Медитація: що це таке і як вона може поліпшити ваше фізичне та психічне здоров'я | УНН
Медитація має безліч переваг, серед яких зменшення стресового навантаження та покращення сну. Крім того, вона може бути важливим елементом у терапії посттравматичного стресового розладу. Про це повідомляє УНН, посилаючись на платформу "Ти як?".
Існує багато стереотипів щодо медитації. Наприклад, деякі вважають її лише релігійною чи езотеричною практикою, яка не має жодної цінності в повсякденному житті. Проте наукові дослідження показують, що медитація може значно покращити як психічне, так і фізичне здоров'я людини.
Коли особа вирішує зайнятися медитацією, це не завжди передбачає занурення в релігійні чи духовні елементи цієї діяльності. Важливо обирати ті методи, які приносять задоволення і сприяють покращенню емоційного та фізичного благополуччя.
ЯКЕ ПОНЯТТЯ МЕДИТАЦІЇ?
Медитація являє собою комплекс різноманітних практик, що сприяють поліпшенню як фізичного, так і психічного благополуччя. Цей процес можна розглядати як тренування свідомості, яке допомагає підвищити рівень концентрації та контролю над емоціями.
Медитація вважається безпечною практикою для більшості людей. Проте важливо зазначити, що вона не може замінити професійну психологічну допомогу. У деяких випадках медитація може погіршити психоемоційний стан, викликавши підвищену тривогу, особливо у зв'язку з травматичними спогадами. Якщо ви помічаєте у себе симптоми, пов'язані із психоемоційним станом, рекомендується звернутися до свого сімейного лікаря, психолога, психотерапевта або психіатра для вибору відповідних медитативних практик.
Позитивні аспекти медитації для фізичного та психічного благополуччя:
Які існують типи медитації?
Майндфулнес-медитація фокусується на безоціночному усвідомленому проживанні теперішнього моменту. Вона включає спостереження за своїми думками та відчуттям без оцінки та аналізу. Майндфулнес-медитація може допомогти покращити стресостійкість, емоційну регуляцію, когнітивні та творчі здібності. А також -- підвищити якість життя та суб'єктивне відчуття щастя.
Йога об'єднує в собі різноманітні фізичні вправи, дихальні практики та медитаційні техніки. Цей метод допомагає зменшити рівень стресу, полегшити мігрені та біль у шиї. Крім того, йога ефективно знижує прояви тривожності, депресії та підтримує при хронічних захворюваннях.
Медитація за допомогою мантри. Цей вид практики включає в себе безперервне повторення певного слова, фрази або звукового набору (як вголос, так і про себе), що може мати релігійне або духовне значення, або ж бути нейтральним.
Медитація в русі — це динамічна форма усвідомленої практики, що інтегрує фізичні вправи з концентрацією на власних відчуттях. Це може бути, наприклад, піша прогулянка, танцювальні рухи або будь-яка інша діяльність, яка допомагає зануритись у теперішній момент і відчути своє тіло.
ЩОДЕННІ ПРАКТИКИ МЕДИТАЦІЇ
Зазначається, що для того, аби почати медитувати, не потрібно купувати спеціальне обладнання чи записуватися на відповідні курси. Розпочніть з простих практик. При цьому важливо не засуджувати себе, якщо не одразу вдається та чи інша практика. Врахуйте, що є безліч способів медитувати і всі вони правильні.
Можна адаптувати техніки медитації відповідно до свого самопочуття, способу життя та особистих уподобань.
Сфокусування уваги. Сфокусування уваги є ключовим аспектом медитаційної практики. Наприклад, ви можете насолоджуватися заходом сонця або пити ранкову каву, не відволікаючись на електронні пристрої. Рекомендується зосередитися на певному об'єкті, уявленні, диханні, конкретній дії або музиці. Цей метод медитації сприяє відчуттю "тут і зараз" та допомагає зменшити психологічний тягар від постійного потоку думок і емоцій.
Дихання. Дихання -- ще один важливий компонентів медитації. Дихання можна практикувати будь-де, коли ви відчуваєте потребу сповільнитися та заспокоїтися. Спробуйте різні техніки дихання та оберіть ті, які вам найбільше до вподоби.
Спостереження. Практика спостереження за думками та емоціями ефективна для зниження щоденного стресу. Замість того, щоби боротися або обмірковувати небажані чи тривожні думки та емоції, спробуйте поспостерігати за ними. Це дозволяє навчитися не ототожнювати себе зі своїми думками та хвилюваннями.
Молитва — це потужний інструмент для досягнення спокою, усвідомлення своїх емоцій і зниження імпульсивності в складні моменти життя. Важливо пам'ятати, що немає жорстких правил щодо того, як правильно молитися. Ви можете використовувати вже готові молитви, які вам близькі, або ж створити власний текст. Не забувайте, що ви можете молитися в будь-якому місці, коли відчуваєте в цьому потребу.
Читання. Занурення у світ книг є чудовим способом зменшити стрес і покращити усвідомленість. Наприклад, вивчення художніх творів перед сном може сприяти легшому засинанню. Немає жорстких правил щодо вибору літератури – читайте те, що вам цікаво і подобається.
ДЕ ЗНАЙТИ УРОКИ І КУРСИ ДЛЯ МЕДИТАЦІЇ?
Можна скористатися пошуком в інтернеті або запитати поради у знайомих. Також уроки чи курси медитації не обов'язково відвідувати вживу. Можна обрати онлайн-курс, це не вплине на ефективність практики. Ще один спосіб знайти курси медитацій -- запитати у свого сімейного лікаря, психолога чи психотерапевта.
Також можна скористатися застосунками для медитацій: