Туреччина приєднується до БРІКС: що за цим стоїть і які можливі наслідки

Кілька місяців тому Туреччина подала заявку на вступ до БРІКС у зв'язку з відсутністю прогресу у її євроінтеграційних прагненнях. За інформацією джерел, Туреччина офіційно запросила членство у групі країн, що розвиваються, з метою посилення свого глобального впливу та встановлення нових зв'язків поза межами традиційних західних союзників. Про це повідомляється у статті Bloomberg з посиланням на анонімні джерела. Проте, які справжні мотиви можуть стояти за таким кроком Ердогана, зважаючи на те, що Туреччина є членом НАТО? З цим питанням видання "Коментарі" звернулося до експертів.
Реджеп Тайіп Ердоган. Зображення: з відкритих джерел
Керівник Центру громадської аналітики "Вежа" Валерій Клочок так прокоментував ситуацію:
Щодо Туреччини, Валерій Клочок зазначає, що за часів правління Ердогана вона завжди мала риси диктатури та автократії. Її посилена співпраця з Росією є очевидною і помітною для всіх.
На його погляд, подання Ердогана заявки до БРІКС було передбачуваним кроком. Водночас, це послання для лідерів західних країн, що вказує на формування нового економічного центру в Центральній Азії.
Експертка з Українського інституту політики Єва Антоненко підкреслила, що зацікавленість Ердогана у приєднанні до БРІКС може мати безліч причин. Вступ Туреччини до цієї організації може бути стратегічним кроком, спрямованим на диверсифікацію зовнішньополітичних та економічних зв'язків, а також на зменшення залежності від західних країн. Оскільки Європейський Союз не поспішає приймати Туреччину до своїх лав, БРІКС відкриває нові перспективи для співпраці та розвитку. Таким чином, вступ до БРІКС може стати спробою Туреччини чинити тиск на ЄС, змушуючи його переглянути свою позицію. Ердоган демонструє, що у Туреччини є інші варіанти для забезпечення свого розвитку.
Вона продовжує, вступ до БРІКС може зміцнити і без того тісні відносини Туреччини з РФ. Це особливо актуально в умовах напруженої міжнародної обстановки, де Туреччина має стратегічні інтереси у питанні співпраці з РФ. Досить ймовірно, що, приймаючи таке рішення, Туреччина прагне знайти нових союзників, щоб зміцнити свої позиції в регіоні та зменшити залежність від НАТО.
У будь-якому випадку, підсумовує експерт, вступ Туреччини до БРІКС - серйозний крок, який може вплинути на динаміку міжнародних відносин. Загалом наслідки вступу Туреччини до БРІКС для НАТО залежатимуть від того, як Туреччина реалізовуватиме свою нову стратегію та як НАТО відреагує на ці дії. Важливим фактором буде ставлення Туреччини до Росії та її готовність співпрацювати з нею в рамках БРІКС.
Читайте також на порталі "Коментарі" -- у РФ відреагували на вступ Туреччини до БРІКС: чекають на черги з охочих.