Кабінет Міністрів України - Андрій Сибіга зустрівся з Еспеном Бартом Ейде, щоб обговорити посилення військової співпраці між Україною та Норвегією.
У четвер, 17 жовтня, Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга привітав у Києві Міністра закордонних справ Норвегії Еспенп Барта Ейде, який прибув до нашої держави з двостороннім візитом.
Очільники дипломатичних відомств України та Норвегії відвідали одну з розбитих теплових електростанцій у Київській області, де мали змогу на власні очі спостерігати наслідки російських атак на українську енергетичну інфраструктуру.
Міністри окремо завітали до Витачева в Київській області, історія якого відображає глибокі зв’язки між Україною та Норвегією, що беруть свій початок ще в часи давньої Русі.
Згодом дипломати провели окремі двосторонні переговори в МЗС України.
Міністри підтвердили своє незмінне партнерство між Україною та Норвегією, обговорюючи спільні ініціативи у виробництві озброєння, співпрацю в енергетичному секторі, а також реалізацію Плану перемоги та Формули миру, запропонованої Президентом України Володимиром Зеленським.
Очільник Міністерства закордонних справ України висловив щиросердечну подяку Норвегії за всебічну та постійну військову, фінансову та гуманітарну підтримку нашої країни. Він підкреслив важливість нещодавнього рішення Норвегії збільшити фінансування довгострокової програми підтримки України, відомої як Програма Нансена, до 135 мільярдів норвезьких крон (приблизно 11 мільярдів євро).
Андрій Сибіга підкреслив, що Україна і Норвегія володіють значними можливостями для спільного виробництва озброєння, і закликав норвезьку сторону збільшити інвестиції в оборонну промисловість України.
"Зараз найкращий час для інвестицій в українську зброю, зброю перемоги, яка щодня доводить свою ефективність на полі бою. Такі інвестиції мають мультиплікаційний ефект: посилюють обороноздатність та економіку України одночасно. Вони також є найшвидшим та найдешевшим способом надати військову допомогу українським воїнам", -- зауважив Міністр.
Еспен Барт Ейде оголосив про рішення Норвегії надати Україні новий пакет енергетичної підтримки в розмірі 250 мільйонів євро, щоб зміцнити її стійкість напередодні зимового періоду.
Очільник українського міністерства закордонних справ висловив щиру подяку своєму норвезькому колезі, а також Уряду та народу Норвегії за ухвалене рішення.
"Сьогодні ми відвідали з паном Ейде одну зі зруйнованих теплоелектростанцій в Київській області та мали можливість на власні очі побачити те, проти чого воює Україна. Руйнівні наслідки російського терору проти українського енергетичного сектору шокують, це справжній терор. Саме тому таким важливим і своєчасним рішення передати новий пакет енергетичної допомоги", - наголосив Міністр.
Андрій Сибіга подякував Норвегії за послідовну підтримку зусиль задля досягнення всеохоплюючого, справедливого та тривалого миру та зазначив, що обидві країни поділяють реалістичний погляд на росію.
"Ми добре усвідомлюємо, що Москва не реагує на сльози та прохання. Кремль сприймає лише мову сили. Тому План перемоги, який Президент України Володимир Зеленський презентує сьогодні в Брюсселі, є практичним підходом. Він виник із усвідомлення, що Росію потрібно змусити до миру, а не переконувати", - зазначив Міністр.
Він підкреслив, що партнери спільно зосереджуються на формуванні необхідної політичної волі для реалізації Плану перемоги, зазначивши, що це забезпечить стабільну безпеку та мир для України, Норвегії та всієї Європи.
Однією з ключових складових візиту стала демонстрація високопоставленому гостю в Міністерстві закордонних справ України ретельно відібраних архівних дипломатичних матеріалів епохи Української Народної Республіки, які стосуються двосторонніх зв’язків між країнами, зокрема роботи української дипломатичної місії в Норвегії.
Представляючи виставку колезі з Норвегії, Андрій Сибіга акцентував увагу на тому, що дипломатичні та дружні зв'язки між Україною і Норвегією формувалися завдяки глибоким людським і дипломатичним взаємодіям на протязі багатьох століть.
Міністерство закордонних справ України висловлює свою вдячність за зусилля та підготовку матеріалів для презентації голові Державної архівної служби Анатолію Хромову, директорці Центрального державного архіву вищих органів влади та управління Ларисі Левченко, а також керівнику Центрального державного історичного архіву України Ярославу Файзуліну.