Народний депутат роз'яснив, чому у бюджеті не передбачені кошти на виплату зарплат військовослужбовцям.
Депутати Верховної Ради сподівалися на зниження напруженості на передовій до вересня, внаслідок чого в бюджеті не передбачили фінансування для виплат зарплат військовим.
Цю інформацію озвучив Іван Крулько, голова підкомітету з питань державного фінансового контролю та функціонування Рахункової палати у складі комітету Верховної Ради, що займається бюджетними питаннями, під час ефіру на "Київ24".
"Основна причина полягає в тому, що у бюджеті на 2024 рік з вересня не було передбачено коштів для виплат військовим їхніх зарплат і бойових. Найбільш імовірною причиною вважається те, що існували сподівання на деескалацію до вересня," - зазначив він.
За його словами, кошти заклали лише до вересня, бо нардепи сподівалися, що військо більше не потребуватиме наявного рівня видатків.
"На даний момент фінансові ресурси вичерпані. Існує потреба в збільшенні бюджету на 500 мільярдів гривень. Це, в першу чергу, потрібно для покриття витрат на Збройні Сили: виплати заробітної платні та бойові надбавки, а також частина коштів буде використана для закупівлі озброєння за вже підписаними контрактами", -- зазначив депутат.
Своєю чергою членкиня Комітету з питань бюджету Леся Забуранна розповіла, де планують узяти кошти на оборону.
За її словами, створений законопроєкт, що передбачає збільшення видатків приблизно на 500 мільярдів гривень, має на меті забезпечити фінансування для сектору безпеки та оборони.
Законопроєкт, про який йдеться, в основному стосується підвищення військового збору, що вплине на всіх громадян. Заплановано збільшення ставки з 1,5% до 5% від зарплати. Особливістю є те, що цей збір тепер також стосуватиметься фізичних осіб-підприємців (ФОП) першої та другої групи, які сплачуватимуть приблизно 10% від мінімальної заробітної плати. На сьогодні це становитиме 800 грн на місяць. ФОП третьої групи будуть сплачувати 1% від своїх доходів. Військовий збір також буде застосовуватися до певних угод з купівлі-продажу дорогоцінних металів і автомобілів. За прогнозами, у цьому році це дозволить зібрати близько 27 млрд грн. Інші кошти ми також плануємо залучити з внутрішніх резервів. Перший важливий напрямок — це облігації внутрішньої державної позики, а другий — реструктуризація наших боргових зобов'язань, - пояснила Забуранна.
Вона зазначила, що гроші, які Україна повинна була витратити на обслуговування державного боргу, будуть переадресовані на потреби оборони.
"Ми повинні виконати свій обов'язок перед хлопцями та дівчатами, які воюють за Україну, і вчасно й у повному обсязі виплачувати їм заробітні плати", - резюмувала нардепка.