Національний банк України не вбачає підстав для відновлення плаваючого курсу гривні, - зазначив Пишний.


Національний банк України (НБУ) наразі не бачить передумов для повернення до плаваючого курсу гривні.

Цю тему піднімає Андрій Пишний, голова правління НБУ, у своїй статті для Економічної правди, яка присвячена річниці скасування фіксованого курсу гривні.

"Не варто очікувати кардинальних змін у нашій валютно-курсовій політиці. Ми продовжуємо працювати в режимі керованої гнучкості курсу. На нашу думку, цей підхід наразі є найоптимальнішим, враховуючи постійний структурний дефіцит валюти. Хоча ми завжди підкреслюємо, що керована гнучкість є тимчасовим форматом, наразі говорити про перехід до повноцінного плаваючого курсу ще передчасно", - підкреслив Пишний.

Голова Нацбанку пообіцяв, що валютно-курсова політика регулятора і надалі спрямовуватиметься на збереження контрольованої ситуації на валютному ринку для повернення інфляції до цілі 5% найближчими роками.

"НБУ планує підтримувати активну позицію на валютному ринку, щоб компенсувати структурний дефіцит іноземної валюти та забезпечити стабільність курсової динаміки, запобігаючи різким коливанням. Це дозволить гривні демонструвати помірні коливання в обидва напрямки — як у бік ослаблення, так і зміцнення — протягом короткострокових і довгострокових періодів, в залежності від змін умов на ринку", - зазначив Пишний.

Він зауважив, що за останній рік офіційний курс гривні до долара послабився майже на 13%.

"Цей процес відбувався на фоні взаємодії зовнішніх чинників, таких як подовжена та загострена військова ситуація, знищення енергетичної інфраструктури, а також чутки про можливий "дефолт". Додатково, важливу роль зіграло пом'якшення монетарної політики та зняття валютних обмежень Національним банком, що стало критично важливим для підприємництва та активізації економічних процесів," - зазначив голова НБУ.

Протягом року курс гривні до долара на готівковому ринку знизився на 9%. У зв'язку з цим Пишний зазначив, що минулого року ставки на гривневі строкові депозити, навіть після сплати податків, перевищували 12%, тоді як ставки за внутрішніми державними облігаціями досягали 19%.

"У рамках забезпечення стабільності гривні нашою основною метою є збереження заощаджень громадян у гривні від впливу інфляції. Цей захист було реалізовано максимально ефективно, зокрема, завдяки помірному коливанню курсу", - зазначив Пишний.

Нагадуємо, що з 3 жовтня 2023 року Національний банк вирішив перейти до режиму керованої гнучкості обмінного курсу гривні, покинувши фіксований курс, що діяв з моменту початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року.

У цьому режимі обмінний курс формується на міжбанківському ринку, а не визначається через директиви Національного банку. При цьому НБУ заповнює структурний дефіцит іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку.

Related posts