FT: Брюссель має намір виділити мільярди євро з бюджету ЄС для оборонних і безпекових потреб.
Брюссель змінює свою політику витрат, щоб потенційно перенаправити десятки мільярдів євро на оборону і безпеку на тлі війни Росії проти України і повернення Дональда Трампа до Білого дому.
Про це йдеться у публікації Financial Times, повідомляє "Європейська правда".
Коригування політики вплине на близько третини загального бюджету Європейського Союзу, що становить приблизно 392 мільярди євро в період з 2021 по 2027 рік. Ці кошти будуть використані для зменшення економічної нерівності між державами-членами ЄС.
На даний момент з цих фондів згуртування було використано приблизно 5%, причому найбільші отримувачі, такі як Польща, Італія та Іспанія, витратили ще менше.
Згідно з чинними правилами, ці кошти не можуть бути використані для закупівлі оборонного обладнання або прямого фінансування збройних сил, але інвестиції в так звані товари подвійного призначення, такі як безпілотники, дозволені.
За словами посадовців ЄС, найближчими тижнями столиці країн-членів ЄС отримають інформацію про те, що, відповідно до правил, вони тепер будуть гнучкіше розподіляти кошти фондів згуртування на підтримку оборонної промисловості та проєкти військової мобільності, як-от зміцнення доріг і мостів для безпечного проходження танків.
Це передбачає надання дозволу на фінансування розширення виробництва озброєння та боєприпасів, водночас заборона на витрачання коштів ЄС на придбання цієї зброї залишиться в силі.
Зміни не стосуватимуться офіційних правил, а будуть відображені в роз'яснювальних матеріалах для країн ЄС, що пояснюють можливості використання фондів згуртування.
Представник Європейської комісії повідомив, що "не існує жодних намірів" надавати державам-членам ЄС "додаткову гнучкість", оскільки "існуючі норми вже включають таку опцію".
"Ми завжди готові пояснити країнам-членам, що можливо, а що неможливо в рамках чинних правил", - додав він.
Ця зміна в політиці створює підґрунтя для збільшення фінансування оборонних витрат у наступному бюджеті Європейського Союзу, переговори про який стартують наступного року, підсумовує видання.
Як відзначається, у новій Єврокомісії вперше була введена посада окремого комісара з питань оборони, яка раніше була поєднана з функціями головного дипломата Європейського Союзу. На цю посаду пропонується кандидатура Андрюса Кубілюса, литовського політика, відомого своєю підтримкою України.
Кубілюс раніше заявляв, що Європа повинна бути готовою до будь-якої військової агресії.