Масштабна агресія противника: енергетичні об'єкти зазнали ушкоджень, проте вдалося гідно відбитися.


Росіяни тривалий час планували цей обстріл, проте він продемонстрував, що українська протиповітряна оборона значно зміцнилася, а також що винищувачі F-16 здатні ефективно захищати свою територію.

У ніч проти неділі 17 листопада російські війська знову здійснили масштабний напад за допомогою ракет і безпілотників. В повітрі перебували 7 ракет "Х-59/69/Х-31П", 2 крилаті ракети "Х-22", "Циркон" і 8 аеробалістичних "Кинджалів", а також 101 крилата ракета Х-101. Загалом ворог використав 90 ударних безпілотників. Напад проводили 7 стратегічних бомбардувальників Ту-160, 16 Ту-95МС, 2 дальніх бомбардувальника Ту-22М3, 5 Су-34, 4 Су-27, 10 МіГ-31К та 4 кораблі, що несуть крилаті ракети. Водночас наші Повітряні сили встановили новий рекорд: вдалося знищити 144 з 206 ворожих цілей — 102 ракети та 42 БПЛА, причому ще 43 були втрачені на старті. Однак енергетичні об'єкти все ж зазнали збитків. Ми з'ясували, які висновки зробили військові експерти після цієї атаки і які дії супротивника можуть бути очікувані найближчим часом.

Нам відновили електропостачання, але в цілому цілі залишилися недосягнутими.

Нова хвиля атак призвела до значних ушкоджень в енергетичній інфраструктурі, хоча деталі руйнувань традиційно залишаються закритими для публіки. Видання WSJ швидко відреагувало на ситуацію, зазначивши, що, як тільки обстріли закінчилися, працівники компаній оперативно розпочали роботи з ліквідації наслідків і відновлення функціонування обладнання. Офіційне повідомлення від ДТЕК не конкретизувало, які саме об'єкти зазнали пошкоджень. Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) повідомило, що українські атомні електростанції знизили виробництво електрики після російського удару. За їхніми даними, обстріл торкнувся кількох підстанцій на різних АЕС, що змусило шість реакторів знизити потужність до 40-90%. Один з реакторів був зупинений для проведення технічного обслуговування, отже, наразі лише два з дев'яти реакторів функціонують на повну потужність. Хмельницька, Рівненська та Південноукраїнська електростанції залишилися в роботі, проте кілька підстанцій, від яких залежить їх робота, зазнали пошкоджень, про що повідомив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, посилаючись на дані українського оператора. У зв'язку з цим "Укренерго" оголосило про введення стабілізаційних відключень електрики по всій країні. Пізніше були скасовані графіки відключень для Львівської, Івано-Франківської та Тернопільської областей. Однак, як зазначив у понеділок зранку голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко, для відновлення енергосистеми знадобиться ще 3-4 дні, а відключення електрики можуть тривати і наступного тижня. За його словами, найбільше постраждали об'єкти, що відповідають за пікове споживання вранці та ввечері.

Видно, що росіяни готувалися до цієї атаки, розробляли тактику - одночасно нанести концентрований удар так, щоб на об'єкти підлітала максимальна кількість різних засобів ураження, говорить Валерій Рябих, військовий експерт Defense Express. "Та результат атаки показав, що ми теж готувалися і досягли дуже великої ступені ураження ракет", - говорить він. Що цікаво - не лише довкола Києва, який досі вважався найкраще захищеним і отримував сучасні засоби ППО в першу чергу. По всій території, що зазнала атаки, результат був більш-менш однаковим. "Збили, зокрема, Х-22, які летять по аеробалістичній траєкторії (раніше не вдавалося), причому не над Києвом. І "вундерваффе" Кремля - "Циркон", на яку там робили ставку, бо нібито нічим не збивається. Збивається!", - підсумовує Рябих. 7 з 8 збитих "Кинджалів" в різних пунктах країни говорять про те, що з'явилась необхідна кількість комплексів Patriot, говорить військовий експерт Костянтин Криволап. Зокрема, тільки ці комплекси і Samp-T здатні вражати Х-22. "Віднедавна в Одесі, коли туди щось летить, то успішно збивається, ймовірно, вона захищена, і район Дніпра, - міркує Криволап. - Це говорить про те, що ми отримали якщо не все, то значний обсяг обіцяного партнерами - комплексів і ракет до них".

А також про те, що Повітряні сили дійсно готувалися до майбутніх масованих атак, додає Рябих. "Летіло навіть за Карпатами. Кількість засобів ураження була концентрована максимально як для однієї комбінованої атаки, і все одно - не спрацювало", - вважає експерт. Не спрацювало за планом, бо, за його словами, не бачимо повальних віялових відключень електроенергії. А отже, енергетичні об'єкти, які наші фахівці вважали найбільш уразливими і критичними, таки захищені. "Готувалися і вони, і ми, але виглядає так, що подальша ескалація з боку противника саме в цьому напрямку під питанням", - говорить пан Валерій. І навіть якщо росіяни спроможуться ще на потужну (або швидку) атаку, то надійні системи захисту вже є, вважає Костянтин Криволап.

Ту старіють, F-16 - тільки починають політ

В Україні сталася одна з наймасштабніших атак, в якій Росія задіяла практично всі свої ресурси, за винятком стратегічних ядерних засобів, зазначає Валерій Рябих. Проте навіть носії ядерної зброї, такі як Ту-160, були залучені до операції. Зазвичай для запуску ракет використовувалися Ту-95МС, але їхній термін експлуатації, що розпочався ще за часів Сталіна, добігає кінця. "Для здійснення масованого удару з використанням ракет Х-101, як відомо, не вистачило потужності цих бомбардувальників, хоча теоретично вони здатні були б це зробити самостійно, - зазначає експерт. - Однак технічний стан цих літаків не дозволяє їм діяти на повну потужність". Якщо порівняти кількість запущених ракет Х-101 з числом Ту-95, то на кожен літак припадало б близько п'яти ракет, що є значним навантаженням, міркує Костянтин Криволап. Хоча в ідеалі вони повинні були б нести по вісім. "Проблема в тому, що навіть при зусиллях, не факт, що завдання буде виконано, тому Росія вимушена використовувати ці літаки з меншим навантаженням", - говорить Рябих. "Нещодавно Ту-95 вилітали з 4-5 ракетами, і з часом їхня кількість зменшувалася: спочатку з 20 до 16, а потім - до 14, - додає Криволап. - Від початку року спостерігається, що Ту-95 в європейській частині Росії використовується все рідше, і навіть були переведені три літаки з Далекого Сходу". Для Ту-160 таке навантаження було б звичним, але їх залишилося лише 13 (частина з них колись належала Україні), і три з них, за словами Криволапа, з 2022 року знаходяться на модернізації. Тож і тут економлять ресурси.

Отже, для того щоб здійснити запланований залп потрібної потужності, довелося залучити бомбардувальники ТУ-160, які є основою ядерної тріади, зазначає Валерій Рябих. Ці літаки на сьогоднішній день є найсучаснішими і здатні нести до восьми ракет у своїх відсіках. "Хоча вони не були повністю завантажені, їх використання стало винятком з правил", - підкреслює пан Валерій. Це свідчить про те, що навіть така потужна ворожа техніка підлягає зношенню, не витримує навантажень і може виходити з ладу.

Цікава деталь: у цій атаці активно діяли наші F-16, які, за оцінками багатьох авторів популярних Телеграм-каналів, продемонстрували непогані результати. Як зазначив Президент, пілотам вдалося знищити 10 ворожих цілей. Є також відео, на якому видно, як літак переслідує ракету неподалік Буковеля.

Фурор, що виник навколо F-16, значною мірою зумовлений відсутністю новин про ці літаки, що викликало у суспільстві здивування: "Де ж наші очікувані 'ефки'?" - зазначає Костянтин Криволап. Він пояснює, що до початку ракетних атак винищувачі виконували завдання проти "Шахедів" у визначених зонах, при цьому важливо розрізняти території, де діють зенітно-ракетні системи та винищувачі. Використання літаків було обмеженим через брак відповідного озброєння; наразі в арсеналі є лише ракети AIM-9 Sidewinder, які в найкращих модифікаціях мають радіус дії близько 40 км. Тому вступати в повітряні бої з Су-34, Су-35 або Су-27, які можуть вражати цілі на відстані до 110 км, є недоцільним. "Але для боротьби з крилатими ракетами ці літаки справді підходять. В ближньому повітряному бою вони показують добрі результати," - пояснює Криволап. "І якщо знищено всього 10 цілей, це означає, що вони діяли в районах, де не було великої кількості ворога." Можливо, у західній частині України їхня діяльність була активнішою, оскільки там ракет було менше, ніж у центральних регіонах.

Шукатимуть шляхи обходу та відправлятимуть "шахедів".

Валерій Рябих вважає, що російські війська планують змінити свою тактику, спираючись на результати останньої атаки. Можливо, вони спробують ще кілька разів повторити попередній формат, але якщо не досягнуть успіху, шукатимуть нові підходи. Крім того, використання дронів-камікадзе залишається для них привабливим варіантом, оскільки це економічно вигідно і приносить певний ефект. "Я переконаний, що масовані запуски "Шахедів" вони також застосовували для тестування нашої системи протиповітряної оборони та виявлення можливих шляхів її обходу, - зауважує експерт. - У них ще є ракети для 2-3 аналогічних атак, але це суттєво зменшує їхні ресурси". Росіяни можуть частково відновлювати свої запаси, але, на думку Рябих, раніше вони були більш продуктивними у виробництві. Тепер же існує певний бар'єр, який їм важко подолати, як в аспекті виробництва, так і в доступності необхідних елементів. "Обмежений доступ до компонентів змушує їх використовувати альтернативи, які не підвищують ефективність продукції, про що свідчать навіть непрямі дані. Пригадаймо, як під час попередньої атаки один з бомбардувальників втратив одну з трьох своїх ракет", - додає він. Такі масштабні ракетні операції можуть призвести до повного виснаження ресурсів РФ, що унеможливить не лише протистояння НАТО (що, власне, і було проголошено як причина "Спеціальної військової операції"), а й взагалі створення військової загрози. "З огляду на все це, я вважаю, що вони будуть змушені вносити корективи. Можливо, ми станемо свідками періоду терору з боку "Шахедів", - розмірковує експерт. - Коли ж військові цілі не досягаються (в даному випадку - повне знищення критичної інфраструктури), акцент робиться на терористичній діяльності".

Терміни і потужність ракетних атак тепер будуть пов'язані не так із тим, скільки росіяни вироблять ракет, а з тим, скільки мають засобів їх доставки (літаків у першу чергу) і з термінами "нафарширування" літаків боєприпасами, вважає Костянтин Криволап. Останнім часом у цій схемі помітні зміни. Раніше росіяни "фарширували" ТУ-95 на аеродромі "Енгельс", а потім вилітали на "Оленья" і там чекали свого часу. "Потім почали з'являтися фотографії, що під час тренувальних вильотів з "Оленьї" Ту-95 несли на собі по одній ракеті, - говорить пан Костянтин. - Це значить, що вони знімали їх і залишали там, і тепер на "Оленьї" може бути накопичена певна кількість ракет". Довелося вдатися до таких маніпуляцій, бо до "Енгельса" вже досить швидко долітають наші далекобійні дрони, навіть, за словами експерта, "Паляниця". Це вже досить непевна база - принаймні, для зберігання ракет. "Ураження літаків на аеродромі - це помилка персоналу. Завжди є час підняти літаки в небо", - пояснює він. А от склади частіше страждають. Щоправда, "Оленья" не так добре обладнана для експлуатації літаків, як "Енгельс", але те, що ворог змушений маневрувати, очевидно.

У будь-якому разі, наші Повітряні сили мають достатньо часу для аналізу та підготовки до "зустрічі" з новою партією ракет.

Related posts