Партія Ваґенкнехт мчить по автобану, тоді як Ліві застрягли в кюветі.
"Ми стали впливовою силою у Німеччині", — зазначила Сара Ваґенкнехт (Sahra Wagenknecht) під час своєї першої пресконференції після виборів у землях Саксонія та Тюрингія. Партія "Союз Сари Ваґенкнехт" (ССВ), заснована лише у січні 2024 року, зайняла третє місце на виборах у обох регіонах. Щоб утворити уряди без залучення ультраправої "Альтернативи для Німеччини" (АдН), участь ССВ у правлячих коаліціях у цих землях може виявитися необхідною.
"Люди покладають на нас великі надії, і я це відчула під час виборчої кампанії," — підкреслила Ваґенкнехт. За її словами, успіх ССВ відображає настрої в Німеччині та демонструє, наскільки мало громадян довіряють традиційним партіям і як багато хто відчуває себе політично покинутими. Ваґенкнехт також вважає, що від цього виграла і АдН, яку Федеральне відомство з охорони конституції в Саксонії та Тюрингії класифікувало як "однозначно правоекстремістську".
Під час передвиборчої кампанії партія Сари Ваґенкнехт, колишньої членкині Лівої партії, найважливішою темою зробила тему війни і миру. Ці два поняття на агітаційних плакатах ССВ було представлено як альтернативу одне одному: "Війна або мир". Зрозуміло, що це є алюзією на війну Росії проти України, в якій Німеччина підтримує останню, зокрема й зброєю. І партія Ваґенкнехт виступає за припинення цієї підтримки.
Справа в тому, що рішення щодо постачання озброєнь або розміщення у ФРН американських ракет середньої дальності приймаються не урядами земель Саксонії чи Тюрінгії, а федеральним урядом і Бундестагом у Берліні. Однак Ваґенкнехт підкреслює: "Люди очікують, що уряди земель враховуватимуть їхню позицію та думку більшості навіть у цьому питанні".
"Половина населення Німеччини боїться бути втягнутим у велику війну, а на сході - навіть більшість", - підкреслює Ваґенкнехт, посилаючись на відповідні соціологічні опитування. Тому, на її думку, земельний уряд, у якому, ймовірно, братиме участь ССВ, мав би чітко позиціонувати себе у цьому питанні. Зокрема, наполягати на тому, щоб федеральний уряд здійснював більше дипломатичних ініціатив задля завершення війни. "І, звичайно, ми очікуємо, що прем'єр-міністр землі висловить це публічно", - зазначила Ваґенкнехт.
Лідерки від ССВ у Саксонії та Тюрингії, Сабіне Ціммерманн (Sabine Zimmermann) і Катя Вольф (Katja Wolf), що раніше були членкинями Лівої партії, продовжують дотримуватися аналогічних позицій. "Сара Ваґенкнехт, безумовно, буде активно залучена до обговорення питань війни та миру, а також всіх аспектів, що впливають на федеральні питання на рівні земель", — зазначає Вольф.
Ціммерманн наголосила, що її політична партія готова взяти на себе відповідальність та приєднатися до урядової коаліції в Саксонії. "Однак, якщо ХДС і СДПН не внесуть кардинальних змін у свою політику, ми не будемо брати участь у коаліційному уряді", - підкреслила вона. Водночас чинний міністр-президент Саксонії, представник ХДС Міхаель Кречмер, не виключає можливості коаліції з ССВ. "Це не є моїм бажанням, але я мушу визнати реальність", - зазначив він в інтерв'ю радіостанції Deutschlandfunk.
Політолог Антоніос Суріс (Antonios Souris) з Вільного університету Берліна вважає, що компроміс між політичними силами щодо постачання зброї в Україну та розміщення ракет у Німеччині можливий. На його думку, це можна було б оформити як декларацію про наміри у коаліційній угоді, де зазначалося б, що відповідний федеральний регіон працюватиме на благо миру або щось подібне.
Таку декларацію необов'язкового характеру можна було б довести до відома всіх зацікавлених партій та їхніх виборців, каже політолог. "Як партія федерального рівня, ХДС могла б навчитися не надто втручатися у земельні питання", - каже Суріс в інтерв'ю DW. З іншого боку, на його думку, Ваґенкнехт прагне мати вагомий голос у можливих коаліційних переговорах. "І питання в тому, як на це відреагує ХДС. Тому що до цього зрештою справа й дійде", - прогнозує експерт.
Ситуація в Тюрингії, де з 2019 року керує уряд меншості під проводом Лівої партії, після останніх земельних виборів стала ще заплутанішою. В даний момент земельний уряд розпущено, і майбутнім прем'єр-міністром регіону може стати представник ХДС. Теоретично, християнські демократи в цьому регіоні могли б утворити коаліцію з ССВ та Лівою партією. Однак, проблема в тому, що ХДС на федеральному з'їзді у 2018 році категорично відмовився від можливості коаліцій з АдН та Лівими.
Лідер ХДС Фрідріх Мерц (Friedrich Merz) наполягає на збереженні нинішньої позиції партії. Водночас, основна кандидатка від ССВ у Тюрингії, Катя Вольф, висловлює надію на те, що представники ХДС у цьому регіоні виявлять більшу гнучкість: "На цьому етапі ми прагнемо провести перемовини щодо нової політичної культури в Тюрингії".
У "Союзі Сари Ваґенкнехт" відчувається абсолютна впевненість. "Ніхто не зможе оминути нас", - впевнено заявляє провідна кандидатка партії у Саксонії Сабіне Ціммерманн.
Політичний експерт Антоніос Суріс також високо оцінює потенціал нової партії. Він вважає стратегічно вдалим час створення ССВ і її першої участі у земельних виборах на сході країни - також з огляду на федеральні вибори 2025 року. "Тоді (на виборах до Бундестагу, які відбудуться у вересні 2025 року. - Ред.) все ще спостерігатиметься ця спокуса нового", - вважає він.
Суріс вважає, що зосередитися на постаті Сари Ваґенкнехт під час передвиборчої кампанії було "неймовірно розумно". На його думку, навіть з такими невеликими командами, які має ССВ, можна проводити ефективні виборчі кампанії в часи соціальних мереж. Крім того, пояснюючи успіх партії на виборах, політолог вказує і на її топкандидаток у Саксонії та Тюрингії, які, на думку Суріса, по-справжньому занурилися в кампанію. Адже, попри малорозвинену партійну структуру, ССВ змогла організувати класичні передвиборчі акції на місцях, й часто в самій гущі подій перебувала особисто Сара Ваґенкнехт.
Що ж до Лівої партії, в якій довгий час перебували три вищезазначені політикині ССВ, то Суріс не бачить для неї значних перспектив і вважає, що багато чого вирішуватиметься в найближчі кілька місяців. Політолог не виключає продовження відтоку партійного активу з Лівої партії до ССВ. "Можливо, з'являться ознаки розпаду (Лівої партії. - Ред.)", - припускає експерт.