Карпентер: Президент Байден поставив завдання "зробити все можливе", щоб забезпечити Україні необхідну підтримку.
Президент України Володимир Зеленський вирушає до Сполучених Штатів з "стратегією досягнення перемоги" для України.
У четвер, 26 вересня, він представить свої концепції президенту Джо Байдену.
У Білому Домі з великим ентузіазмом очікують на презентацію та прагнуть узгодити стратегічні цілі з Києвом на завершальний квартал роботи адміністрації Джо Байдена. Про це повідомив Майкл Карпентер, директор з європейських питань у Раді національної безпеки США, у розмові з Юлією Ярмоленко.
Він сказав, що Україна - це топ-пріоритет для Джо Байдена, який хоче бачити перемогу України частиною своєї політичної спадщини.
Але чи готовий він зробити для цього усе можливе, включно із зняттям заборони використовувати американську зброю для ударів вглиб Росії - далі в інтерв'ю.
Розмова була перекладена з англійської та перекладена і відредагована для ясності та плинності.
Юлія Ярмоленко, Голос Америки: Президент Зеленський відвідає Нью-Йорк і Вашингтон, де представить своє бачення "плану перемоги" для України. Чи мають президент Байден та його команда інформацію про деталі цього плану, і наскільки можна сподіватися на повну підтримку з боку Білого дому?
Майкл Карпентер, старший директор з питань Європи у Раді з нацбезпеки США: Ми - в постійній комунікації з нашими українськими партнерами з усіх питань.
Проте в даній ситуації, як мені відомо, президент Зеленський мав намір особисто відвідати це місце, щоб ознайомити всіх з планами президента Байдена.
Тож ні, ми не ознайомлені з планом, але президенти матимуть можливість незабаром провести цю розмову, а також узгодити свої стратегічні цілі до кінця роботи цієї адміністрації, що буде дуже важливо.
Ю.Я.: Але чи варто Україні розраховувати на повну підтримку цього плану з боку адміністрації?
М.К.: Знаєте, я не маю інформації про плани, тому не можу передбачити реакцію. Проте, безумовно, президент Байден має чітке намірення підтримати Україну і зміцнити її позиції до завершення свого президентського терміну.
Він дав нам завдання, як його співробітникам, зробити все можливе, щоб забезпечити надання всієї необхідної допомоги, зокрема військової, а також підтримки в сфері енергетичної безпеки. Ця допомога була включена в законопроєкт про додаткове фінансування, ухвалений у квітні, і ми маємо на меті реалізувати її якомога швидше. Це його чіткі вказівки, які ми виконуємо прямо зараз.
Ю.Я.: Нещодавно адміністрація передала Конгресу свою стратегію стосовно України. Чи є якась зв'язок або узгодженість між українським "планом перемоги" та стратегією адміністрації Байдена?
М.К.: Знову ж таки, з нетерпінням очікуємо на те, як президент Зеленський представить своє стратегічне бачення перемоги. Коли це відбудеться, я впевнений, що президент Байден проявить великий інтерес до різноманітних аспектів, які будуть охоплені: військовий, економічний та дипломатичний. Усі ці елементи мають величезне значення. Тому я вважаю, що їхня зустріч обіцяє бути дуже цікавою та змістовною.
Ю.Я.: Ми сподіваємося, що атаки на території Росії з застосуванням американських далекобійних систем стануть одним з основних питань на порядку денному під час зустрічі президентів Байдена і Зеленського в Білому Домі. Чи є якісь новини щодо можливого скасування заборони?
М.К.: На жаль, у мене немає для вас ніяких новин. Виходячи з коментарів наших українських колег, можу припустити, що це стане предметом дискусій. Проте, повторю, сьогодні я не маю жодних повідомлень.
Ю.Я.: Один із аргументів, який ми чуємо від Білого Дому, це те, що більшість російських аеродромів знаходяться поза зоною досяжності навіть для ракет ATACMS.
Проте Україна зазначає, що існують інші важливі військові об'єкти, які знаходяться в межах досяжності. Навіть якщо це не призведе до значної стратегічної переваги, такі дії можуть врятувати людські життя. Чи не варто за це боротися?
М.К.: Я не планую обговорювати це питання, оскільки в кінцевому підсумку рішення повинно ухвалювати президент США. Проте можу зазначити, що ми вживаємо ряд заходів для того, щоб надати Україні можливості для ефективного реагування на загрози, які походять з територій, звідки Росія здійснює обстріли українських позицій і міст, завдаючи шкоди інфраструктурі країни.
Отже, ми будемо продовжувати ці дискусії. Зрозуміло, що деякі аспекти можна обговорювати відкрито, тоді як інші питання варто тримати в таємниці.
Ю.Я.: Але ведуться активні дискусії?
М.К.: Ведуться інтенсивні обговорення щодо цього питання. Ми, насправді, переконані, що Україні необхідно мати на озброєнні дальнобійні системи, які вона зможе ефективно застосовувати.
Насправді, Україна володіє певними потужностями для проведення далекобійних атак, які вона вміло застосовує. Нещодавно, наприклад, Збройні сили України здійснили вражаючий удар у зоні російсько-білоруського кордону.
Отже, ми проведемо всебічну дискусію щодо різноманітних можливостей, які, на нашу думку, є найкритичнішими для України в даний момент, щоб зміцнити її позиції.
І знову, це є ключовим пріоритетом для президента Байдена. Він щиро прагне цього. Я впевнений, що наша бесіда буде продуктивною.
Ю.Я.: Президент Зеленський сказав, що для того, аби "план перемоги" спрацював, необхідні швидкі рішення від партнерів, а саме Сполучених Штатів.
Джейк Салліван нещодавно зазначив, що Президент Байден має намір використати наступні чотири місяці свого терміну, щоб підготувати Україну до досягнення перемоги. Чи слід нам сподіватися на оперативні та рішучі кроки в найближчі місяці?
М.К.: Отже, я вважаю, що ви зможете спостерігати за стартом ряду ініціатив, які ми реалізуємо як наступного тижня, так і впродовж наступних місяців, аби зміцнити позиції України.
Необхідно врахувати, що ми вже витратили значну частину коштів згідно з законом про додаткове фінансування, ухваленим у квітні. Отже, залишок ресурсів невеликий, проте ми будемо прагнути зосередитися на найважливіших можливостях, які зміцнять позиції України на фронті.
Ю.Я.: Проте наразі залишається близько 6 мільярдів в рамках президентських повноважень, і існує тривога, що ці кошти можуть бути втрачені, якщо їх не витратити до завершення фінансового року, що припадає на 30 вересня. Отже, ви стверджуєте, що ми можемо очікувати оголошення про виділення допомоги у розмірі всіх цих 6 мільярдів?
М.К.: Сьогодні не вдаватимусь у деталі, оскільки немає жодних оголошень. Проте можу запевнити, що ми докладемо всіх зусиль, щоб у найближчі тижні оперативно забезпечити максимальну кількість військової допомоги.
Ю.Я.: Чи хоче президент Байден бачити перемогу України частиною своєї політичної спадщини?
М.К.: Абсолютно! Президент відданий Україні як суверенній, демократичній, незалежній державі, яка дає відсіч цій жорстокій атаці з боку Росії. Як ми неодноразово зазначали, Путін міг би закінчити цю війну хоч сьогодні, якби захотів. І ніхто так сильно не хоче миру, стабільності та безпеки, як український народ. Вони - жертви. Вони - це ті, чиї міста, чиї села, чиї сусідські будинки, школи та дитсадки розбомблені.
В Україні ми стали свідками найжорстокіших воєнних злочинів, включаючи злочини проти людяності. Тому ми усвідомлюємо, що бажання українців досягти миру є пріоритетом. Однак важливо надати їм ресурси та підтримку для реалізації цього прагнення. Саме тому ми маємо намір провести детальну дискусію щодо узгодження нашої політики з метою досягнення цієї важливої цілі.
Ю.Я.: Лідери країн світу зібралися на Генеральну асамблею ООН у Нью-Йорку. Чи скористається президент Байден цією трибуною для того, щоб закликати до збільшення допомоги Україні в цей вирішальний час?
М.К.: Варто очікувати, що про Україну йтиметься у виступі президента на Генасамблеї. І я можу вас запевнити, що в більшості розмов з нашими партнерами та союзниками з усього світу це буде однією з головних тем.