Верховна Рада ухвалила законопроєкт, що стосується угод зі слідством у справах корупційного характеру.


Парламент ухвалив нові поправки до кримінального кодексу в контексті ратифікації Римського статуту, згідно з інформацією від ZAXID.NET.

Верховна Рада України затвердила законопроєкт №12039, що вносить зміни до Кримінального кодексу та Кримінально-процесуального кодексу, з метою покращення механізму укладення угод про визнання винуватості у справах, пов'язаних з корупцією. За цей закон проголосували 263 депутати, а 251 з них підтримав його термінове підписання. Про це стало відомо завдяки інформації, наданій народними депутатами Ярославом Железняком та Іриною Геращенко у вівторок, 29 жовтня.

Результати голосування щодо законопроекту, що стосується угод зі слідством (Фото Ярослава Железняка)

За словами Железняка, запропонований законопроєкт впроваджує нову статтю, що надає можливість призначати коротший термін ув'язнення, ніж передбачено в кодексі, у випадках співпраці зі слідством через виявлення спільників і відшкодування завданих збитків. Наприклад, можливе призначення п'яти років позбавлення волі замість восьми.

Корупціонери, які вирішили укласти угоду про визнання вини з прокурором, підлягають додатковому штрафу. Розмір цього штрафу буде встановлений судом:

Окрім цього, суд зможе в таких випадках конфіскувати майно корупціонера, якщо цей вид покарання буде узгоджено. Також цей інструмент не можна буде застосовувати за загальним правилом до організаторів схем, за винятком випадку, що такий організатор викриє іншого організатора.

У ситуаціях, що стосуються злочинів невеликої тяжкості, а також за умови, що не йдеться про складні злочинні угруповання, обвинувачений має можливість отримати знижений термін ув'язнення. Це можливо, якщо він повністю компенсує завдані збитки, сплатить накладений штраф і може підлягати додатковій конфіскації.

Ірина Геращенко також висловила пропозицію внести правило, яке дозволить сторонам угоди про визнання вини вносити зміни або укладати нову угоду до того, як судді перейдуть до нарадчої кімнати.

Депутати повідомили, що затверджений документ отримав підтримку з боку САП та НАБУ, а також відповідає міжнародним зобов'язанням України. Як зазначив депутат Ярослав Железняк, важливо підписати цей законопроєкт до 31 жовтня, оскільки це забезпечить доступ до чотирьох мільярдів євро в рамках програми Ukraine Facility Plan.

Законодавство щодо угоди зі слідством: основні відомості

18 липня 2024 року Верховна Рада у першому читанні підтримала суперечливий законопроєкт № 11340, що стосується угоди зі слідством у справах про корупційні злочини. Згідно з інформацією, цей законопроєкт надає можливість чиновникам, підозрюваним у корупційних діях, сплачувати штрафи за скоєні злочини. Це рішення було ухвалено незважаючи на зауваження антикорупційних організацій, які попереджали про можливі ризики, пов’язані з корупційними схемами. Після широкого обговорення в медіа та соціальних мережах, депутати, які голосували за цей законопроєкт, почали висловлювати свої вибачення та обіцяли внести зміни. Однак законопроєкт так і не був розглянутий на другому читанні у Верховній Раді.

Після цього Україна мала ухвалити новий законопроєкт №12039 про угоду зі слідством впродовж третього кварталу 2024 року, але документ пройшов перше читання лише 9 жовтня. Як інформувало hromadske, Міністерство закордонних справ заявило, що Україна ризикує не отримати цьогоріч чотири млрд євро допомоги від Євросоюзу через те, що порушила обіцяний термін ухвалення законопроєкту про угоду зі слідством. Тобто для отримання фінансування цього року Україна має терміново схвалити закон і переконатися, що він набуде чинності до кінця жовтня.

Related posts