Риби у сітках: зображення віком 15800 років виявилися свідченням застосування технології.
Перші цивілізації почали застосовувати сітки для риболовлі значно раніше, ніж це було визнано раніше.
Вчені виявили на палеолітичній пам'ятці в Німеччині серію малюнків, що зображують рибу, впійману у сітки. Це вказує на те, що використання цієї технології почалося набагато раніше, ніж вважалося до цього, повідомляє IFLScience.
Гравюри висічені на кам'яних стінах, їхній вік оцінюється у 15800 років. Вони є частиною більшого корпусу творів мистецтва, виявлених у доісторичному таборі у Гьоннерсдорфі.
Вчені виявили 406 сланцевих плит, які раніше піддавалися ретельному вивченню. Проте зображення риб залишилися непоміченими. Завдяки сучасним технологіям візуалізації, зокрема Reflectance Transformation Imaging (RTI), дослідники нового дослідження змогли виявити риб, зафіксованих на восьми з цих плит.
Дослідники стверджують, що в кожному графічному зображенні "розташування риби в центрі сітки, що явно накладається на неї і перевищує її розміри, вказує на те, що сітка виконує функцію контейнера -- своєрідної мережі або пастки, в яку потрапила риба".
"[Цей] особливий порядок, у якому спочатку вигравіровано мотиви риб, а потім мотиви сітки, підкреслює навмисний художній процес та дизайн, наполегливо припускаючи зображення тварини, яка спочатку вільно плавала (коли була на самоті), а потім була відбита створенням сітки", - Додали дослідники.
Дослідники вважають, що їхня теорія отримує підтвердження відмінностями між рибами, зображеними в сітках, та іншими зразками дикої природи, представленими в кам'яно-вікових творах мистецтва з Геннерсдорфа. На противагу "детальним і натуралістичним зображенням інших тварин", риби в цих артефактах "виявляють абстрактний і мінімалістичний стиль". Це, ймовірно, свідчить про те, що стародавні митці більше цікавилися процесом риболовлі, аніж самими рибами.
Вчені також зазначають, що в Геннерсдорфі були виявлені рештки риб, що вказує на те, що доісторичні мешканці цього місця дійсно харчувалися водним уловом. "Сітки, найімовірніше, були ідеальним обладнанням для лову більшої кількості риби під час міграційних періодів", - вважають вчені.
Інші важливі докази виходять із різьблених фігурок у Гьоннерсдорфі, які зображують одягнених персонажів. Це вказує на те, що палеолітичні творці вже мали доступ до текстилю в мадленський період, який тривав від 17 000 до 12 000 років тому.
Ткани могли бути створені з волокнистих рослин, таких як молочай або кропива. Ці матеріали також могли служити для виготовлення риболовних сіток.
Об'єднуючи ці різноманітні джерела доказів, дослідники заявляють, що "знайдені в Гьоннерсдорфі рибні залишки, свідчення текстильного виробництва та зображення риб у сітках на восьми гравірованих плакетках становлять перше беззаперечне свідчення використання мереж для риболовлі в межах мадленської культури".
Дослідники натрапили на наскельні малюнки в пустелі Атбай, розташованій у Східному Судані, які відкривають завісу над історією давніх часів. Незважаючи на сучасну посушливість цього регіону, ці зображення свідчать, що колись тут панували зелені луки з обширними пасовищами та різноманітною фауною.