"Москва віддала команду на знищення". Яким чином виглядає найбільший бункер в Україні в даний час?
Досліджуйте також: Водоспад, захований серед скель, та давня ротонда. Куди вирушити в Закарпатті влітку 2024 року.
У селі Верхня Грабівниця, розташованому в Закарпатті, сьогодні можна відвідати найбільший бункер в Україні. Цю споруду збудували угорці в період з 1939 по 1944 роки. Протягом тривалого часу бункер залишався закритим через те, що його підірвали. Про ці факти розповіли Узол і Манько у своєму нещодавньому випуску на YouTube. Цей бункер являв собою частину оборонної лінії Арпада.
"Основною метою цього місця були вогневі позиції, спроектовані так, щоб забезпечити чудовий огляд дороги, що проходить через село. Адже колись це була єдина міжнародна автомагістраль через Карпати — найкраща з усіх доріг, — маршрут Львів-Будапешт. Раніше не існувало шосе Київ-Чоп," — поділився інформацією гід Іван у своєму сюжеті.
"Москва дала наказ підірвати, знищити, повністю стерти з лиця землі історію лінії Арпада, щоб про неї навіть згадки не лишилося", -- додає Іван.
Проте лише входи були знищені — підземні коридори залишилися неушкодженими. Відновлення цих шляхів почали ще в 2012 році: тривала розчистка, яка зайняла чотири місяці, та виконали роботи з відкачування води.
Довжина оборонної лінії становить більше 600 км, з яких 300 км проходять через українські Карпати. Наразі для туристів доступно лише приблизно 500 метрів маршруту.
"Набудували біля чотирьох тисяч різних оборонних об'єктів. Щоправда, такого типу об'єктів ніде не будували, тому що це дуже великі фінансові ресурси. Але чому саме тут? Бо тут була головна траса", -- пояснює гід.
Усі тунелі були вириті вручну. Згідно з різними джерелами, під час виконання робіт на цій ділянці загинуло понад 20 тисяч робітників.
"Будували його в таємниці. Скоріше за все, що й архіви засекретили. Я сумніваюся, що в угорських архівах немає цих документів, бо втратити їх неможливо. Тому ми про бункер майже нічого не знаємо, бо фактів немає. Спогади лишилися у тих людей, які працювали на цьому будівництві. Цей об'єкт тримали у такій таємниці, що місцевим говорили, ніби будують лікарню", -- уточнює краєзнавець.
Іван припускає - тут могла розташовуватися навіть секретна лабораторія, адже масштаби бункера значно більші, ніж просто оборонної позиції.