Культурний розвиток у регіонах повинен прогресувати та формувати нові продукти, -- зазначає Точицький.
Точицький підкреслив, що децентралізація є сильним механізмом для прогресу місцевих громад, надаючи їм можливість не лише зберігати свою культурну спадщину, а й активно брати участь у створенні власного майбутнього.
Пріоритетом Міністерства культури та стратегічних комунікацій України є створення таких умов, за яких культура не просто виживатиме в регіонах, а розвиватиметься і створюватиме нові креативні продукти.
Про це під час форуму "Культурна децентралізація: виклики та перспективи реформи. Відновлення громад через культуру" заявив міністр МКСК Микола Точицький, передає пресслужба МКСК.
"Пріоритетом Міністерства культури та стратегічних комунікацій України є створення таких умов, за яких культура не просто виживатиме в регіонах, а розвиватиметься і створюватиме нові креативні продукти. Ці продукти здатні посилити голос України на світовій сцені. Децентралізація -- це не лише передача відповідальності від центральних органів влади до місцевих. Це потужний інструмент для розвитку громад, які отримують змогу не лише берегти свою культурну спадщину, але й активно формувати власне майбутнє. Центральним у цьому процесі є трансформація культурних послуг", -- зазначив міністр.
Голова Комітету Верховної Ради України з гуманітарних та інформаційних питань Микита Потураєв акцентував увагу на необхідності формування та вдосконалення інтегрованої системи сталого розвитку культури в рамках місцевих громад.
"Збереження культурного простору -- наше спільне завдання. У рамках таких форумів, під час робочого спілкування, ми зможемо напрацювати політику, яка б забезпечила сталий розвиток культури на рівні ОТГ. І це слугуватиме справжніми підвалинами національної культури. Адже генії народжуються не в столицях, вони народжуються в країнах", -- сказав Потураєв.
Керівниця проєкту USAID "ГОВЕРЛА" Майя Гоголадзе наголосила на потребі підтримки органів місцевого самоврядування шляхом законодавчих ініціатив та розширення їх можливостей через програми фінансування та тренінги.
Штефані Ґрюсінґер, представниця ЮНЕСКО з питань культури в Україні, підкреслила, що для покращення стратегічного планування відновлення культурної сфери за сприяння ЮНЕСКО при МКСК було створено спеціальний підрозділ — Офіс підтримки відновлення. Основна мета цього офісу полягає в тому, щоб інтегрувати культурну спадщину у процес відновлення України.
Сьогодні в Україні розробляється державна політика щодо ветеранів, яка охоплює всі аспекти життя, включаючи культурну сферу. "Ветеран повертається до своєї громади, і його повноцінна реінтеграція неможлива без підтримки мистецтва", — зазначив Руслан Приходько, заступник Міністра у справах ветеранів.
Заступниця Міністра культури та стратегічних комунікацій Анастасія Бондар підкреслила, що результати обговорень мають привести до спільного рішення, яке дозволить кожному взяти на себе відповідальність: "Нам потрібно переосмислити культуру не як щось далеке у часі чи як елемент, на якому можна заощаджувати. Це важливий ресурс, який впливає на всі сфери нашого життя. Культурні події, креативні простори, бібліотеки та музичні школи — усе це формує унікальну атмосферу, яка робить громаду привабливою для людей, де вони хочуть залишитися і повернутися".
Форум "Культурна децентралізація: виклики та перспективи реформи. Відновлення громад через культуру" організований Проєктом USAID "ГОВЕРЛА" за ініціативи Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики за співпраці з Міністерством культури та стратегічних комунікацій та Офісом підтримки відновлення при МКСК.
Мета даного форуму полягає в організації діалогу між представниками державних органів, регіонального управління та громади щодо питань децентралізації, розвитку культурних установ та популяризації українських креативних товарів.
Нагадаємо, що міністр культури та стратегічних комунікацій України зазначав, що основним завданням модернізованого міністерства є забезпечення зрозумілого спілкування про те, що Україна є невід'ємною частиною європейської культури, а не "між Заходом і Росією". Крім того, одним із пріоритетів діяльності міністерства стане інтеграція з Європейським Союзом.
Крім того, раніше міністр зазначав, що під його керівництвом міністерство сфокусується на трьох основних напрямках, які були обрані у зв'язку з військовими обставинами.
Мова йде про охорону національної спадщини, інтеграцію України в європейський культурний контекст та формування нових культурних продуктів.