Китай "перевіряє наші можливості" — стверджував Байден перед лідерами країн QUAD під час саміту.


Виступ американського президента був зафіксований, коли мікрофон був увімкнений, і його слова мали бути озвучені "в закритому режимі".

Китай "випробовує нас", заявив президент США Джо Байден лідерам Австралії, Індії та Японії під час саміту групи QUAD. Такі коментарі ризикували підірвати офіційну спільну заяву, яка ретельно уникає безпосередньої згадки про Пекін, повідомляє The Guardian.

Коментарі пролунали, коли Байден відкривав саміт у своєму рідному місті Вілмінгтоні, штат Делавер, за участю прем'єр-міністра Індії Нарендри Моді, прем'єра Японії Фуміо Кішіди і прем'єра Австралії Ентоні Албаніза.

"Китай активно демонструє свою агресивність, випробовуючи наші межі в різних частинах регіону, зокрема у Південно-Китайському морі, Східно-Китайському морі, Південній Азії та Тайванській протоці," - зазначив Байден.

Виступ американського президента був зафіксований, коли мікрофон був увімкнений, і його слова мали бути озвучені "в закритому режимі".

На думку Байдена, в той час як лідер Китаю Сі Цзіньпін зосередився на внутрішніх економічних проблемах, він також намагається отримати трохи дипломатичного простору для агресивного просування інтересів Пекіна.

Однак, президент США підкреслював, що недавні активні зусилля Вашингтона для зменшення напруженості, зокрема телефонна бесіда з Сі у квітні, сприяють уникненню конфлікту.

Такі висловлювання могли загрожувати серйозним дипломатичним зусиллям усіх чотирьох держав під час саміту, адже вони підкреслювали, що мета групи полягає не лише в тому, щоб стати альтернативою Пекіну.

У спільному повідомленні, опублікованому після саміту, четверо лідерів уникли будь-якої прямої згадки про Китай, проте висловили свої занепокоєння з приводу зростаючої напруженості в регіоні.

"У нашій декларації зазначається, що ми глибоко занепокоєні обстановкою в Східно-Китайському та Південно-Китайському морях."

У документі висловлюється осуд "тактики залякування та тиску" в Південно-Китайському морі, де Китай має спірні відносини з Філіппінами та іншими державами. Проте в декларації не уточнюється, які саме "тактики" маються на увазі.

Лідери QUAD, як і раніше, використовували неоднозначні формулювання, підкреслюючи необхідність утримання регіону "свободним і доступним", а також обговорюючи геополітичні "проблеми".

Ще однією важливою темою, що затулила саміт, стали президентські вибори в США, де екс-президент "ізоляціоніст" Дональд Трамп буде боротися з "політичною спадкоємицею" Джо Байдена, віцепрезидентом Камалою Гарріс.

Під час саміту Байден підкреслив, що QUAD залишиться життєздатним незалежно від політичних обставин. Індійський прем'єр Моді, котрий наступного року буде господарем зустрічі групи у своїй країні, також висловив схожі переконання.

Останнім часом активізувались дискусії про те, що станеться, якщо Трамп, який погрожував вивести США з таких груп, як НАТО, вихваляючи при цьому диктаторів Росії та Північної Кореї, повернеться в Білий дім.

QUAD — це чотиристороння платформа для обговорення питань безпеки, що об'єднує Австралію, Індію, Сполучені Штати та Японію.

Повідомлялося, що під час саміту в США лідери країн групи також висловили занепокоєння зростанням глобальної напруженості, торкнувшись тем війни РФ проти України та ситуації в Секторі Гази. Вони закликали до дотримання міжнародного права й поваги до принципів Статуту ООН, включаючи територіальну цілісність, суверенітет всіх держав і мирне вирішення суперечок, а ще вказали на неприйнятність застосування або загрози застосування ядерної зброї. Крім того, лідери QUAD засудили випробування Північною Кореєю балістичних ракет.

Related posts