УКАЗ ГОЛОВИ ДЕРЖАВИ УКРАЇНИ №626/2024 - Офіційний веб-ресурс Президента України.
Тема Національної премії України, присвяченої Тарасові Шевченку.
1. Утвердити:
1) Регламент Національної премії України, названої на честь Тараса Шевченка (додається);
2) Регламент Комітету Національної премії України імені Тараса Шевченка (додається).
2. Визначити як такі, що більше не мають сили:
1) Указ Президента України від 4 жовтня 2010 року № 932/2010 "Тема Національної премії України, присвяченої Тарасові Шевченку.";
2) Указ Президента України від 17 січня 2011 року № 48/2011 "Про внесення змін до Положення про Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка";
3) Указ Президента України від 3 березня 2016 року № 78/2016 "Тема Національної премії України, присвяченої Тарасові Шевченку.";
4) Указ Президента України, виданий 6 березня 2018 року під номером 55/2018, "Щодо внесення поправки до Указу Президента України від 3 березня 2016 року № 78/2016";
5) Указ Президента України, виданий 5 березня 2019 року під номером 54/2019, "Щодо внесення поправок до Указу Президента України від 3 березня 2016 року № 78/2016".
6) Указ Президента України від 14 липня 2021 року № 293/2021 "Тема Національної премії України, присвяченої Тарасові Шевченку.".
3. Цей указ вступає в силу з моменту його публікації.
Президент України В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ
10 вересня 2024 року
СХВАЛЕНО
За розпорядженням Президента України
починаючи з 10 вересня 2024 року
№ 626/2024
ПРАВИЛА
про Національну премію України імені Тараса Шевченка
1. Національна премія України імені Тараса Шевченка (далі - Національна премія) є державною нагородою України за найвидатніші твори літератури і мистецтва, публіцистики і журналістики, які є вершинним духовним надбанням Українського народу, утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують історичну пам'ять народу, його національну свідомість і самобутність, спрямовані на державотворення та демократизацію українського суспільства.
2. Національна премія може бути присуджена громадянину України, іноземцю, особі без громадянства.
Особа, що отримала Національну премію, називається лауреатом цієї премії.
Присудження Національної премії особі, яка є лауреатом Національної премії, вдруге не провадиться.
Неможливо вручити Національну премію посмертно.
Щороку вручається до восьми Національних премій в різних категоріях:
література;
літературна наука та мистецька критика
публіцистика і журналістика;
музичне творчість
театр як вид мистецтва
кіноартистика
візуальні мистецтва;
декоративно-прикладне мистецтво.
Національна премія присуджується творцям (авторам, виконавцям) нових оригінальних творів, опублікованих (випущених у світ) протягом останніх п'яти років (але не пізніше як за пів року до їх висунення на здобуття Національної премії).
На здобуття Національної премії не можуть бути висунуті монографічні наукові дослідження, підручники, посібники, альбоми-каталоги.
4. Національна премія вручається за підсумками щорічного конкурсу, організованого Комітетом з Національної премії України на честь Тараса Шевченка (далі - Комітет).
5. Пропозиції щодо участі творів у конкурсі на отримання Національної премії (далі - конкурс) подаються культурними установами.
Культурна організація має право подати заявку на участь одного витвору мистецтва в конкурсі, але лише в рамках однієї категорії.
На Національну премію можуть бути представлені роботи, створені внаслідок активної художньої діяльності як окремого митця (автора, виконавця), так і творчого колективу (для авторів - не більше трьох осіб, для виконавців - не більше п'яти осіб).
Включення зазначених осіб до складу цього колективу для виконання адміністративних, організаційних, консультаційних функцій, а також для упорядкування та продюсування є неприпустимим.
Внесення пропозицій стосовно участі в конкурсі творів, творцем (автором, виконавцем) яких є член Комітету або особа, яку Комітет визначив експертом, не допускається.
Перелік творів із зазначенням їх творців (авторів, виконавців), стосовно яких внесено пропозиції щодо участі в конкурсі, оприлюднюється на офіційному вебсайті Комітету.
6. Щоб твір міг бути представленим на конкурсі, його автор або виконавець повинен надати Комітету письмову згоду.
7. Конкурс, який передбачає аналіз, дискусію та оцінювання робіт у всіх категоріях, відбувається в три етапи.
У першому етапі конкурсу Комітет проводить слухання експертів, здійснює аналіз, обговорення та відбір творів, які пройдуть до другого етапу. За підсумками роботи в кожній номінації формується перелік творів, які отримали можливість продовжити участь у другому турі ("довгий" список).
У другому етапі конкурсу Комітет здійснює детальний аналіз художньої цінності, неповторності та оригінальності творів, а також їхньої суспільної значущості. При цьому враховується вплив цих творів на національне соціокультурне середовище, їхню роль у розвитку культури і потенціал гідного представлення української спадщини на європейській та світовій арені. На основі проведеного обговорення Комітет відбирає роботи, які продовжать участь у третьому етапі конкурсу, формуючи в кожній категорії список творів, які пройшли відбір до третього туру ("короткий список").
На третьому етапі конкурсу Комітет обирає роботи, авторам та виконавцям яких рекомендує вручити Національну премію.
Рішення Комітету, що ухвалене за підсумками третього етапу конкурсу, оформлюється у вигляді протоколу, підписаного головою Комітету.
"Довгий" і "короткий" списки оприлюднюються на офіційному вебсайті Комітету.
Зміна номінації, за якою твір був висунутий на здобуття Національної премії, не допускається.
Твори, які пройшли третій тур, можуть бути номіновані на Національну премію повторно, але не більше ніж один раз.
8. На основі результатів конкурсу Комітет формує та передає Президентові України рекомендації щодо присудження Національної премії, а також проект відповідного Указу Президента України.
9. Присудження Національної премії провадиться За розпорядженням Президента України.
Установлений порядок передбачає публікацію указу Президента України щодо присудження Національної премії, зазвичай, до 9 березня року, в якому ця нагорода вручається.
10. Лауреат Національної премії отримує Диплом, Почесний знак та фінансову винагороду, що є частиною Національної премії. Якщо нагорода присуджується кільком авторам твору (співавторам, співвиконавцям), кожен з них отримує власний Диплом і Почесний знак, а грошова винагорода розподіляється між ними порівну.
У указі глави держави України щодо присудження Національної премії, виходячи з рекомендацій Комітету та з урахуванням коштів, закладених у Державному бюджеті України для цих цілей, вказується сума грошової винагороди для однієї Національної премії.
Розмір грошової частини однієї Національної премії становить сто шістдесят прожиткових мінімумів для працездатних осіб відповідно до встановленого законом розміру прожиткового мінімуму станом на 1 січня року подання творів для участі в конкурсі.
Описи Диплома та Почесного знака лауреата Національної премії затверджує Президент України.
11. Нагородження Дипломом та Почесним знаком Національної премії проводиться Президентом України, зазвичай, у рамках урочистостей з нагоди святкування дня народження Тараса Шевченка.
Голова Офісу Президента України Андрій Єрмак.
СХВАЛЕНО
За розпорядженням Президента України
починаючи з 10 вересня 2024 року
№ 626/2024
ПРАВИЛА
про Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка
Комітет Національної премії України, названої на честь Тараса Шевченка (далі - Комітет), виконує функції допоміжного органу, який сприяє Президентові України у реалізації його повноважень щодо вручення Національної премії України імені Тараса Шевченка (далі - Національна премія).
2. У своїй роботі Комітет орієнтується на Конституцію та законодавство України, а також на укази Президента України, рішення Кабінету Міністрів України та дане Положення.
3. Комітет для виконання поставленого перед ним завдання:
моніторить і оцінює події, що відбуваються в культурному середовищі як на національному, так і на міжнародному рівні;
визначає механізм відбору творів для участі в конкурсі на отримання Національної премії, оформлення необхідних документів для участі, процедуру голосування на всіх етапах конкурсу, зокрема щодо тих творів, авторам (авторам, виконавцям) яких пропонується присудження Національної премії, встановлює терміни прийому творів для участі в конкурсі та регулює інші аспекти, що стосуються організації конкурсу;
Розглядає художні твори, складає список робіт, які були рекомендовані для участі в конкурсі, вказуючи при цьому імена їх авторів або виконавців, та публікує цей список на офіційному сайті Комітету.
визначає експертів у кожній з номінацій Національної премії, які дають фахову оцінку творам, представленим на здобуття Національної премії;
організовувати змагання для отримання Національної премії та гарантувати дотримання всіх конкурсних процедур, публікує рішення Комітету, ухвалені під час проведення змагання, на офіційному сайті Комітету;
приймає шляхом голосування рішення щодо творів, творцям (авторам, виконавцям) яких пропонує присудити Національну премію;
підготовлює та подає Президентові України пропозицію щодо надання Національної премії, а також проект відповідного Указу Президента України;
узагальнює досвід проведення конкурсу на здобуття Національної премії і вносить на розгляд Президента України пропозиції щодо вдосконалення процедур його проведення;
розробляє в разі потреби пропозиції щодо зразків Диплома та Почесного знака лауреата Національної премії, вносить відповідні пропозиції Комісії державних нагород та геральдики;
гарантує відповідно до затвердженого порядку виготовлення Дипломів та Почесних відзнак для лауреатів Національної премії;
здійснює в рамках своїх повноважень проведення церемонії нагородження Дипломами та Почесними знаками лауреатів Національної премії, а також виплачує грошову винагороду лауреатам цієї премії;
сприяє розповсюдженню творчості володарів Національної премії.
4. Комітет наділений правом:
створювати експертні ради, до складу яких входять видатні митці та висококваліфіковані спеціалісти в сферах літератури, мистецтва, публіцистики та журналістики;
залучати (у тому числі на договірній основі) до письмового рецензування творів, висунутих на здобуття Національної премії в галузях літератури і мистецтва, публіцистики та журналістики, провідних митців, високопрофесійних фахівців, а також експертів, визначених Комітетом. Оплата праці зазначених осіб здійснюється відповідно до законодавства;
організовувати консультаційні зустрічі, спеціалізовані семінари та круглі столи для дискусій щодо творів, які претендують на Національну премію.
відряджати членів Комітету та експертів, визначених Комітетом, для ознайомлення з творами, що беруть участь у конкурсі на здобуття Національної премії. Витрати, пов'язані з відрядженням таких осіб, здійснюються відповідно до законодавства.
5. Комітет формується з голови, заступника голови та інших учасників, які виконують свої обов'язки в Комітеті на безкоштовній основі.
Голова Комітету призначається і звільняється з посади Президентом України.
До складу Комітету включаються громадяни України, які здобули авторитет у сфері культури.
Персональний склад Комітету затверджує Президент України.
Термін повноважень Комітету визначений на три роки.
У разі, якщо для участі в конкурсі на отримання Національної премії пропонується або бере участь твір, що належить близькій особі (згідно з визначенням Закону України "Про запобігання корупції") члена Комітету, цей член Комітету не має права брати участь у діяльності Комітету протягом усіх трьох етапів конкурсу.
6. Основною діяльністю Комітету є проведення засідань, які організовує та веде голова Комітету.
Засідання Комітету вважається правомочним у разі присутності на ньому не менше двох третіх від його складу.
Рішення Комітету щодо всіх трьох етапів конкурсу ухвалюються шляхом голосування серед членів Комітету, які були присутні на засіданнях та взяли участь у процесі голосування.
Рішення щодо допуску творів до першого та другого етапів конкурсу ухвалюється простою більшістю голосів членів Комітету. Водночас ухвалення рішення про те, які твори та їх автори (виконавці) отримають пропозицію на присудження Національної премії, вимагає підтримки не менше трьох чвертей голосів членів Комітету, присутніх на засіданні.
При проведенні голосування в третьому турі конкурсу для визначення творів, яким Комітет рекомендує присудити Національну премію, кожен член Комітету має право віддати голос за один твір в кожній з номінацій.
У разі, якщо під час голосування в третьому турі конкурсу жоден з творів не отримає три чверті голосів від членів Комітету, які голосували, Комітет може, як виняток, ухвалити рішення про проведення повторного обговорення та голосування. Це стосується твору, який отримав найбільшу кількість голосів серед інших, або ж творів, що набрали однакову максимальну кількість голосів членів Комітету, які брали участь у голосуванні.
Рішення Комітету оформлюється протоколом, який підписується головою Комітету.
7. Організаційна підтримка функціонування Комітету забезпечується його Секретаріатом, що складається з дев'яти штатних працівників, які є державними службовцями.
Керівник Секретаріату Комітету призначається та звільняється з посади керівником Державного управління справами за рекомендацією голови Комітету.
Керівник Секретаріату Комітету здійснює керівництво Секретаріатом, затверджує його структуру та штатний розпис, призначає на посади та звільняє з посад інших працівників Секретаріату Комітету та вирішує в установленому порядку інші питання, пов'язані з діяльністю Секретаріату.
8. Комітет у визначеному порядку здійснює редакційно-видавничу та інформаційно-просвітницьку діяльність, а також створює серію видань під назвою "Бібліотека Шевченківського комітету".
9. Комітет є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державного казначейства України, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Голова Офісу Президента України Андрій Єрмак.