Розстріляне Відродження: 3 листопада 1937 року в місцевості Сандармох московські війська позбавили життя 134 українських художників та діячів культури.


3 листопада 1937 року в карельському районі Сандармох відбулося розстріляти 134 особи.

Усі, як було вказано в "розстрільних списках", - "націоналісти української буржуазії".

Покоління культурних діячів, що творили в радянській Україні у 1920-1930-х роках, отримало назву "Червоний Ренесанс". Проте після трагічної загибелі більшості з них через репресії тоталітарного режиму, літературознавець Юрій Лавріненко, який мешкав за межами України, ввів у вжиток термін "Розстріляне Відродження".

Початком "Червоного Ренесансу" слугувала українізація, що відбулася в 1920-х роках. Для більшовицького режиму цей процес став необхідним заходом, на який вони пішли через сильний український опір, який тривав навіть після краху Української революції 1917-1921 років.

Культурне життя 1920-х років тісно перепліталося з Харковом, який у той час був столицею радянської України, а будинок літераторів "Слово" став його знаковим символом. У стінах цього будинку проживали та творили практично всі представники "червоного ренесансу", серед яких були Лесь Курбас, Микола Куліш, Володимир Сосюра, Валер'ян Підмогильний, Майк Йогансен, Григорій Епік, Микола Хвильовий, Павло Тичина, Михайль Семенко, Михайло Яловий, Остап Вишня, Юрій Яновський та багато інших видатних особистостей.

Серед тих, кого розстріляли московити:

Місце, де розстрілювали в'язнів Соловецького етапу, було знайдено у 1997 році карельським дослідником Юрієм Дмітрієвим, який є членом правозахисної організації "Меморіал".

У Сандармосі в 1930-х роках органи НКВС здійснили розстріл понад 9500 людей, які представляли 58 різних національностей. Серед них були переважно спецпоселенці та в'язні, що прибули з Біломорсько-Балтійського каналу та Соловецьких таборів ГУЛАГу, а також місцеві жителі з навколишніх сіл. Наразі на території площею 10 гектарів знайдено 236 місць для розстрілів.

У цьому місці відбулося катування більшості українських художників і політичних лідерів на початку 20 століття. Цей та інші злочини радянських загарбників того часу проти українських митців згодом отримали назву "Розстріляне відродження".

Related posts