Politico: Сполучені Штати активізують зусилля для боротьби з російським впливом у виборчому процесі Молдови.
Декілька американських агентств надають підтримку уряду Молдови у протидії кібератакам та дезінформації, що походять з Росії, які мають на меті вплинути на президентські вибори, що відбудуться завтра, 20 жовтня.
Цю інформацію повідомляє видання Politico.
"Перед недільними виборами, на яких мешканці Молдови вирішуватимуть, чи продовжувати курс на європейську інтеграцію та обирати нового президента, країна зазнала атак дезінформації, кібератак та впливових кампаній, пов'язаних із Росією, протягом кількох місяців", - зазначається у статті.
Тому США, ЄС і НАТО надіслали туди радників і поділилися інформацією про загрози та порадами про те, як протистояти спробам досягти сприятливого результату для президента Росії Володимира Путіна.
За словами американських посадовців, вибори в Молдові служать нагадуванням про те, що Росія активно працює над тим, щоб впливати на вибори за кордоном у спосіб, який може підірвати глобальні альянси.
"Зловмисники з Росії мають намір впливати не лише на вибори в Сполучених Штатах, але й активно працюють над формуванням результатів виборів у важливих союзниках США, застосовуючи при цьому подібні методи та тактики", - зазначив голова розвідувального комітету Сенату Марк Ворнер.
За Молдовою також уважно спостерігають західні союзники щоб зрозуміти, як Росія може спробувати втрутитися в інші вибори в Європі, щоб вплинути на результат війни в Україні. Як і в США, спроби спотворити результати голосування в Молдові тривають місяцями і не припиняються, незважаючи на спроби західних союзників Молдови закликати Москву до відповідальності.
Віце-прем'єр-міністерка Молдови та головна представниця ЄС з питань інтеграції Крістіна Герасимова заявила, що РФ застосовує "класичний гібридний інструментарій, для впливу на вибори, але його масштаби дійсно безпрецедентні".
"Ми спостерігаємо за гібридними атаками на урядові організації, які відповідають за критично важливі послуги, такі як поштовий зв'язок і аеропорт. Також ми фіксуємо випадки підкупу виборців. Виявляється використання місцевих корумпованих представників та політичних сил – їм надають гроші для того, щоб створити хаос у регіоні," - підкреслила вона.
Агентство США з кібербезпеки та захисту інфраструктури активно співпрацює з урядовими структурами Молдови та підприємствами приватного сектору, забезпечуючи підтримку, зокрема в обміні інформацією про загрози та запобіганні кібератакам на критично важливі установи. Додаткову допомогу надала і Державна служба США. Також до зусиль проти російського впливу приєдналася НАТО.
Цього тижня Сполучені Штати звинуватили Росію у виділенні "мільйонів доларів" для підтримки певних кандидатів на президентських виборах. Зокрема, увага була зосереджена на Ілані Шорі, колишньому проросійському політику, якому приписують фінансування кампаній, спрямованих на те, щоб переконати молдаван голосувати проти повного членства країни в Європейському Союзі.
Зокрема, повідомлялося, що Шор сприяв відмиванню понад 15 мільйонів доларів, які походили з Росії. Ці кошти згодом були витрачені в вересні на виплату приблизно 130 000 молдаванам, що висловилися проти європейської інтеграції.
В цій країні нараховується понад 2,4 мільйона мешканців, що означає, що приблизно 5% з них стали "мішенню".
В останні дні Сполучені Штати та Європейський Союз посилили свою підтримку: адміністрація Байдена надала пропозицію щодо кібернетичної та технічної допомоги державним органам Молдови, а також приватним секторам в період виборів.
Але навіть якщо партнерам Молдови вдасться захистити голосування на цих вихідних, Москва може мати ще один шанс перехилити терези наступного року, коли в Молдові відбудуться парламентські вибори.
Не так давно віце-прем'єр Молдови Крістіна Герасимова, яка відповідає за європейську інтеграцію, повідомила, що Росія інвестувала приблизно 100 мільйонів євро в спробах зірвати важливі вибори, що відбудуться в неділю. У своїх діях Росія застосовує методи дезінформації, дестабілізації ситуації, а також здійснює виплати виборцям. Крім того, стало відомо, що кілька десятків молодих людей з Молдови пройшли підготовку в Москві для організації масових заворушень під час протестних акцій напередодні президентських виборів та конституційного референдуму щодо вступу країни до ЄС. 20 жовтня в Молдові відбудуться президентські вибори, які пройдуть одночасно з референдумом про внесення в конституцію положень щодо європейської ідентичності та незворотності європейського курсу розвитку країни. Загалом зареєстровано 11 кандидатів. Згідно з опитуваннями, лідирує Мая Санду, яку готові підтримати 27% виборців. Більше інформації про вибори в Молдові можна знайти в статті LB.ua під заголовком "Президентські вибори в Молдові. Олігархи прагнуть повернути все".