Коли в Україні варто очікувати на теплі осінні дні?


Аномально тепла погода триватиме більшу частину вересня, а бабине літо прийде лише на початку наступного місяця. Фото: pixabay.com

Щороку з настанням календарної осені ми часто стикаємося з таким поняттям як "бабине літо", яке зазвичай асоціюється у більшості людей з теплими, сухими та малохмарними днями на тлі тонких павутинок, що витають серед лісу та різнобарвного листя на деревах. Загалом, "бабине літо" визначається як період від кількох днів до двох - трьох тижнів з теплою та сонячною погодою, який настає восени у Європі та Північній Америці після відносно тривалого холодного періоду.

Тут важливо розуміти, що саме по собі бабине літо - це період метеорологічної осені з температурним фоном, вищим за норму. А метеорологічна осінь відрізняється від календарної тим, що вона починається лише в тому випадку, коли середньодобова температура повітря впевненно переходить через +15 °С у бік зниження (тобто після тривалих холодів). Таким чином, доки триває метеорологічне літо з високими середніми температурами, то говорити про бабине літо не зовсім коректно.

Цього року метеорологічне літо охоплює всю територію України й продовжується впродовж першої половини вересня, адже температури значно перевищують звичайні показники, характерні для серпня. У деяких регіонах півдня, центру та сходу країни в обідню пору термометри демонструють відмітки +30...+32 °C. Прогноз погоди свідчить про те, що відносно теплі та стабільні погодні умови триватимуть, принаймні, до середини третьої декади вересня. Проте на заході України передбачається нетривалий період зниження температури, хоча його навряд чи можна буде вважати початком метеорологічної осені. Якщо ж наприкінці вересня до нас прийдуть холодні повітряні маси з півночі, супроводжуючи це тривалими дощами та середньодобовою температурою нижче +15 °C, то в жовтні з великою ймовірністю можна очікувати новий теплий період, який цілком заслужено назвемо бабиним літом. Таким чином, у цьому році бабине літо, ймовірно, настане не раніше першої половини жовтня.

Цікаво, що термін "Бабине літо" в основному вживається серед східних і західних слов'ян. Згідно з однією з теорій, в давнину це словосполучення асоціювалося з сузір'ям Плеяд, яке з'являлося на небосхилі в цю пору року і мало народну назву "Баба". Проте в інших культурах існують власні назви для цього явища, що пов'язані з національними традиціями. Наприклад, південні слов'яни, зокрема болгари та румуни, найчастіше використовують термін "циганське літо". У німецькомовних країнах цей період називають "літом жінок", тоді як у Нідерландах його зазвичай іменують "після літа". У французькій традиції його називають "літом Святого Дені", а в Італії – "літом Святого Мартіна".

Related posts