Європейські спостерігачі відзначили, що вибори в Грузії проходили в умовах нерівності.
Цю інформацію надає прес-служба ОБСЄ.
Незважаючи на те, що виборцям було надано можливість обрати з 18 кандидатських списків і кандидати мали змогу вільно вести агітацію, парламентські вибори в Грузії відбулися на фоні глибокої поляризації та занепокоєння стосовно нещодавно прийнятого законодавства, яке могло вплинути на основні свободи та громадянське суспільство. Це супроводжувалося риторикою, що спричинила розбіжності в ході передвиборчої кампанії, а також численними повідомленнями про тиск на виборців, як зазначили міжнародні спостерігачі.
Спільна спостережна місія Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ (БДІПЛ), Парламентської асамблеї ОБСЄ (ПА ОБСЄ), Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), Парламентської асамблеї НАТО (ПА НАТО) та Європейського парламенту (ЄП) зазначила, що "поглиблення політичних розбіжностей, а також значний дисбаланс у фінансових ресурсах і численні переваги, якими користується правляча партія, сприяли й без того нерівним умовам гри".
Напередодні виборчого процесу багато організацій громадянського суспільства висловили занепокоєння щодо негативного впливу "закону про прозорість іноземного впливу", а також зафіксували випадки агресії та залякування. Ці фактори, разом із потенційними покараннями за невиконання вимог закону, суттєво ускладнили їхню діяльність, позначившись на здатності працювати без надмірного тиску, як зазначається у звіті.
"Нерівність у фінансових ресурсах, напружена атмосфера виборчої кампанії та нещодавні зміни в законодавстві викликали суттєве занепокоєння під час цього виборчого циклу. Проте активність, проявлена в день голосування — від високої участі виборців до надійної присутності спостерігачів з громадських організацій та політичних партій, а також різноманіття висловлених думок — свідчить про те, що система продовжує розвиватися і має потенціал для демократичного зростання," — зазначив спеціальний координатор і керівник місії короткострокових спостерігачів ОБСЄ Паскаль Аллізард.
Ознайомтеся також: Росію у Грузії приваблює географічна ситуація.
Спостерігачі оцінили законодавчу основу як адекватну для організації демократичних виборів. Проте, ефективність контролю за фінансуванням виборчих кампаній зазнала негативного впливу через обмежене застосування правових норм, а також через занепокоєння щодо об'єктивності та можливого політичного впливу на наглядовий орган.
"Ці вибори вирізнялися значною політичною та медійною поляризацією, проявами ненависті до опозиції та громадського сектору, а також антагоністичним ставленням до президентської посади. Якість виборчого процесу відображала атмосферу передвиборчого періоду. Зважаючи на випадки підкупу виборців, поширений тиск та залякування, організоване партією, особливо в сільських районах, виникають серйозні питання щодо об'єктивності державних інституцій. Ми висловлюємо занепокоєння щодо виборчих умов, зокрема нерівності умов, що підривають довіру до результатів і пояснюють реакцію на них. Ці проблеми повинні бути вирішені відповідними органами влади", -- зазначив голова делегації ПАРЄ Юліан Булай.
Незважаючи на конституційне зобов'язання забезпечувати гендерну рівність, зміни в законодавстві, які були запроваджені цього року, підривають цю ціль і призводять до значного зниження представництва жінок у партійних списках на виборах. У програмах партій відсутні спеціальні акценти на питаннях, що стосуються жінок, а їхніх кампаніях брало участь небагато жінок. Тим часом, жінки-політики в Грузії продовжують зустрічати серйозні перешкоди у вигляді глибоко вкорінених стереотипів та навіть актів насильства.
Виборча адміністрація вдало провела організацію виборів, проте суспільне сприйняття її неупередженості було підірване занепокоєннями щодо нещодавніх змін у механізмах висунення кандидатів і прийняття рішень. Крім того, існували підозри у зв'язках між членами, які не мають формальної політичної приналежності, та правлячою партією. На більшості виборчих дільниць вперше застосовувалися електронні пристрої, і адміністрація вклала значні зусилля в інформування виборців про їх використання перед виборчим днем. Хоча день голосування був організований в цілому добре і структуровано, атмосфера залишалася напруженою. Спостерігачі з міжнародних організацій повідомляли про порушення таємниці голосування, а також про випадки залякування та тиску на виборців.
Читайте також: "Про євроатлантичний рух Грузії можна буде забути": дипломат Цинцадзе пояснив, чого чекати, якщо результати виборів будуть легітимізовані
"Повага до спільних цінностей індивідуальної свободи, демократії та верховенства права є важливою умовою для того, щоб стати членом НАТО. Ці вибори стали ще одним критичним випробуванням для демократії Грузії, і його наслідки будуть ще одними. Тепер мій обов'язок -- звітувати про ці вибори -- від адміністрування виборів до залякування та тиску на виборців -- щоб Асамблея могла дослідити, як найкращим чином підтримати грузинський народ, який знову і знову демонстрував, що хоче демократичної Грузії. ЄС і НАТО", - сказав голова делегації ПА НАТО Фаїк Озтрак.
Спостерігачі зауважили, що кампанія була конкурентоспроможною, хоча й стриманою, але використані мова та образи викликали великі розбіжності. Зокрема, під час кампанії представники правлячих партій публічно заявляли про намір заборонити ключові опозиційні партії після виборів. Спостерігачі також звернули увагу на повідомлення про залякування, примус і тиск на виборців, зокрема на працівників державного сектору та інші групи, що викликає занепокоєння щодо здатності деяких виборців віддати свій голос, не боячись покарання.
"Наша тривога щодо зворотного розвитку демократії в Грузії залишається на високому рівні. Вибори, що відбулися вчора, на жаль, підтверджують цю тенденцію. Ми будемо продовжувати ретельно слідкувати за подіями в Грузії, щоб з'ясувати, чи новий уряд зможе взяти курс на європейські цінності та норми, прагнучи змінити негативні тренди останніх місяців", - зазначив голова делегації Європейського парламенту Антоніо Лопес-Істуріз Вайт.
За словами спостерігачів, медіасередовище Грузії різноманітне, але дуже поляризоване та залежить від фінансування політичних акторів. Моніторинг ЗМІ, проведений спостережною місією, засвідчив явну політичну упередженість у всіх ЗМІ, тоді як юридичні зобов'язання щодо неупередженого висвітлення новин на комерційному телебаченні були проігноровані. Хоча суспільний мовник висвітлював кандидатів переважно в позитивному або нейтральному тоні, він приділяв значно більше часу правлячій партії, ніж іншим партіям. Крім того, безпека журналістів залишається головною проблемою після серії недавніх нападів, залякувань і тиску.
Міжнародна місія спостереження за парламентськими виборами в Грузії мала такий склад: 529 спостерігачів із 42 країн, до складу яких входять 380 експертів БДІПЛ, довготермінові та короткострокові спостерігачі, 60 парламентаріїв і співробітників ПА ОБСЄ, 39 від ПАРЄ, 38 від ПА НАТО та 12 від ЄП.