Гетманцев роз'яснив, чому у 2024 році спостерігається зниження обсягу депозитів у гривні.
Данило Гетманцев поділився інформацією щодо гривневих депозитів на 2024 рік.
У 2024 році приріст гривневих депозитів у банківській системі значно уповільнився, зменшившись більш ніж у чотири рази в порівнянні з минулим роком. За попередніми даними Національного банку України, у серпні обсяги депозитів резидентів (як бізнесу, так і домогосподарств) у національній валюті знизились на 0,9%, що становить 15,4 мільярда гривень, тоді як депозити в іноземній валюті зросли на 1,5%, або на 0,3 мільярда доларів. Данило Гетманцев пояснив причини, які призвели до сповільнення темпів росту гривневих депозитів у цьому році.
Зниження депозитів у гривні обумовлене падінням вкладів у корпоративному секторі, які у серпні зменшилися на 2,1% (19,7 млрд грн). Водночас, депозити фізичних осіб у гривні за серпень підвищилися на 0,6% (+4,3 млрд грн), а вклади в іноземній валюті виросли на 0,9% (+0,1 млрд дол).
Відразу скажу: жодних зрад тут немає. Динаміка гривневих корпоративних депозитів у цьому місяці, як правило, характеризується підвищеною волатильністю. Протягом останнього десятиліття в серпні спостерігалося зменшення вкладів 6 разів і зростання 4 рази. Це зумовлено як сезонними факторами (наприклад, сплатою податку на прибуток за другий квартал), так і ситуативними обставинами (зокрема, у випадках посилення девальваційних очікувань напередодні осені). У цьому році відтік гривневих депозитів підприємств у серпні частково компенсувався зростанням валютних вкладів на 2% (+0,2 млрд доларів за цей місяць).
Проте варто зазначити, що наплив коштів від клієнтів на гривневі банківські вклади цього року є більш обережним. Це можна легко помітити на представленому графіку. За вісім місяців, що минули з початку року, обсяги гривневих депозитів зросли на 3,8% (+61,6 млрд грн). Для порівняння, у той же період минулого року цей показник становив 17,7% (+213,3 млрд грн).
Гетманцев зазначив, що причини цих тенденцій насправді є очевидними.
У 2024 році ставки за депозитами поступово знижуються, тоді як влітку 2023 року вони досягали пікових значень. Станом на початок року ставка за новими депозитами в гривні зменшилася до 8,5% для бізнесу та 10,6% для населення (у серпні 2023 року ці показники становили відповідно 13,4% і 12,2%). Тим часом, прогнози щодо валютної ситуації стали менш оптимістичними. Протягом перших восьми місяців 2024 року гривня девальвувала на 7,8% відносно долара США за офіційним курсом, тоді як у 2023 році за той же період курс залишався стабільним.
Переконаний, що Національний банк теж усвідомлює ці тенденції. Це, зокрема, пояснює обережний підхід до встановлення облікової ставки, яка не змінюється з кінця липня через зростання інфляційних показників. Однак ми розуміємо, що такий курс може негативно позначитися на відновленні кредитування.
Додам також що збільшення міжнародних резервів за підсумками серпня, стабілізація ситуації на валютному ринку і валютних очікувань мають позитивно вплинути на приріст банківських вкладів у гривні у найближчі місяці. У будь-якому випадку як для повномасштабної війни, ситуація із фондуванням банків і припливом коштів клієнтів на банківські рахунки залишається більш ніж стійкою (порівняно із початком війни депозити у гривні зросли на 84%). Довіра до банків залишається вагомою умовою збереження макрофінансової стабільності.
Нагадуємо, що уряд схвалив проект бюджету на 2025 рік.