В Україні введено заборону на використання пальмової олії в харчових продуктах.


Йдеться про повну заборону її використання в дитячому хачуванні.

Верховна Рада України прийняла закон, що встановлює обмеження на використання пальмової олії в продуктах харчування.

Про це повідомила народний депутат України Олена Вінтоняк, яка є спіавторкою законопроекту з реєстраційним номером 5148 "Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення якості харчових продуктів, що споживаються дітьми".

Сьогодні, 4 вересня, за ухвалення цього закону проголосувало 293 народних депутатів.

Вінтоняк підкреслила, що новий закон забороняє використання гідрогенізованих рослинних жирів та олій, а також інших небажаних трансжирів у продуктах для дітей.

У документі зазначено, що згідно з європейськими нормами, вміст гідрогенізованих рослинних жирів та олій не повинен перевищувати 2 грамів на 100 грамів загальної маси жирів у продукті. Також передбачено обов'язкове маркування для харчових товарів, які містять рафіновані рослинні олії.

Вінтоняк наголосила, що деякі компанії, заробляючи на солодощах мільярди, використовуюьб небезпечні трансжири, що спричиняють онкологію (зокрема і дитячу) і серцево-судинні хвороби. Вона також зазначила, що лікарі категорично радять не споживати продукти, що мають у своєму складі "гідрогенізовану пальмову олію" дітям і дорослим, оскількі вона вже давно заборонена у багатьох країнах.

У пояснювальній записці до законодавчої ініціативи підкреслюється, що, згідно з оцінками фахівців Всесвітньої організації охорони здоров'я, споживання пальмової олії сприяє ожирінню та виникненню хронічних захворювань на світовому рівні.

Пальмова олія, отримувана з плодів рослини Elaeis guineensis, яка відома як олійна пальма, займає провідні позиції у виробництві напівфабрикатів та готових страв. Вона є складовою частиною твердих рослинних жирів, таких як маргарин і топлене масло "ГХІ", а також широко використовується в кондитерських виробах. Ця олія часто зустрічається в легких закусках, випічці, фритюрах та інших смажених продуктах. Завдяки вмісту насичених жирів, пальмова олія формує стеаринову фракцію, яка забезпечує їй тривалий термін придатності.

Дослідження, проведене фахівцями ВООЗ, виявило чітку кореляцію між зростанням споживання пальмової олії в 23 країнах і зростанням рівня смертності від ішемічної хвороби серця, зафіксованого в цих регіонах.

У документі зазначається, що трансжири мають підтверджений негативний вплив на людське здоров'я. Вони не лише сприяють розвитку ожиріння, але також можуть бути причинами серцево-судинних захворювань, онкологічних хвороб, діабету та порушень імунної системи. Наприклад, ці речовини заважають ферментам організму ефективно перетравлювати хімічні канцерогени та медикаменти, які можуть спровокувати рак.

Пальмова олія здебільшого знаходить своє застосування в гастрономії. Вона активно використовується для виготовлення оброблених продуктів харчування, що мають тривалий термін зберігання, наприклад, у виробництві печива, кондитерських виробів, шоколадних ласощів та маргаринів.

Інші способи використання пальмової олії охоплюють: виробництво мила, зубних паст, помад, косметичних засобів та інших продуктів для догляду за шкірою, а також корми для тварин.

Одна столова ложка пальмового масла має приблизно 120 калорій.

Related posts