Зеленський наголосив, що Україні необхідно мати достатню кількість озброєння, а не лише підтримку в переговорах.


Путінську Росію можна зупинити лише через тискові заходи.

Прес-конференція Президента України Володимира Зеленського, що відбулася 7 листопада на саміті Європейської політичної спільноти, була повністю опублікована на офіційному сайті Президента України. DailyLviv.com представляє текст у його оригінальному вигляді, без будь-яких редагувань чи скорочень:

"Прем'єр-міністре Орбан! Президенте Мішелю! Шановні лідери!

Я в захваті від можливості зустрітися та співпрацювати заради благополуччя Європи та наших народів.

Вчора я мав можливість поспілкуватися з Президентом Трампом, як і багато з вас. Це була продуктивна та приємна бесіда. Безумовно, ми ще не знаємо, які кроки він зробить у майбутньому. Але ми сподіваємося, що Америка стане міцнішою. Саме така Америка необхідна для Європи. А сильна Європа, на мою думку, є важливою для Америки. Це той зв'язок між союзниками, який варто берегти і не допустити його втрати.

Ми стикаємося з численними викликами. З моменту нашої попередньої зустрічі в цьому форматі ситуація суттєво загострилася через російську агресію. Саме Росія є джерелом цієї ескалації. Північна Корея фактично бере участь у збройному конфлікті в Європі, де їхні військові намагаються вбивати наших громадян на європейській території.

З часу липневого саміту Європейської політичної спільноти в Британії було багато розмов про необхідність піддатися Путіну, відступити, піти на якісь "поступки". І насправді дехто з лідерів, навіть із Європи, рішуче виступав за те, щоб Україна пішла на "поступки" перед Путіним. Це неприйнятно для України та неприйнятно для всієї Європи. А що ж далі? Чи має Європа шукати прихильності Кім Чен Ина в надії, що він теж дасть Європі спокій? Жоден сильний лідер, завдяки якому була збудована об'єднана, сильна та мирна Європа, не міг би навіть уявити собі такого. Але концепція "мир завдяки силі" вже не раз доводила свою реалістичність та ефективність. Зараз вона необхідна знову.

І не має бути ілюзій, що виявом слабкості або торгівлею якимись європейськими позиціями чи статусом якоїсь європейської країни можна купити справедливий мир. Це просто так не працює. Мир - це винагорода лише для сильних. Тому альтернативи сильній Європі немає. А для сили, звісно, важлива єдність.

Росія почала цю війну не тому, що їй потрібно більше території. Звичайно що ні. Росія має більше землі, ніж будь-хто. Вона хотіла глобальної влади, спершу - контролю над Україною, а потім - над усіма вами, як це було колись за радянського чи імперського правління. Будапешт пам'ятає, який вигляд мають радянські танки. Українські міста не забудуть російські бомби. І так само, як Будапешт, кожне місто в Україні й усі наші країни заслуговують на безпеку та мир.

Перш за все, я висловлюю щиру подяку всім вам за підтримку України та нашого народу. Ми опираємося не на слова з Росії, а на реальні агресії з їхнього боку. Тому нам необхідна значна кількість озброєнь, а не допомога в мирних переговорах. Обійми з Путіним не принесуть жодної користі. Деякі лідери спілкуються з ним вже протягом 20 років, і ситуація лише погіршується. Він сфокусований виключно на війнах і не має наміру змінюватися. Лише тиском можна зупинити його агресію.

По-друге, ми створили чітку дипломатичну платформу, здатну стимулювати Росію до досягнення справедливого миру. Багато країн, представлених тут, активно долучилися до цієї ініціативи з метою забезпечення ефективної дипломатії. На тематичних конференціях вже було детально обговорено всі аспекти Формули миру. Це включає питання ядерної безпеки, продовольчої та енергетичної безпеки, повернення полонених і депортованих осіб, a також повернення дітей, які були незаконно вивезені з України, а також забезпечення повного дотримання міжнародного права та багато іншого. Нам необхідно підштовхнути Росію до дії. Тільки так ми зможемо досягти справедливого миру, що стане нашою спільною перемогою. План для досягнення цієї мети вже перед вами. Тож Україна першою виступила з ініціативою змінити нашу колективну стратегію для швидкого досягнення справедливого миру.

Дозвольте наголосити: ця війна має місце на українській території, і це є принциповим аспектом. Ми щиро вдячні нашим партнерам за всю надану підтримку і залишаємося відкритими до будь-яких конструктивних пропозицій, які можуть сприяти досягненню справедливого миру для нашої нації. Проте саме Україні належить вирішувати, які питання повинні бути на порядку денному для завершення цього конфлікту.

Витрати на цю війну слід покласти на Росію, а не на Україну. Це необхідно, щоб Росія більше не могла висувати свої безпідставні вимоги до держав, починаючи від Балтійських країн і закінчуючи Балканами. Кожна країна та кожен лідер, які дотримуються міжнародного права і беруть участь у цьому діалозі, повинні усвідомлювати, що хижаки завжди прагнуть отримати ще більше.

Третім аспектом є те, що в ході цієї війни ми стали свідками неефективності деяких європейських стратегій.

Наприклад, чим ближче країна до Росії, тим менш ефективною стає ідея нейтралітету. Швидке вступлення Фінляндії та Швеції до НАТО продемонструвало, яким чином європейські лідери та представники Альянсу розуміють концепцію безпеки - не лише на папері, а через конкретні дії в рамках НАТО. Україна це врахувала.

По-четверте, російські активи. Я хочу подякувати всім, кожному лідеру, який відстоює право України використовувати кошти з російських активів для захисту від російської агресії. Російська держава не цінує ні людей, ні моралі - вона цінує тільки гроші. І тому для них це також буде уроком, коли російські активи працюватимуть на Україну. Відверто кажучи, це українські гроші. Саме в Україні російські війська зруйнували сотні міст і сіл. Мільйони наших людей втратили свої домівки. Для цього потрібні кошти. І зараз замість того, щоб шукати причини для затягування рішень, необхідно знайти механізм, як спрямувати кошти в Україну, щоб вони якомога швидше почали працювати.

По-перше, фінансування війни з боку Путіна. Відомо, що Росія продовжує отримувати значні доходи від експорту нафти, що дозволяє їй вести військові дії. Крім того, країна успішно обходить санкції та закуповує необхідні компоненти для дронів і ракет в різних куточках світу. Росія також здатна провокувати нестабільність і втручатися у внутрішні справи країн у регіонах, таких як Сахель, Північна Африка, Близький Схід, а також у країнах на кшталт Ємену. Яка ж причина такої поведінки Путіна?

Ми потребуємо механізмів впливу на нього. Ці механізми необхідні для всієї Європи.

Разом ми здатні не лише призупинити агресію Росії щодо України, але й впоратися з іншими викликами, що стоять перед нами. Це в наших силах, це в силах Європи, а не лише одного лідера. Закликаю вас до єдності задля захисту спільних інтересів наших народів. Також важливо, щоб ми діяли спільно з нашими партнерами для досягнення спільних цілей.

Ще раз дякую за запрошення, пане Прем'єр-міністре.

Дякую за увагу! Дякую за підтримку.

"Слава Україні!" Варто зазначити, що Зеленський вперше відвідує Угорщину за запрошенням Орбана.

Related posts