Всё или ничего: Саудовская Аравия может спасти мир, если нейтрализует Иран.


Погрожуючи збільшити видобуток нафти, Саудівська Аравія може позбавити Кремль грошей на війну проти України. Та якщо Іран замінує Ормузьку протоку, цю нафту неможливо буде імпортувати.

Саудівська Аравія має намір підвищити обсяги видобутку сирої нафти, що може суттєво вплинути на доходи Росії від енергетичних ресурсів, які вона використовує для фінансування своєї військової кампанії проти України, повідомляє видання Politico 3 жовтня.

За словами учасників, під час нещодавньої зустрічі делегатів ОПЕК міністр нафти Саудівської Аравії, принц Абдулазіз бін Салман, висловив занепокоєння, що ціни на нафту можуть знизитися до 50 доларів за барель, якщо країни не дотримуватимуться узгоджених обсягів скорочення видобутку.

У чому причина таких різких рухів з боку саудитів? Раніше вони намагалися переконати інших членів ОПЕК+ скоротити видобуток, аби зберегти вищі ціни. Однак відсутність координації й односторонні кроки таких країн, як Росія, розчарували їх та переконали змінити курс.

Однак це питання стосується не лише Росії, а й Іраку, який у серпні збільшив видобуток на 400 тисяч барелів, а також Казахстану, де планується підвищення видобутку з відновленням роботи родовища Тенгіз.

Тож, за словами нафтових трейдерів, Саудівська Аравія тепер планує відповісти на це більшим експортом нафти, аби захопити частку ринку та отримати прибутки, навіть якщо ціни падатимуть.

Отже, Ер-Ріяд має намір відмовитися від мети досягнення ціни в 100 доларів за барель. Натомість, планується збільшити видобуток нафти, щоб закріпити своє домінування на глобальному ринку, навіть якщо це призведе до зниження цін на нафту, зазначає видання Financial Times.

Цей намір відновити масштаб виробництва може втілитись у життя вже у грудні поточного року.

Портал Mind підкреслює, що Російська Федерація суттєво залежить від доходів, отриманих від нафти та газу. У 2023 році ці надходження складали приблизно третину від загального федерального бюджету країни, а в 2022 році їх частка досягала 42%. Таким чином, прибутки від викопних ресурсів грають вирішальну роль у фінансуванні військових витрат Росії.

На думку Олександри Прокопенко, економістки та наукової співробітниці Фонду Карнегі за міжнародний мир, зниження цін на нафту на 20 доларів при чинному курсі обміну може спричинити для Росії втрати в розмірі 1,8 трлн рублів (близько 20 млрд доларів), що еквівалентно приблизно 1% від валового внутрішнього продукту країни.

Це могло б призвести до того, що російська сторона або зменшила б витрати на війну (що виглядає малоймовірним в умовах "повномасштабних дій"), або ж прийняла б зростаючу інфляцію та підвищення процентних ставок, зазначила експерт в інтерв'ю для Politico.

У Росії спостерігається стрімке зростання інфляції. Як зазначає Служба зовнішньої розвідки України, у вересні 2023 року інфляційні показники продемонстрували таку динаміку: 0,09 % у періоді з 3 по 9 вересня, 0,1 % з 10 по 16 вересня, 0,06 % з 17 по 23 вересня та 0,19 % з 24 по 30 вересня.

Як передбачають економісти, встановлений центробанком РФ цільовий показник інфляції на рівні 4% до кінця року не буде досягнутий. За підсумками 2024 року прогнозують збереження темпів інфляції на високому рівні (в середньому 7%), з тенденцією до сповільнення у листопаді та грудні на тлі жорсткої грошово-кредитної політики російського державного регулятора.

У загальному контексті, цінова війна з Росією була ініційована Саудівською Аравією ще в березні 2020 року. Країна вирішила досягти рекордних обсягів видобутку нафти на фоні пандемії Covid, що стало причиною 65% падіння цін на нафту до 17-річного мінімуму, як зазначає LB.ua. Додатково, рішення Саудівської Аравії збільшити видобуток для тиску на інших виробників призвело до різкого зниження цін на нафту нижче 10 доларів за барель у 1986 році.

Проте, видається, що секрети зниження цін на нафту частково приховані не в найнадійнішому місці — в кишені Ірану.

Про що йдеться? Іран частково контролює Ормузьку протоку - вузький водний шлях у гирлі Перської затоки. Довжина протоки складає 195 км, а ширина від 55 (у найвужчому місці) до 95 км.

Протока розділена на дві транспортні артерії, кожна з яких має ширину приблизно 2,5 кілометра, і між ними знаходиться п'ятикілометрова буферна зона.

Наразі Ормузька протока є єдиним морським шляхом, котрий дає змогу експортувати арабський газ і нафту до третіх країн, зокрема до США. Як повідомляє Bloomberg, це основний судноплавний маршрут, що обслуговує майже 30% світової торгівлі нафтою.

Так, у першому кварталі 2024 року танкери перевозили через протоку майже 15,5 мільйонів барелів на добу сирої нафти та конденсату з Саудівської Аравії, Іраку, Кувейту, Об'єднаних Арабських Еміратів та Ірану. Протока також має вирішальне значення для зрідженого природного газу (ЗПГ), оскільки через неї проходить більше однієї п'ятої світових поставок, переважно з Катару.

Проте, обмежена глибина протоки створює умови, за яких судна стають вразливими до мін. Крім того, близькість до узбережжя, зокрема до Ірану, робить їх легкою мішенню для берегових ракет або атак з боку патрульних катерів та гелікоптерів.

В минулому Іран кілька разів здійснював напади на торгові судна, що проходять через протоку, і висловлював загрози щодо блокування транспортних шляхів. Сучасне загострення конфлікту між Іраном і Ізраїлем лише підвищує рівень цієї загрози.

Експерт у сфері енергетики Олександр Мельничук зазначає, що Близький Схід є ключовим регіоном для нафтових поставок. Будь-яке загострення конфлікту, особливо в критичних зонах, таких як Ормузька протока, може призвести до перебоїв у постачанні та підвищення цін на нафту.

Після того, як Іран здійснив ракетний удар по Ізраїлю, ціни на нафту почали підвищуватися після кількох тижнів падіння. Ціна на нафту марки Brent, що є світовим стандартом, зросла на 5%, але згодом стабілізувалася на показнику 2,4%, залишившись трохи нижче 70 доларів за барель.

Отже, Захід в даний момент занепокоєний тим, що конфлікт у Перській затоці може заблокувати експорт нафти через Ормузську протоку, що, в свою чергу, не призведе до зниження цін, а навпаки, може їх підвищити.

Втім надія не вщухає: у вівторок, 8 жовтня ціни на нафту на світових біржах знову впали більш ніж на долар.

"Хоча геополітична напруга на Близькому Сході залишається, останнім часом спостерігається певне зниження її впливу, оскільки виникають сподівання, що можливі перебої в постачанні енергії можуть бути менш драматичними", - наводить Укрінформ слова ринкового стратега IG Єпа Джуна Ронга.

Він зазначив, що "поки що не існує чіткої інформації про те, яким чином Ізраїль реагуватиме на дії Ірану, тому варто очікувати, що ціни залишаться під впливом геополітичних ризиків".

Мова йде про можливий напад Ізраїлю на іранський нафтовий сектор, на що Іран може відповісти замінуванням Ормузької протоки. Проте, деякі експерти вважають, що атака на нафтову інфраструктуру Ірану є малоймовірною. Вони попереджають, що якщо Ізраїль вирішить зосередитись на інших цілях, це може призвести до значного зниження цін на нафту.

Related posts