В Чехії висловили занепокоєння щодо недостатнього набору військовослужбовців.
За словами начальника Генерального штабу Карела Ржеки, призов до армії відбувається не так добре, як того потребує армія, цьогорічні показники не є добрими.
Цю інформацію він озвучив під час відкриття виставки в Празі на тему "Двадцять років після скасування обов'язкової військової служби в наших країнах", проте конкретні цифри не були надані, інформує "Європейська правда" з посиланням на Ceske Noviny.
Згідно з інформацією, наданою Міністерством оборони, на початку цього року в армійських рядах налічувалося 27 826 професійних військовослужбовців та 4 266 осіб, що входять до активного резерву. Відповідно до стратегічних цілей, до 2030 року військове відомство планує збільшити кількість професійних солдатів до 30 000, а чисельність активного резерву — до 10 000.
За словами Ржеки, для армії важливим є не лише поповнення призовного контингенту, але й різниця між тим, скільки людей звільняється з армії та скільки приходить до неї. "Цього року цифри зовсім погані, і тенденція не дуже хороша", - сказав він журналістам.
У майбутньому, за його словами, армії доведеться вживати більш радикальних заходів, які стосуються, зокрема, пільг для військовослужбовців. "Тому що армія перестає бути конкурентоспроможною", - сказав він.
Під час свого виступу на церемонії відкриття виставки заступник міністра оборони Франтішек Шульц підкреслив, що парадокс полягає в тому, що ефективність професійної армії передбачає значно більшу залученість суспільства та готовність до оборонної підготовки. Він навів приклад цього у контексті системи формування резервів.
За його словами, після завершення строкової військової служби держава втратила контроль над населенням. "Особливо протягом останніх десяти років, а тепер вже й остаточно в Україні, стало очевидним, наскільки важливо для держави мати моніторинг", - зазначив він журналістам після виставки. Він підкреслив, що це не означає необхідність фізичних зборів, але держава повинна здійснювати спостереження, а громадяни мають володіти певними знаннями, додав він.
Обов'язкова військова служба в Чехії була скасована наприкінці 2004 року, і на той час вона мала свою логіку, вважає Ржека. Він зазначає, що армія значно просунулася вперед завдяки переходу на професійну основу. "З моєї точки зору, нинішня ситуація кардинально змінилася: щороку десятки тисяч осіб, які отримали військову підготовку, вибувають з обов'язкового резерву, і ми майже не поповнюємо їх ряди, або ж це відбувається в дуже обмеженій кількості", - додав він.
Нагадаємо, міністр цивільного захисту Швеції Карл-Оскар Болін оголосив про плани збільшити бюджет на цивільну оборону вдвічі протягом найближчих трьох років, щоб забезпечити готовність країни до можливих військових конфліктів.
На початку цього року Карл-Оскар Болін, разом із головнокомандувачем шведських збройних сил Мікаелем Бюденом, озвучили важливу думку: кожен громадянин Швеції повинен бути готовий до можливих військових дій.