Незвичайна ситуація: державний борг України збільшився внаслідок позик, отриманих на внутрішньому ринку.

Державний і гарантований державою борг зріс у вересні у гривневому еквіваленті на 32,3 млрд грн (+0,5%) та на $900 млн (0,6%) і склав 6,4 трлн грн та $155 млрд відповідно. Про це свідчать дані Міністерства фінансів.
Вересень виявився одним із небагатьох місяців, коли збільшення державного боргу стало наслідком внутрішніх запозичень (+40,5 млрд грн). У той же час зовнішній борг, хоч і незначно, але зменшився (-8,9 млрд грн), зазначив голова парламентського комітету з податків і фінансів Данило Гетманцев.
"Ця тенденція зумовлена активним залученням Міністерством фінансів облігацій внутрішньої державної позики на аукціонах, які спрямовані на покриття зростаючого бюджетного дефіциту, викликаного потребами у сфері безпеки та оборони," - зазначив Гетьманцев у своїх соціальних мережах.
У вересні обсяги розміщень ОВДП були найбільшими з початку року -- залучено 72,4 млрд грн в еквіваленті у всіх валютах, що у 2,5 раза більше, ніж у серпні. Водночас платежі з погашення ОВДП у вересні становили 26,5 млрд грн.
Структура державного боргу на завершення вересня:
У жовтні очікується подальше посилення зростання внутрішнього державного боргу, зазначає голова комітету. Він звертає увагу на те, що з 11 жовтня Національний банк України впровадив ряд заходів, спрямованих на активізацію участі банків в аукціонах з розміщення облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), що, в свою чергу, має позитивно вплинути на фінансування бюджетного дефіциту.
Також слід очікувати відновлення зростання зовнішнього держборгу через надання шостого траншу за програмою EFF на суму $1,1 млрд.