Рютте: В НАТО спостерігається "абсолютна згода" щодо прагнення до перемоги України.
Україна стане членом НАТО у майбутньому, й серед країн-членів Альянсу існує "повна єдність" щодо бажання перемоги Києва у війні.
Одночасно, питання про членство України в НАТО або можливість її запрошення не стало ключовим пунктом обговорення під час зустрічі міністрів оборони альянсу з українськими представниками на цьому тижні.
Цю інформацію озвучив генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час пресконференції, що відбулася після двох днів роботи саміту оборонного альянсу в Брюсселі.
"Необхідно відзначити, що під час обговорення основний акцент було зроблено на наданні значної військової підтримки Україні, безумовно, від західних збройних сил," - зазначив Рютте.
"Безумовно, усі ми розуміємо, що Україна приєднається до НАТО. Тому основне питання полягає в тому, коли це станеться і коли буде висловлено запрошення. Проте це не було головним аспектом обговорення вчора," - зазначив він.
У відповідь Рютте знову озвучив дії, які здійснює Альянс для формування так званого мосту, що передуватиме безпосередньому вступу України до оборонного блоку.
У цьому контексті він акцентував увагу на зобов'язаннях Альянсу, згідно з якими Київ має отримати 40 мільярдів євро допомоги протягом року, починаючи з Вашингтонського саміту, що відбувся в липні цього року.
Він також підкреслив важливість двосторонніх угод у сфері безпеки між країнами НАТО та Україною, а також створення командного центру Альянсу в Вісбадені, який має на меті координацію допомоги та підготовки для України тощо.
"Усе це разом створює унікальний маршрут, який слугує мостом до здобуття членства. Отже, залишаються відкритими питання, які мають значення з політичної перспективи та з інших причин, стосовно чіткого і послідовного плану досягнення членства. Це те, що ми постійно обговорюємо, в тому числі й між собою," - зазначив генеральний секретар.
Однак Рютте не став конкретизувати позицію НАТО стосовно "плану перемоги", запропонованого президентом України Володимиром Зеленським.
Він підкреслив, що всі держави Альянсу прагнуть до успіху України в цій війні, і в цьому питанні між ними спостерігається "абсолютна одностайність".
"В нашому альянсі існує абсолютна злагода щодо прагнення до перемоги України. Ми прагнемо, щоб Путін не досягнув своїх цілей, адже це стосується наших спільних цінностей і колективної безпеки", - підкреслив він.
"Це не означає що вчора ми обговорювали пункт за пунктом весь "план перемоги". Розмови вчора ввечері не полягали в цьому. Ми з повагою взяли це до відома. Ми всі згодні, я вважаю, я не проводив опитування в кімнаті. Це важливий сигнал про те, що український уряд і президент погодилися між собою щодо цього плану перемоги. Це, безсумнівно, буде частиною поточних дискусій з Україною", - додав Рютте.
Водночас за його словами найважливішим у дискусії між НАТО та Україною було переконатися, що Росія не вважатиме, наче підтримка України може згодом сповільнитися.
"Росія залишаєтья найбільш серйозною і безпосередньою загрозою для безпеки Альянсу. Путін все частіше використовує безвідповідальну риторику. Хоча Москва може демонструвати активність, НАТО залишається потужним. У цьому нестабільному світі надзвичайно важливо, щоб ми продовжували оновлювати наші можливості", - зазначив генсек в іншій частині свого виступу.