Україна ризикує не отримати 4 мільярди євро від Європейського Союзу вчасно через невиконання встановлених умов, згідно з листом Міністерства закордонних справ.
Україна ризикує залишитися без обіцяних 4 мільярдів євро фінансування від ЄС в рамках механізму Ukraine Facility через затримки у внесенні змін до законодавства, що стосується регулювання угод про визнання провини у справах, пов'язаних з корупцією.
За інформацією "Європейської правди", ця інформація міститься у листі, адресованому Кабінету Міністрів, Офісу Президента та Апарату Верховної Ради, який підписав заступник міністра закордонних справ України Євгеній Перебийніс. Текст цього листа був опублікований народним депутатом Ярославом Железняком.
Перебийніс зазначив, що Україна ризикує не отримати фінансування обсягом 4 млрд євро, яке очікується від сторони ЄС у листопаді 2024 року.
Причиною є невиконання українською стороною термінів, встановлених у Плані України в рамках інструменту Ukraine Facility. Це стосується затвердження проєкту Закону про зміни до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України, який має на меті вдосконалення механізму регулювання угод про визнання винуватості в кримінальних справах, пов'язаних з корупційними правопорушеннями (реєстраційний номер 12039).
Ця умова мала бути виконана у третьому кварталі 2024 року,
проте проєкт вдалося ухвалити лише в першому читанні 9 жовтня.
"З огляду на вищевикладене, представники ЄС повідомили, що у разі, якщо Україна не завершить всі необхідні внутрішні процедури для ухвалення та набрання чинності вказаним законом до кінця жовтня 2024 року, фінансування в розмірі 4 мільярдів євро буде відкладено на наступний рік", - зазначається в листі заступника міністра.
Відтермінування виплати в подальшому залежатиме від набрання чинності законом.
У цьому контексті, Єврокомісія не має змоги провести часткову виплату, оскільки їй необхідно затвердити відповідну методологію. Проте, це рішення не може бути ухвалене через позицію комісара з питань сусідства та розширення, угорця Олівера Варгеї. Очікується, що затвердження методології відбудеться лише наступного року, після виборів нового комісара.
Щоб забезпечити фінансування на цей рік, Україні потрібно терміново ухвалити необхідний законопроєкт у другому читанні та реалізувати всі потрібні заходи для його набуття чинності до кінця жовтня 2024 року. Дотримання цього графіку допоможе Єврокомісії підготувати звіт про виконання Україною умов, який повинен бути затверджений країнами-членами ЄС.
- зазначено у повідомленні.
У разі неприйняття законопроєкту під ризиком також може опинитися ухвалення Радою ЄС остаточного рішення щодо надання виняткової макрофінансової допомоги ЄС обсягом 35 млрд євро, оскільки певні держави-члени ЄС можуть використовувати аргумент стосовно невиконання Україною взятих на себе зобов'язань, підкреслив Перебийніс.
"Ми звертаємося з проханням до відповідних державних органів вжити термінових заходів, щоб запобігти виникненню вказаного негативного розвитку подій", - йдеться у листі.
Нагадаємо, 18 жовтня глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн анонсувала виділення Україні до кінця року ще одного траншу допомоги за механізмом Ukraine Facility.
Попередній транш обсягом майже 4,2 мільярда євро в рамках програми Ukraine Facility Європейська комісія перерахувала Україні в серпні.
Дослідження програми макрофінансової підтримки України від Європейського Союзу - в нашій статті "Ukraine Facility": на які цілі та за яких умов буде використано 50 мільярдів євро, наданих ЄС.