"Кожна копійка на рахунку": як відомі українці відреагували на ідею відмовитися від дрібних монет


Замість копійок -- шаги. Національний банк України ініціював зміну назви розмінних монет з "копійка" на історично правильну "шаг". Зауважили, що роблять це, зокрема, задля відродження національних традицій у грошовому обігу.

Інформація про це з'явилася на веб-ресурсі Національного банку. Ми впевнені, що відновлення назви "шаг" відновить унікальну ідентичність українських монет.

Після ретельного вивчення історії грошового обігу в Україні, ми дійшли до однозначного висновку: назва "копійка" для дрібної монети є символом московської окупації. Сьогодні український народ відновлює все, що було несправедливо відібрано та спотворено кремлівськими наративами. Ми маємо своє автентичне українське слово для позначення дрібних монет — це слово "шаг", — підкреслив голова Національного банку України Андрій Пишний.

Співвідношення між "копійкою" та "шагом" дорівнюватиме 1 до 1, і Нацбанк розроблятиме відповідний дизайн, а також порядок та строки вилучення "копійок" з обігу. Також повідомили, що регулятор вже розробив пропозиції щодо необхідних законодавчих змін.

Розроблені законопроєкти після узгодження з заінтересованими державними органами Національний банк направить для розгляду та схвалення до Верховної Ради України.

Національний банк не має наміру вилучати з обігу монети, номіновані в копійках, у зв'язку зі зміною назви на шаги. Обидва види монет — як "копійка", так і "шаг" — одночасно перебуватимуть в обігу. Громадянам не доведеться вживати жодних додаткових заходів для обміну копійок на шаги, підкреслюється у повідомленні.

Введення шагів замість копійок також не призведе до інфляції, запевнили у Нацбанку, оскільки не передбачається збільшення обсягів готівкових грошей в економіці.

Багато відомих українців вже висловили свою думку щодо новини. Історик Олександр Алфьоров написав пост у своєму Facebook, де активно підтримав ініціативу Нацбанку.

"З незалежністю була спроба відновити назву шаг, але перемогла імперська копійка, яка маркує простір рубля. Водночас, слово "шаг", як назва розмінної монети використовують в прислівʼях і до цього часу! Друзі, нищимо копійку, як суто московську назву розмінної монети", -- написав історик.

Член Ради Національного банку України Василь Горбаль висловився коротко:

"Кожна копійка має значення", – зазначив український політик на своїй сторінці у Facebook.

Український блогер та політичний оглядач Денис Казанський також вельми схвально відреагував на новини від Нацбанку. Написав, що рішення абсолютно правильне і він казав про нього вже давно.

"А тепер зверніть увагу. Сьогодні Національний банк повідомив, що копійки будуть замінені на шаги. Це абсолютно правильне рішення, про що я давно казав", – написав Казанський і нагадав про свій допис від 30 червня 2023 року.

Так, минулоріч, український блогер дивувався тому, як це Нацкомісія зі стандартів мови досі не звернула увагу на наші копійки.

"Копійка – це запозичене слово з російської "копейка", яке походить від "копье". Колись на монетах Московії зображали вершника зі списом, що зараз присутній на гербі Москви. Звідси й походить назва. Отже, в українській мові логічною назвою була б "списівка", – зазначав Казанський."

Проте в період існування УНР дрібні гроші називали "шаг". 100 шагів дорівнювали 1 гривні. Металевих монет не було, тож друкувалися паперові марки, які створював художник Нарбут. Чому після здобуття незалежності не відновили цю традицію, досі незрозуміло. Гривню повернули, а шаги — ні, — зауважив блогер ще минулого року.

Журналіст Роман Чернишов, навпаки, відреагував доволі стримано. Зізнався, що не впевнений, як саме ставитися до такої пропозиції, але зауважив, що "будь-які різкі зміни звичного порядку спочатку викликають таке ж різке несприйняття".

У Національному банку України заявили, що після вивчення історії українського грошового обігу, експерти дійшли висновку, що назва "копійка" є символом московської окупації, а "шаг" може повернути українським монетам їхню автентичність. "Не знаю, як до цього ставитися. Звісно, будь-які різкі зміни звичного порядку спочатку викликають таке ж різке неприйняття. Однак я схильний прислухатися до думки авторитетів, і лише потім вирішувати, чи це дурниця", — написав Чернишов, відзначаючи у своєму дописі відомих українських істориків.

Користувач Павло Гай-Нижник у соціальних мережах зазначив, що слово "шаг" не належить до української мови.

Нагадаємо, раніше "Телеграф" повідомляв, що в рамках процесу дерусифікації Києва, міська рада столиці планує знести низку пам'ятників та інших об'єктів, пов'язаних з історією Росії та СРСР.

Related posts