Мальтійський Орден: підтримка мільйонів українців у гуманітарній сфері - Vatican News
Stefano Leszczynski, о. Тимотей Т. Коцур, ЧСВВ - Ватикан
З початку масштабного військового конфлікту в лютому 2022 року, а також з моменту агресії в 2014 році, Суверенний Лицарський Орден Госпітальєрів святого Івана Єрусалиму, Родосу та Мальти активно займається наданням гуманітарної підтримки українському населенню. Орден вже допоміг близько 4 мільйонам людей, розподіливши більше 10 тисяч тонн гуманітарної допомоги у понад 70 різних регіонах. При цьому 300 тисяч осіб отримали допомогу на кордонах, а також були створені більше 60 тимчасових притулків для внутрішньо переміщених осіб.
Ці відомості було озвучено під час конференції на тему "Гуманітарна криза в Україні в умовах війни та підтримка Мальтійського Ордену", яка відбулася ввечері 21 жовтня 2024 року в Капітульному залі Магістральної вілли (Villa Magistrale), що слугує міжнародним центром Ордену. Захід відкрив Великий Канцлер Ріккардо Патерно ді Монтекупо, який підкреслив, що реалізація гуманітарної кампанії в Україні стала можливою завдяки угоді про співпрацю, укладеній з українським урядом у 2019 році. Ця угода сприяла доставці тисяч тонн гуманітарної допомоги та забезпеченню створення пунктів підтримки для біженців на обох сторонах кордону з західними і південними сусідами.
Про значущий внесок Суверенного Мальтійського Ордену в гуманітарній діяльності з вдячністю згадали Посол України при Святому Престолі та Суверенному Мальтійському Ордені Андрій Юраш, який був співорганізатором заходу, а також Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, що надіслав відеозвернення.
"Насправді це дуже унікальний захід, бо якщо відстежити діяльність Ордену, то в них немає дуже багато заходів, які присвячені конкретній країні", - зазначив в інтерв'ю для української редакції Андрій Юраш, розповівши, що ідея проведення такої конференції виникла минулого року в контексті відзначень 15-річчя встановлення повноцінних дипломатичних стосунків: "Ми вийшли з ініціативою зробити акцію, яка би об'єднала нас з чисто з формальної сторони, тобто показавши важливість наших взаємин за п'ятнадцять років, а з іншого боку, щоб сутнісно висловити глибоку подяку Ордену за ту величезну допомогу, яку вони надають Україні. Бо сам Орден це повторює, і я вважаю, що це дуже важливо, що й наш Прем'єр-міністр повторив в своєму відеозверненні сьогодні, що гуманітарна акція допомоги Україні з боку Ордену була найбільшою гуманітарною його акцією з часів Другої світової війни. Тобто фактично до сімдесяти відсотків своїх ресурсів Орден направив саме на Україну і ми, очевидно, є дуже вдячними".
Незважаючи на те, що офіційні дипломатичні відносини між Україною та Мальтійським Орденом на рівні послів були започатковані лише у 2008 році, міжнародна гуманітарна діяльність Ордену "Malteser International" в Україні почалася ще в 1986 році, внаслідок Чорнобильської катастрофи. Як повідомив Павло Тітко, керівник Служби допомоги Мальтійського Ордену в Україні, у своєму інтерв'ю для Радіо Ватикану-Vatican News, спочатку їхня діяльність полягала у наданні традиційної гуманітарної допомоги, а згодом з’явилися проекти, спрямовані на оздоровлення дітей. З 1990 року в західних регіонах країни почали формуватися перші осередки допомоги, які продовжують свою роботу й до сьогодні. Саме ці місцеві структури стали важливими посередниками для міжнародних партнерів у наданні допомоги в умовах війни.
"Безперечно, ми продовжимо нашу діяльність у сфері психосоціальної підтримки, - зауважує пан Павло, розкриваючи свої плани на найближче майбутнє. - Цей проект став можливим завдяки фінансуванню, отриманому від Міжнародної Мальтійської служби допомоги через наших німецьких партнерів, а його підтримує Міністерство закордонних справ Німеччини. Наступного року ми відзначимо десятиріччя цієї ініціативи, яка залишається нашою основною метою, і ми плануємо її подальший розвиток. Звісно, існує безліч інших цікавих проектів, зокрема, робота з дітьми, які страждають від наслідків війни. Це актуально як у зонах активних обстрілів, так і в регіонах, де ситуація більш спокійна, наприклад, в Івано-Франківську та Львові, де також відбуваються ракетні атаки. Окрім цього, ми прагнемо зберегти проекти, які реалізовували до початку війни: підтримка літніх людей, допомога особам з інвалідністю, а також навчання наданню першої медичної допомоги. Наприклад, в Івано-Франківську зараз запускаються курси підготовки рятувальників, які більше призначені для реагування на стихійні лиха, такі як повені, ніж для військових ситуацій. Тобто, це освітні ініціативи. Попри всі допомогові проекти, ми також ведемо роботу над розвитком нашої служби та волонтерства."
Під час конференції Павло Тітко ознайомив присутніх, серед яких були представники дипломатичних місій, громадських організацій та церковних структур, з різноманітними проектами, що реалізуються в Україні. Він особливо акцентував увагу на програмах, присвячених психічному здоров'ю та психосоціальній підтримці. Серед представлених матеріалів були відеозвіти з України, які ілюстрували діяльність мобільних команд, що працюють з дітьми, функціонування шкіл у метрополітені, підтримку осіб, які зазнали втрати близьких, а також допомогу людям, що втратили кінцівки.
Сьогодні найбільшою загрозою для цивільного населення України є надмірна кількість замінованих територій. За найскромнішими оцінками, в країні налічується понад 100 тисяч осіб з ампутаціями, як зазначив доктор Єгор Іордек з лікарні "Феофанія", що спеціалізується на лікуванні таких пацієнтів. Він підкреслив, що щонайменше 70% з них страждають від фантомного болю, який має серйозний психологічний вплив, призводячи до виражених проявів тривоги та депресії, що можуть закінчитися самогубством. Тому серед гуманітарних ініціатив, реалізованих Суверенним Мальтійським Орденом в Україні, особливо важливими є проекти, що забезпечують психологічну підтримку, а також відкриття клініки протезування у Львові у 2022 році, яка вже надала понад 250 протезів.
В рамках дипломатичної діяльності та міжнародних стосунків, спрямованих на надання гуманітарної допомоги та пошук шляхів сприяння поверненню до миру, Посол Ордену в Україні Антоніо Ґаццанті Пульєзе ді Котроне нагадав, що дипломатичне представництво Суверенного Мальтійського Ордену ніколи не залишало Україну, навіть у найдраматичніші моменти поточної війни. Це рішення також було необхідним для координації допомоги через "Malteser International".
Станом на сьогодні, для підтримки населення, яке перебуває в потребі, було мобілізовано 60 мільйонів євро. Однак, поряд із цим конкретним гуманітарним заходом, з початку військового конфлікту активно триває дипломатична діяльність, спрямована на зменшення людських страждань. Це включає заклики, які лунали під час Саміту майбутнього (вересень 2024 року), засідань Ради Безпеки ООН (вересень 2023 і 2024 років) та на Мюнхенській конференції з безпеки (лютий 2024 року).