"Тактичний прорахунок і загострення: як китайські медіа аналізують Курську операцію"
Создатели:
Юрій Пойта, визнаний запрошений науковець Тайванського інституту вивчення національної оборони і безпеки.
Тетяна Іщик, стажер New Geopolitics Research Network
У той час, як офіційні позиції Китаю щодо "української кризи" акцентують увагу на важливості мирних переговорів між Росією та Україною, зниженні напруженості, припиненні постачання озброєння Україні та скасуванні санкцій, при цьому "ігноруючи" питання відновлення територіальної цілісності України, слід звернути увагу на те, як китайські медіа висвітлюють українську Курську операцію.
Це дає додаткове уявлення про, те яким чином китайський уряд намагається сформувати образ України в китайському та міжнародному медіапросторі, та які цілі може переслідувати.
Зокрема, аналіз матеріалів китайських засобів масової інформації виявляє, що вони висвітлюють Курську операцію переважно з песимістичної перспективи. Зокрема, її характеризують як "нездійсненну", "стратегічну військову помилку" та таку, що приречена на провал.
Крім цього, вони акцентують увагу на тому, що Курська операція підірвала можливість мирних переговорів, а заклики Володимира Зеленського до партнерів про надання дозволу про використання зброї західного виробництва та ситуація навколо Курської АЕС може призвести до серйозної ескалації.
На сьогоднішній день у китайських засобах масової інформації переважають наступні ключові наративи:
У статті китайського державного інтернет-ресурсу "China Internet Information Center", що підпорядковується Держраді КНР, акцентується увага на тому, що Україні не вдалося відволікти частину російських військ від Донецького напрямку. Натомість, Росія активізувала наступальні дії в бік міста Покровськ. Втрата цього населеного пункту може суттєво підірвати боєздатність українських військ і порушити їхні лінії постачання, що, в свою чергу, відкриє Росії шляхи для реалізації планів щодо захоплення всієї Донецької області.
У матеріалі згадується проросійський професор Чиказького університету Джон Міршаймер, який потрапив до "чорного списку" Центру протидії дезінформації при РНБО України. Він стверджує, що Україна не володіє достатніми людськими та матеріальними ресурсами, тому напад на Курськ є "значною стратегічною помилкою", яка лише прискорить поразку України. Також наводяться його слова про те, що російські втрати були відносно незначними і значно нижчими за українські.
Наратив щодо невдачі Курської операції перегукується з матеріалом, опублікованим на сайті китайського державного інформаційного агентства "Сіньхуа". У ньому зазначається, що Україні не вдалося відволікти російські війська від Донецького напрямку, які продовжують активно наступати. Внаслідок цього Україні доведеться витратити додаткові сили та ресурси на утримання території Курської області, а збільшення довжини фронту ускладнює ситуацію для українських військових. Основний висновок полягає в тому, що "наступ у Курську може загрожувати знищенням української військової потужності".
Наратив, що стосується помилковості України, також відображає публікацію китайського центрального телебачення CCTV, в якій наводяться висловлювання російських медіа та офіційних осіб. Вони стверджують, що "удари по російським територіям є безсенсовими з військової перспективи", "російські війська просуваються вперед швидшими темпами", а "українську армію очікують катастрофічні втрати".
В згаданій статті "China Internet Information Center" із посиланням на заяву міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова, зазначено, що "переговори з Україною після вторгнення в Курську область є неможливими".
Теза про зупинку мирних переговорів є центральною у статті "Сіньхуа", де зазначається, що, попри певні досягнення ЗСУ на Курському напрямку, "Україна не в змозі повною мірою здійснити свої цілі", оскільки "російські війська укріплюють свої оборонні позиції та підтримують високу інтенсивність бойових дій на інших фронтових ділянках".
У підсумку підкреслюється, що "оскільки жодна із сторін не вживає значних кроків для зменшення напруги, можливості для мирних переговорів у найближчому майбутньому виглядають невизначеними", а також "на даному етапі Росія не планує вести переговори з Україною".
В цій же статті "Сіньхуа" акцентує увагу на тому, що дії України в Курській області можуть привести до подальшої ескалації. Зокрема, заява Володимира Зеленського, в якій він закликав західних партнерів "синхронізувати свою рішучість" з Україною щодо зняття обмежень на використання Україною західної зброї для нападу на російську територію, може призвести до затягування й подальшої ескалації конфлікту.
Більше того, китайські медіа, цитуючи російських офіційних осіб, так чи інакше, проводять паралелі Курської операції з ядерним тероризмом.
Зокрема, в матеріалі китайського державного телебачення "CCTV" наведенні слова прессекретаря Міністерства закордонних справ Росії Марії Захарової, яка стверджує, що Україна нібито "своїми дронами-камікадзе намагалася атакувати Курську АЕС, що є актом ядерного тероризму, на який Міжнародне агентство з атомної енергії повинно терміново відреагувати". Китайські ЗМІ цитують її заяву про те, що "Збройні сили України внесли Курську АЕС до переліку своїх цілей".
Окрім того, в інших джерелах поширюються заяви російських офіційних осіб про те, що Україна, мовляв, здійснює атаки на російських цивільних громадян за допомогою безпілотників. Водночас китайські медіа не згадують про наявність доказів, які підтверджують "причетність України до нападів на Курську АЕС" та висновків МАГАТЕ з цього питання.
Менш поширений але все одно присутній є наратив про те, що Курська операція здійснювалась за прямою вказівкою західних кураторів. Зокрема, в статті китайської Sina Corporation розповсюджується заява Сергія Лаврова про те, що "Зеленський не зважився б на вторгнення в Курську область, якби це не було зроблено за вказівкою США". Крім цього, з метою посилення наративу про втручання США у конфлікт, в статті китайського видання "The Paper" акцентується увага на в'їзді до Курської області американських журналістів та бійців іноземного легіону, що нібито є "чіткими доказами причетності США до нападу України на російську територію". Зазначене відповідає згаданій вище публікації CCTV, в якій з посиланням на російське керівництво зазначено, що "Захід воює з Росією руками українців", "ЗСУ не лише використовують важке озброєння та зброю, надану країнами НАТО, а й частина їхніх бійців - це найманці з країн НАТО", "закордонні планувальники операції понесуть відповідальність".
Аналіз тональності китайських публікацій демонструє, що загалом китайські ЗМІ посилаються як на російську, так і на українську сторону. Водночас загалом Курська операція описується песимістично для України, формує сприйняття, що вона є стратегічною помилкою, не має можливостей для розвитку успіху, не досягла своїх завдань, а втрати ЗСУ катастрофічно зростають. При цьому посилюється побоювання (із посилання на російську сторону) щодо можливої звичайної та ядерної ескалації, у зв'язку із "обстрілами українськими БПЛА Курської АЕС".
Для посилення аргументації використовуються песимістичні погляди західних експертів, зокрема відверто проросійських. Також в деяких статтях наведені відеосюжети Міноборони РФ із демонстрацією знищення української бронетехніки, фото російських біженців тощо. При цьому фото- та відеоматеріали про знищення українськими силами російського озброєння - не надаються.
Це свідчить про те, що китайські засоби масової інформації прагнуть показати об'єктивність у висвітленні подій, проте в цілому подають інформацію в більш вигідному для Росії світлі. Вочевидь, Китай таким чином намагається підкреслити, що зусилля України є безрезультатними, шкідливими та потенційно небезпечними, тому Києву слід відмовитися від військових дій і розпочати переговори з Москвою.