Радіація всюди: відоме місце відпочинку в США виявилося "прихованим Чорнобилем"
Попри широковідому славу Лос-Аламоса як місця розробки першої атомної бомби, мало кому відомо, що прилеглі райони зазнали радіаційного забруднення.
До початку великомасштабного вторгнення Росії, Чорнобильська зона відчуження була однією з головних туристичних атракцій України, що приваблювала як вітчизняних, так і закордонних відвідувачів. Попри те, що на планеті існують інші туристичні об'єкти такого типу, не всі туристи завжди усвідомлюють, куди вони потрапили.
У середині 1940-х років містечко Лос-Аламос (штат Нью-Мексико) і його околиці стали центром розробки американської ядерної зброї. Як пише The Guardian, до 1963 року так звана "національна лабораторія Лос-Аламоса" викидала радіоактивні відходи в сусідній каньйон, поки Міністерство оборони створювало національний ядерний арсенал. Зрештою місцевість стала настільки насиченою токсичними відходами, що її назвали Кислотним каньйоном.
Через декілька років Комісія з атомної енергії та Міністерство енергетики США здійснили відновлювальні роботи, вартість яких перевищила 2 мільярди доларів. До 1980-х років ці заходи дозволили привести територію у відповідність з федеральними стандартами очищення, забезпечивши її безпечність для використання.
Через деякий час комісія передала землю округу Лос-Аламос без жодних обмежень у використанні. Її перетворили на ґрунтову стежку, яка стала популярною серед байкерів, туристів і бігунів. Протягом десятиліть люди приходили сюди насолоджуватись природою, не підозрюючи про справжню сутність цього місця.
Нещодавно проведене дослідження виявило, що ґрунт, рослинність і вода в каньйоні забруднені "надзвичайно високою концентрацією" плутонію. Майкл Кеттерер, науковий співробітник Університету Північної Арізони та керівник проекту, зазначив, що рівень плутонію в Кислотному каньйоні в Нью-Мексико та його околицях є одним із найвищих, які він коли-небудь зустрічав у загальнодоступних районах США протягом своєї багаторічної кар'єри.
Як зазначив Кеттерер, ситуація в тому місці нагадує ту, що сталася на Чорнобильській АЕС. Він зауважив, що радіоактивні ізотопи "приховані на видноті".
"Це одна з найбільш приголомшливих подій, з якими я коли-небудь стикався у своєму житті," -- зауважив він.
Втім науковець визнає, що рівень впливу та безпосередня небезпека для тих, хто користується стежками, є низьким. Кеттерера більше непокоїть те, що тамтешній плутоній може потрапляти у воду, яка зрештою тече в річку Ріо-Гранде. Речовина може бути поглинена рослинами і потрапити в харчовий ланцюг або може бути широко розсіяна в попелі в разі лісової пожежі.
Прихильники громадського здоров'я вже закликали уряд розмістити попереджувальні вивіски для відвідувачів, щоб вони могли прийняти обґрунтоване рішення про використання стежки, забрудненої токсичними відходами.
Як повідомляє УНІАН, Науру — маленький острів в Тихому океані поблизу екватора — практично не приваблює туристів. Причина криється не лише у віддаленості острова, але й у тому, що екологія Науру значно постраждала через інтенсивний видобуток фосфатів. Колись ця міні-держава була багатшою за нафтові емірати, але тепер вимушена покладатися на міжнародну допомогу.
Також ми розповідали про мальовничий острів в Карибському морі, який жахає туристів своїм минулим. Тут немає жодного готелю, попри непогані пляжі. Проте тут є старі могили рабів і рештки розбитих кораблів.