Організація онлайн-уроків, педагогічна підтримка та навчання на місцях: які нововведення варто очікувати в навчальному році 2025-2026.


Міністерство освіти і науки України ухвалило ряд нововведень у рамках втілення комплексної політики "Школа офлайн". Ці зміни стосуються, зокрема, організації дистанційного навчання, індивідуального педагогічного супроводу та навчання на місці перебування. Інформацію про це оприлюднив пресцентр Урядового порталу.

Мета даної політики полягає в тому, щоб відновити очне навчання для дітей, підвищити якість дистанційної освіти та врахувати потреби всіх категорій учнів: тих, хто проживає в прифронтових зонах, дітей з тимчасово окупованих територій та учнів, які перебувають за межами країни.

Міністерство освіти і науки України раніше ухвалило наказ № 1112 "Про затвердження Порядку та умов здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти під час воєнного стану в Україні". Цей документ окреслює специфіку організації навчального процесу у загальноосвітніх школах та також регулює ініціативу "Школа офлайн".

Зверніть увагу: комплексна програма "Школа офлайн" розпочне своє функціонування з 1 вересня 2025 року та залишатиметься в силі під час воєнного стану. Всі зміни в регіоні можуть впроваджуватися вже зараз, щоб підготуватися до наступного навчального року.

Розбираємо ключові зміни:

Створення онлайн-класів

З 1 вересня 2025 року у дистанційних класах мінімальна кількість учнів складе 20 осіб. Учні, які навчаються за сімейною або екстернатною формою, не будуть враховуватися в цьому числі. Держава буде окремо фінансувати індивідуальні форми навчання.

Для підтримки безперервності навчального процесу в одній школі дистанційні заняття слід організувати для учнів з 1 по 9 клас, з 1 по 11 клас, з 5 по 11 клас або з 8 по 11 клас (для ліцеїв).

Важливий запобіжник, який команда МОН врахувала під час доопрацювання НПА комплексної політики "Школа офлайн":

Якщо жодна школа в громаді не може функціонувати, бо не виконує умови, то за рішенням засновника визначається одна найбільш спроможна школа, яка працює без дотримання вимог до наповненості класів та представленості класів кожного року навчання.

Якщо в громаді не вдається організувати конкретний клас для певного навчального року в жодному з навчальних закладів, то лише один клас у громаді може мати менш ніж 20 учнів.

У даній громаді є три навчальні заклади. В одному з них створено класи з 5 по 11, у кожному з яких навчається по 20 учнів. У другій школі відкрито класи з 2 по 9, також з 20 учнями в кожному класі, а третя школа має аналогічну структуру — класи з 2 по 9 з такою ж кількістю учнів. Однак, у жодній зі шкіл громади не вдалося набрати 20 учнів у перший клас. У такій ситуації перший клас буде організовано в другій чи третій школі, використовуючи наявну кількість учнів, навіть якщо вона менша за 20.

Онлайн-навчання для дітей за межами країни

З 1 вересня 2025 року діти, що проживають за межами України, отримають можливість навчатися в українській освітній системі. Вони зможуть обрати навчання у форматі сімейного, екстернатного або ж в дистанційних класах, які включатимуть українознавчий компонент. Однак, одночасне навчання за повною програмою в українській школі дистанційно та в іноземній школі очно не буде можливим.

Переваги подібних груп:

Відсутність подвійного навантаження означає, що учні займаються лише тими предметами, які не викладаються в закордонних навчальних закладах, згідно з адаптованими програмами, затвердженими Міністерством освіти і науки. Серед таких предметів – українська мова, українська література, географія та історія України.

Зручний для студента графік, що не перекривається з розкладом навчання в країні перебування.

Оцінки з інших навчальних дисциплін можуть бути зараховані повторно. Для отримання рекомендацій щодо перезарахування, будь ласка, зверніться до наданого посилання.

Вчитель отримує комплексний набір ресурсів для захоплюючого проведення уроків. Крім того, з вересня цього року стартувало навчання педагогів за новітніми методами викладання.

Класи, що містять українознавчий елемент, передбачають додаткове навантаження для педагогів, яке буде компенсовано фінансово. Ця складова враховується при розрахунку освітньої субвенції.

Обрати школу за такою програмою можна вже сьогодні на дашборді.

Навчання за місцем перебування дитини

Діти, які були змушені залишити свої домівки через російську агресію, з 1 вересня 2025 року матимуть можливість навчатися в школах на новому місці проживання. Ось покроковий гід для батьків, що бажають перевести свою дитину до навчального закладу за місцем фактичного перебування.

Пееміщені учні матимуть можливість залишитися на дистанційному навчанні у своїх закладах освіти за умови якщо:

Причини для реалізації таких змін: наразі не менше 121 000 дітей мешкає в одному з регіонів України, але продовжує отримувати освіту дистанційно. Переход до очного навчання в тих областях, де безпекова ситуація це дозволяє, сприятиме покращенню якості освіти для дітей, їх інтеграції в нову громаду, розвитку м'яких навичок та наданню індивідуального підходу з боку вчителів.

Освіта дітей в умовах тимчасово окупованих територій.

Якщо дистанційні класи з учнями, які на ТОТ продовжують працювати відповідно до оновлених правил, то учні продовжуватимуть навчання у своїх класах. В іншому разі вони можуть перейти в інший заклад освіти у межах своєї області, який продовжить функціонувати. З міркувань безпеки таке переведення може бути здійснено без заяви батьків, а відповідно до рішення ОВА.

Ще одним варіантом для дітей з тимчасово окупованих територій є педагогічний патронаж, що являє собою індивідуальний підхід до освіти. У рамках цього патронажу кожному учню призначається вчитель, який спільно з дитиною розробляє навчальний план і визначає шлях навчання, враховуючи її особисті потреби та інтереси.

Учень і вчитель матимуть спільний щотижневий план занять для роботи. Для початкової школи це передбачає 5 годин на одного учня, для базової -- 8, а для старшої школи -- 12 годин. МОН надасть рекомендації щодо роботи за педагогічним патронажем і приклад індивідуального розкладу.

Якщо у вас є запитання, не вагайтеся зв'язатися з нами за номером гарячої лінії 1545, натиснувши кнопку 5 у голосовому меню. Для тих, хто знаходиться за межами країни, доступний номер 044 284 19 15.

Related posts