Російська сторона виступила з ініціативою щодо створення спеціального банку, який би забезпечував фінансові операції між Росією та Китаєм, вільний від впливу західних санкцій.


Представники Росії та Китаю обговорюють створення спільного банку, який буде стійким до санкцій Заходу та дозволить у закритому режимі проводити платежі між країнами.

Цю інформацію озвучив Алексєй Маслов, керівник Інституту країн Азії та Африки при Московському державному університеті імені М.В. Ломоносова, повідомляє The Moscow Times.

"В даний момент ряд значних російських банків висловили пропозицію Китаю щодо створення спільного банківського інституту. Це означає, що фінансові установи об'єднають свої активи, а перекази будуть здійснюватися внутрішньо. Таким чином, на території Росії та Китаю функціонуватим філія одного і того ж банку, і ці фінансові операції залишаться непоміченими для сторонніх спостерігачів", - зазначив Маслов.

За його словами, хоча цей проєкт наразі знаходиться на початковій стадії розвитку, він вже спровокував активні дискусії в китайських бізнес-колах.

Маслов підкреслив, що китайські підприємці не займаються політикою і мають оптимістичний погляд на Росію.

"Для них критично важливо, щоб їхня продукція знаходила попит на ринку. В особливості на північному сході Китаю існує безліч компаній, які повністю переорієнтували свою діяльність на співпрацю з Росією. Зараз їхні збитки вражають. Вони починають більше критикувати своїх представників, адже з російського боку ситуація виглядає цілком нормально," - зазначив Маслов.

Він також підкреслив, що більшість заходів, спрямованих на обмеження платежів, "в будь-якому випадку пов'язані з рішеннями Народного банку Китаю, який виконує роль основного регулятора". Однак китайські фінансові установи також виявляють значний страх перед можливими вторинними санкціями з боку США.

"Ці обмеження несуть ризики для всієї банківської системи Китаю. Це означає, що навіть якщо окремий банк не дотримується вимог США, можуть бути введені широкомасштабні обмеження на валютні операції для багатьох фінансових установ країни", - підкреслив Маслов.

Він вважає, що нинішня позиція китайської влади полягає у демонстрації своєї готовності слідувати рішенням США, з метою налагодження рівноваги у міжнародних відносинах. Внаслідок цього, до завершення року питання платежів між Росією та Китаєм залишаться "досить складними".

Проблеми з фінансовими транзакціями.

На початку вересня з'явилася інформація про те, що в умовах зростаючих труднощів у банківських переказах між Росією і Китаєм президент Російської Федерації Владімір Путін звернувся з проханням організувати зустріч із лідером Китаю Сі Цзіньпіном під час саміту БРІКС, який відбувся в Казані.

У грудні 2023 року ситуація з фінансовими переказами з Росії до Китаю суттєво ускладнилася після того, як президент США Джо Байден підписав указ, який надає американському Міністерству фінансів право запроваджувати вторинні санкції проти банків інших країн, які підтримують підсанкційні особи або сприяють постачанням до російського військово-промислового комплексу.

Після цього більше ніж 98% кредитних установ Китаю зупинили обробку платежів від російських підприємств. Додатково, деякі банки почали відмовлятися від транзакцій з російськими іменами та перестали приймати "брудні" юані, що походять з Росії.

Наприкінці серпня стало відомо, що російські компанії стикаються з усе довшими затримками та більшими витратами при проведенні розрахунків з торговими партнерами в Китаї. Ця проблема загострилася, а між РФ та Китаєм "зависли" транзакції на десятки мільярдів юанів.

Близьке до уряду РФ джерело підтвердило, що китайські державні банки "масово" припиняють операції з Росією, через це затримуються платежі на мільярди юанів.

До того стало відомо, що китайські експортери припинили поставляти продукцію до Росії без попередньої оплати.

Невеликі регіональні банки Китаю розпочали процес відмови від прийому платежів з Росії. У травні та червні китайські локальні кредитні установи активно співпрацювали з російськими підприємствами, забезпечуючи більш-менш стабільний потік фінансових операцій. Проте з 20 липня розрахунки були фактично зупинені.

У останні дні липня з'явилася інформація про те, що банки Китаю почали відновлювати близько 80% переказів у юанях до Росії.

Внаслідок цього Росія і Китай можуть перейти на бартерні угоди в своїй торгівлі. Крім того, Росія може почати проводити розрахунки з Китаєм за допомогою криптовалют: раніше президент РФ Володимир Путін ухвалив закон, що легалізує обіг криптовалют і видобуток у країні.

Російські фінансисти, у свою чергу, підтвердили, що труднощі з міжнародними транзакціями залишаться актуальними на тривалий час.

Related posts