Є можливість двоякого трактування: експерт розкрив, що криється за заявах європейських лідерів щодо потенційної агресії Росії проти НАТО.
Росія, напевно, не вдасться до безпосереднього нападу на НАТО, як це сталося в 2022 році з початком масштабного вторгнення в Україну. Проте, РФ вже активно використовує гібридні методи для атаки на держави Північноатлантичного альянсу, включаючи саботаж, підривну діяльність та різноманітні провокації.
Своєю думкою з цього приводу поділився в інтерв'ю OBOZ.UA військовий експерт Олексій Мельник, співдиректор програм зовнішньої політики й координатор міжнародних проєктів Центру Разумкова. Його попросили прокоментувати висловлювання голови Служби зовнішньої розвідки Німеччини Бруно Каля, згідно з яким РФ зможе розпочати атаку на НАТО не пізніше 2030 року.
Що стосується реальних загроз, які Росія представляє для НАТО, то агресор вже здійснює напади на країни Альянсу. З великою ймовірністю, до 2030 року не відбудеться такої атаки на НАТО, яка могла б бути класифікована як "військовий напад". Усі ті "акти агресії", які мають місце зараз і, ймовірно, посиляться в майбутньому, поки в Росії існує потенціал та прагнення вести агресивну політику, залишатимуться нижче порогу відкритої війни... - зазначає фахівець.
За його словами, Москві не потрібний відкритий конфлікт з Альянсом, адже в такій конвенційній війні "шанси Росії не бути розбитою протягом кількох тижнів дорівнюють нулю".
"Таким чином, не слід розраховувати на те, що Росія буде рухатися вперед танками в однозначному напрямку, як це сталося у лютому 2022 року в Україні", - зазначив Мельник.
Він зазначив, що заяву керівника німецької розвідки можна трактувати кількома способами, вона амбівалентна і в підсумку "несе в собі масу небезпек".
Цілком очевидно, що Росія має наміри проявити агресію щодо західних країн. "Яка саме тривалість часу потрібна для того, щоб російські збройні сили стали готовими для оцінки можливості такого нападу як "виправданого"? Це питання залишається відкритим", - зазначив військовий аналітик.
Мельник підкреслив, що висловлювання Каля можуть призвести до ілюзії у деяких громадян ЄС, ніби немає причин для занепокоєння, оскільки до можливого нападу ще залишилося чимало часу.
Але політики мають ухвалювати відповідні рішення. "Добре було б, якби в цьому плануванні на випадок такого сценарію вони дійшли висновку, що найкращий спосіб уникнути нападу Росії на країни НАТО - це знищити не лише російський наступальний потенціал, але й будь-які російські мрії про "можем повторить" - шляхом завдання переконливої поразки на території України насамперед сприяючи Силам оборони України, відбити в Росії бажання вдаватися до таких актів агресії на десятиліття вперед", - поділився Мельник.
Він зізнався, що готовий був підтримати Калю оплесками, якби той більш зрозуміло виклав свої думки та наміри щодо політиків.
Проте існує ймовірність альтернативної інтерпретації. Якщо за наступні шість років Росія дійсно вирішить агресивно діяти проти НАТО, то нам, європейцям, зокрема німцям, слід терміново звернути увагу на збільшення власних збройних сил та запасів. А далі, за логікою, ми зменшуємо постачання в Україну, оскільки повинні забезпечити озброєння для своїх арсеналів. Мене турбує, що така логіка є цілком реалістичною, - зазначив експерт, вказуючи на іншу сторону цього прогнозу.
Як повідомляв OBOZ.UA, нещодавно генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Марк Рютте закликав союзників не піддаватися на страх ядерних погроз диктатора Володимира Путіна. Він наголосив, що НАТО є потужним союзом, готовим дати відсіч будь-яким загрозам.