ради Україна-НАТО на рівні міністрів оборони. На прохання Києва. Цей формат дає можливість проводити консультації між Україною та Альянсом. Нашу державу представляв Рустем Умєров.
Ірина Іванова, журналістка-репортер:
Згідно з заявами міністра оборони України, зростає кількість союзників, які підтримують зняття обмежень на використання далекобійної зброї. Партнери обговорювали питання постачання систем протиповітряної оборони та ракет до них, а також продовжили консультації щодо створення захисного щита протиповітряної оборони над західними регіонами країни. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що союзники підтвердили свої наміри щодо посилення військової допомоги Україні.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба прибув до Брюсселя з вимогою зняти обмеження на застосування далекобійної зброї. Він взяв участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ ЄС, яка, за словами головного європейського дипломата Жозепа Борреля, була однією з найінтенсивніших за останні п'ять років. Обговорення включали питання проведення майбутнього мирного саміту, операції ЗСУ в Курщині, наступу російських військ на Донбасі, підтримки енергетичної інфраструктури та зміцнення систем ППО, а також затримки в постачанні обіцяної зброї.
Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України:
Часом ці затримки виявляються надто тривалими. Військове планування стає неможливим. Неможливо передбачити, що на полі бою буде надійним, а що — ні. Після двох з половиною років війни ці процеси повинні функціонувати бездоганно, як швейцарський годинник, без жодних зволікань, максимально ефективно.
З таким самим закликом до союзників звернулися і міністри оборони інших європейських країн - Естонії та Нідерландів - наступного дня на першій неформальній зустрічі міністрів оборони. Рустем Умєров долучився по відеозвʼязку. Військова допомога Україні була на першому місці в обговоренні. Від початку вторгнення ЄС надав Україні збройної підтримки на понад 43 з половиною мільярди євро - розказав на пресконференції Жозеп Боррель. Разом з цивільною - це понад 100 мільярдів. Міністри оборони також погодилися на чверть збільшити тренувальну місію для українських військовослужбовців. Загальна кількість бійців, що пройдуть навчання в Європі, становитиме 75 тисяч. На цій же зустрічі дискусія точилася довкола дозволу Україні вражати легітимні військові цілі на території росії далекобійною зброєю.
Жозеп Боррель, головний дипломат Європейського Союзу з питань зовнішньої політики та безпеки:
Я вважаю, що Україна має законне право на самооборону відповідно до статуту ООН. Мені незрозуміло, чому дехто вважає це агресією проти Москви. Насправді, ми не плануємо нападати на Москву. Ми лише постачаємо зброю Україні, і це все. Україна має право використовувати цю зброю згідно з міжнародним правом. Такі побоювання є дещо необґрунтованими. Водночас країни-члени дійшли висновку, що рішення про зняття обмежень на використання далекобійної зброї повинні прийматися на двосторонньому рівні між постачальником і Україною.
Україна повинна також інтегруватися в промисловий сектор Європи, заявив Боррель. Для цього Європейський Союз відкриє в Україні офіс з оборонних інновацій. Це має відбутися найближчим часом, запевнив дипломат. Він також анонсував свій візит до України у вересні або жовтні, до завершення його мандату як верховного представника з питань безпеки та зовнішньої політики Євросоюзу.