"Савка All in з картами середньої сили": аналітик поділився очікуваннями для України стосовно президентських виборів у США.
Вибори президента Сполучених Штатів у 2024 році можуть мати значний вплив на долю України. Міжнародний експерт Олександр Краєв пояснив, яким чином перемога одного з кандидатів — Дональда Трампа або Камали Гарріс — може відобразитися на інтересах української держави.
В інтерв'ю OBOZ.UA він поділився своїми думками на цю тему. Краєв зазначив, що немає сенсу оцінювати кандидатів за критеріями "найкращий" чи "найгірший" для України.
Ключовим є з'ясувати, хто з кандидатів виявиться менш ризикованим. За словами експерта, Гарріс виглядає більш стабільною та прогнозованою особистістю для України. Проте, оскільки вона ще не представила свою зовнішньополітичну стратегію та не оголосила склад команди радників, достатньо важко зробити точну оцінку її потенційної політики.
"В цьому випадку Гарріс є для України менш ризикованою і більш передбачуваною. Це не означає, що вона є кращою. Бо реально, через те, що вона досі не представила свою зовнішню політичну стратегію. Через те, що ми досі не знаємо, хто в неї буде держсекретарем, хто в неї буде міністром оборони, хто в неї реально буде в команді радників з питань національної безпеки, нам просто важко аналізувати, яка це буде політика, який це буде підхід. Але ми розуміємо, що вона буде більш прогнозована. Звісно, це може бути і проблема, тому що, як я вже казав, не знаючи команди, не маючи стратегії, скоріш за все, це буде планомірне, хоча і трохи в іншому ключі, продовження того, що робить Байден. Але так чи інакше, нам треба розуміти, що тут ми знаємо, як працювати. Ми знаємо, що вона поборниця інституційного підходу, вона підтримує таку роботу на рівні Міністерства оборони, Міністерства закордонних справ, на рівні посольств. Тобто тут чітка, нормальна політична співпраця", - пояснив експерт.
Трамп розглядається як елемент ризику. Його позиція щодо України зазнає змін, і, незважаючи на те, що вона не є цілком негативною для українських інтересів, його прагнення швидко завершити конфлікт та готовність до діалогу з Росією можуть викликати певні побоювання.
Обговорюючи Трампа, можна стверджувати, що це або повна перемога, або повна поразка. Іншими словами, це ставка на все, при цьому з відносно слабкими картами. Важно усвідомлювати, що Трамп може зіграти позитивну роль для України. Він не є безперечною катастрофою для нашої країни. Проте ясно, що він прагне швидкого завершення конфлікту і відкритий до діалогу з російською стороною. Судячи з його інтерв'ю, його ставлення до України є досить суперечливим, з постійною зміною позицій. Проте, в кожному з інтерв'ю, незалежно від того, чи висловлює він позитивні чи негативні думки про Україну, він повторює, що сподівається на вирішення цієї "проблеми" до 5 листопада, або щонайменше до 20 січня. Таким чином, у Трампа є єдиний наратив: він не бажає активно займатися питаннями, що стосуються України та Росії, вважає експерт.
Отже, за його словами, Трамп сприймається як непростий та непередбачуваний актор в міжнародній арені, як для України, так і для Росії. У свою чергу, Гарріс виглядає більш стабільною у своїх прогнозах, проте її дії стосовно цих двох країн недостатньо рішучі.
Щодо ймовірності сценарію, в якому вибори закінчаться нічийним результатом, Краєв вважає, що такий варіант завжди можливий, проте він є вкрай малоймовірним. Один голос у колегії виборників може суттєво змінити підсумки голосування, тому сценарій 269 на 269 виглядає не надто реалістично.
Трамп заявляє, що зможе завершити конфлікт "протягом доби", якщо здобуде перемогу на виборах. Проте, як підкреслює Краєв, такі обіцянки варто оцінювати з обережністю. Вони можуть означати не лише відновлення попереднього стану, але й ініціювання нового Мінського процесу, що може мати несприятливі наслідки для України.
"З останніх заяв, що ми бачимо з його табору, це скоріше не просто все віддати Путіну, це щось більш схоже на новий Мінський процес. Тобто заморозити все по лінії зіткнення, почати переговори, а далі хай Україна робить, як хоче. Тобто Трамп вже чітко казав, що якщо Путін не піде на переговори, або не захоче йти на переговори, Україна отримає всю зброю, яку хоче. Але головне, щоб Україна сама хотіла йти на переговори, щоб вони почалися. Тобто, по суті, ідея Трампа в тому, щоб заморозити війну по лінії зіткнення, а далі скільки років нам треба буде, щоб з москалями полагодити відносини, щоб там домовитися, це вже зовсім інше питання. Це звісно створює проблему, бо ми розуміємо, що москалі можуть за декілька років відновити свій потенціал і піти в новий наступ, але наразі логіка Трампа така. Повторюсь, це абсолютно чітко стикається з тим, що він не хоче займатися нашими питаннями", - сказав експерт.
Варто зазначити, що Олл-ін (All in) - це ситуація або дія у покері, коли гравець ставить на кін усі свої фішки або гроші і грає на них, отримавши можливість помітно збільшити виграш в енну кількість разів і, водночас, ризикуючи втратити все.
Варто зазначити, що Камала Гарріс не раз акцентувала увагу на тому, що допомога Україні не є актом благодійності; вона вважає, що майбутнє української держави є стратегічно важливим для Сполучених Штатів.
Трамп, у свою чергу, висловив думку, що "України в її первісному вигляді більше не існує", оскільки "після трьох років жахливого конфлікту країна фактично зникла", і що "відновити її буде абсолютно неможливо" через нібито нестачу фінансування.
OBOZ.UA також розглянув питання, чи може статися ситуація, коли голоси віддадуть за Гарріс, а в результаті перемогу здобуде Трамп. Хто є виборниками та яким чином вони можуть вплинути на рішення американців – дізнайтеся в нашій статті.