Міністерство освіти підтримало введення заборони на використання російської мови під час перерв у школах - Деталі | Експрес онлайн
Міністерство освіти та науки України сьогодні, 11 жовтня, підтримало законопроект про заборону спілкуватися російською мовою на перервах у школах.
Про це повідомив міністр освіти Оксен Лісовий під час виступу у Верховній Раді. Він зазначив, що законопроект міністерство підтримало, однак надало "деякі зауваження".
Під час Години запитань до уряду, нардеп Ярослав Юрчишин запитав у міністра освіти Оксена Лісового, чи підтримує Міносвіти законопроект Наталії Піпи щодо забезпечення створення українськомовного освітнього середовища в закладах освіти.
"Щодо законопроекту, запропонованого Наталею Піпою, Міністерство освіти висловило підтримку з певними зауваженнями", - зазначив Оксен Лісовий.
Він також додав, що в будь-яких рішеннях, які захищають українську мову, слід передбачити можливість рівноцінного, рівноправного розвитку мов національних спільнот Європейського Союзу. "Це, безумовно, в жодному разі не поширюється на мову країни-агресора. Ми розуміємо, що мова використовується як зброя, як передумова для агресії", - сказав Лісовий.
Він зазначив, що Україні слід приділяти увагу мовам корінних народів та національних спільнот, а також, що найважливіше – забезпечувати розвиток української мови.
Народна депутатка Наталія Піпа ініціює зміни до Закону України "Про освіту", аби сприяти формуванню українськомовного освітнього простору в навчальних закладах.
У пояснювальній записці депутатка зазначає, що українська мова офіційно є єдиною мовою навчального процесу. Однак, варто зауважити, що цей процес неформально продовжується під час перерв та після уроків на території навчального закладу. Саме в ці моменти учні часто використовують іноземні мови, зокрема мову країни-агресора — російську.
Згідно з даними моніторингу, здійсненого Державною службою якості освіти України та Уповноваженим із захисту державної мови, російська мова продовжує активно використовуватися в щоденному спілкуванні серед учасників освітнього процесу в Східному та Південному макрорегіонах.
Серед усіх опитаних учнів, кожен третій старшокласник під час перерви спілкується як українською, так і російською мовами, причому переважно використовує російську (минулого року це був кожен п’ятий).
Зазначається, що 90% вчителів продовжують спілкуватися українською мовою з учнями на перервах. Водночас опитування учнівства показало, що відсоток учителів, які розмовляють під час навчальних занять та на перервах виключно українською мовою нижчий - 78% вчителів спілкуються під час уроків тільки українською мовою (минулого року - 82%), 69% - під час перерви (минулого року - 74%).
"Метою і завданнями прийняття законопроєкту є закріплення на законодавчому рівні чітких обов'язків суб'єктів освітньої діяльності, їхніх засновників, керівників та працівників створювати у закладі освіти українськомовне освітнє середовище, підтримувати та забезпечувати його існування.
Отже, йдеться про умови, при яких учасники освітнього процесу спілкуються виключно державною мовою, як у рамках формального навчання, так і під час неформальних та неструктурованих взаємодій у приміщеннях та на території освітнього закладу, - зазначено у пояснювальній записці до законопроекту.