Перспективи криптовалют в Україні: баланс між жорстким наглядом і ліберальним регулюванням
Аналіз регулювання криптовалют в Україні: два різні підходи до регуляції, технологічна автономність блокчейну та наслідки регуляторних заходів для ринку.
До кінця 2024 року представники влади обіцяють презентувати фінальну версію законопроєкту регуляції криптовалют в Україні. На сьогодні є два документи від двох профільних відомств - Мінцифри та НКЦПФР - що відрізняються одне від одного підходом до регулювання індустрії.
Один із запропонованих законопроєктів передбачає більш вільне регулювання, тоді як інший акцентує увагу на суворому контролі. Враховуючи ці відмінності, я хотів би порушити питання, чи взагалі можливо здійснити повний контроль над цифровими активами і чому Bitcoin не вимагає втручання з боку держави.
В основі криптовалют лежить технологія розподіленого реєстру (блокчейн). Вона забезпечує надійне зберігання даних завдяки взаємодії комп'ютерів (нодів), розташованих по всьому світу, які підтримують роботу мережі. Для запису даних блокчейн використовує алгоритм консенсусу -- метод, необхідний для досягнення згоди між учасниками мережі. Він гарантує, що всі ноди мережі синхронізовані між собою та погоджуються з однією і тією ж версією інформації.
Чим більше вузлів у мережі, тим важче забезпечити контроль, але при цьому посилюються безпека та автономність системи.
Цей принцип актуальний для всіх публічних блокчейнів, хоча механізми його реалізації можуть відрізнятися. Наприклад, блокчейн Bitcoin використовує алгоритм Proof-of-Work (доказ роботи), тоді як Ethereum після оновлення The Merge перейшов на Proof-of-Stake (консенсус на основі володіння токенами).
Варто усвідомлювати, що не всі криптовалюти є децентралізованими, так само як і не кожна національна валюта може бути вважатися надійною для збереження активів. Тому, коли мова заходить про технології, ми посилаємося на специфічні блокчейни, які вже продемонстрували свою стійкість. Наприклад, згідно з оцінками Coin Metrics, для здійснення 51% атаки на Bitcoin знадобиться близько $40 мільярдів (або 7 мільйонів ASIC-майнерів), а отриманий прибуток становитиме лише $1 мільярд. Щодо Ethereum, для атаки буде потрібно $34 мільярди та контроль над 200 нодами в мережі.
Існує два ключові фактори: технічний та економічний. Давайте проаналізуємо це за допомогою прикладів.
На даному етапі важливо зробити ще одну заувагу: сьогодні можна виділити два основних типи криптовалютних ринків — децентралізовані платформи, контроль над якими фактично неможливий з технічної точки зору, та централізовані сервіси, що функціонують відповідно до законодавства країн, в яких вони зареєстровані, а іноді й у тих, де надають свої послуги.
Приклад #1: У 2022 році Канада запровадила тимчасову заборону на збір донатів через всі платіжні системи, включаючи криптовалютні гаманці, у відповідь на масові протести. Централізовані платформи були зобов'язані підкоритися вимогам уряду, тоді як блокчейн-сервіси не мали можливості виконати ці вимоги, навіть якби й бажали цього.
Генеральний директор Pylon Holding Company, Престон Піш, охарактеризував дії канадського уряду як "рекламу для Bitcoin". Він також наголосив на важливості пам'ятати, що "Bitcoin означає свободу".
Навіть у разі, якщо уряд вирішить ліквідувати всі майнінг-ферми (Канада у 2024 році володітиме 6,5% хешрейту BTC), блокчейн залишиться функціональним. Ця автономність (неможливість контролю або обмежений вплив) стосується всіх елементів децентралізованого крипторинку, включаючи торгівлю, випуск і будь-які трансакції.
Приклад #2: У вересні 2021 року Китай ухвалив рішення визнати криптовалютні транзакції злочинною діяльністю. Регуляторні заходи в цій сфері були максимально посилені, що призвело до виходу з ринку великих централізованих криптобірж, таких як Binance і Huobi. Проте вже через кілька місяців стало очевидно, що інвестори все ще здійснюють торгівлю, використовуючи VPN, міжнародні поштові служби та децентралізовані платформи для криптовалют.
У 2024 році ця тенденція не згасла. У період із липня 2022 року по червень 2023 року китайський ринок продемонстрував обсяг операцій на суму $86 млрд. Частка великих угод (від $10 000 до $1 млн) вдвічі перевищила середньосвітовий показник.
Перший приклад чітко показує, яким чином блокчейн забезпечує неможливість централізованого контролю над децентралізованим ринком криптовалют. У другому прикладі розкриваються наслідки заборон: Bitcoin та інші криптовалюти виступають альтернативною фінансовою системою, що існує поряд із традиційними фінансовими структурами, незважаючи на регуляторні обмеження або заборони.
На тлі популярності ICO-токенів у 2017 році Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) випустила інструкцію щодо застосування тесту Хауї до блокчейн-активів.
Тест Хауї являє собою систему параметрів, що допомагає виявити, чи має актив характеристики цінних паперів, зокрема "інвестиційного контракту". Цей тест був вперше використаний у 1946 році під час судового розгляду, пов’язаного з продажем цитрусових плантацій як інвестицій, що гарантували прибуток.
Гері Генслер, голова SEC США, вважає, що багато криптовалют є інвестиційними контрактами. Відповідно, компанії, які торгують такими активами, але не зареєстровані в SEC, здійснюють незаконну діяльність. З 2017 року Комісія використовує цей підхід, звинувачуючи різні компанії в порушенні закону про цінні папери постфактум. За цей час було подано безліч позовів, серед яких найбільш відомі справи проти Ripple, Binance та Gram.
На сьогоднішній день у Сполучених Штатах немає чітко визначених правил для криптовалют. Комісія з цінних паперів і бірж (SEC) настільки активно намагається регулювати цю сферу, що навіть не вважає за необхідне розробляти окремі законодавчі акти для криптоактивів. Водночас, регулятор не має повного контролю над ринком і лише швидко класифікує різні криптовалюти як "цінні папери", не встановлюючи ясних норм. Використовуючи застарілі правила, SEC ігнорує той факт, що цифрові валюти представляють собою нову категорію активів із власними характеристиками. Проте, криптоіндустрія змушена адаптуватися до таких умов, адже США займають одну з провідних позицій на світовому ринку.
Лише в жовтні 2024 року комісар SEC визнав, що ставлення регулятора до цифрових активів "катастрофа для всієї криптоіндустрії" - після семи років судів і суперечок.
Усе вищезазначене вказує на те, що поточний ринок криптовалют:
Криптовалюта вже стала зрілою як з технічної, так і з економічної точки зору, і її не потрібно легітимізувати державою. Вона здобула значне визнання серед населення та підприємств, які активно використовують її для здійснення платежів, збереження капіталу в умовах інфляційних процесів та фінансових нестабільностей. Це видно не лише на глобальному рівні, де налічується понад 560 мільйонів власників цифрових активів, але і в Україні, де 10,57% або 3,88 мільйона користувачів активно користуються криптовалютами.
Втім, які кроки може вжити держава для контролю за ринком криптовалют у такій ситуації?
Що ж ми маємо на цей момент? Станом на жовтень 2024 року в парламенті зареєстровано є два законоппроєкти щодо регулювання криптоактивів в Україні - один від НКЦПФР і альтернативний від Мінцифри.
Стратегія Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку полягає в наступному:
Цей підхід не враховує специфіку криптовалют та їхні унікальні характеристики, наслідуючи політику Комісії з цінних паперів і бірж США. Він намагається примусити старі правила фондового ринку до нової індустрії. Запровадження подібних регуляцій може призвести до застою в галузі, а також до втечі інвесторів і користувачів у децентралізовану сферу, яка не підлягає регулюванню.
Підхід Міністерства цифрової трансформації пропонує:
Попри те, що пропозиція законопроєкту від Міністерства цифрової трансформації не є бездоганною, наразі вона є найкращим із усіх запропонованих варіантів. Цей документ прагне адаптувати регулювання до сучасних умов криптоіндустрії, зменшуючи при цьому потенційні ризики. Крім того, він уникає помилок, яких припускалися в інших країнах, що намагалися контролювати ринок за допомогою застарілих норм.
В даний момент цей проєкт забезпечує основні вимоги для нормального функціонування ринку: чіткі правила, зручні процедури, м'яке регулювання та стимули для залучення підприємств і стартапів. Хоча це не є досконалим рішенням, існує сподівання, що український ринок криптовалют нарешті покине стадію "дикого заходу" і стане більш організованим.
Питання регулювання криптовалют є надзвичайно важливим і потребує вашої уваги, хоча б на кілька хвилин. Це, без сумніву, вплине на ваше майбутнє та життя ваших дітей. Аналітики криптовидань MNBC підготували інфографіку, яка за лічені хвилини допоможе зрозуміти, які зміни нас очікують внаслідок регуляції криптовалют. Ви можете завантажити її у .pdf форматі за вказаним посиланням або переглянути нижче: