"Якщо в умовах морозу вийде з ладу хоча б одна високовольтна підстанція на атомній електростанції, нас чекає блекаут," - зауважив енергетичний фахівець Олександр Харченко.


Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко розповів УНІАН, чому останнім часом вимкнень електроенергії стало більше, та спрогнозував, скільки українцям доведеться сидіти без світла восени та взимку.

Після недавніх інтенсивних ракетних атак українці часто залишаються без електрики на тривалий час, хоч раніше очікувалося, що в цей період енергопостачання покращиться. Які ж причини такої ситуації?

Це цілком зрозуміло. Коли ваша енергетична інфраструктура піддається атаці з 127 ракетами та 109 безпілотниками, неминуче відбуваються аварійні відключення. І, без сумніву, знадобиться певний час, щоб усунути всі наслідки цих нападів.

Більше того, я вам скажу, що до сьогодні (4 вересня - УНІАН) були фактично усунуті наслідки цих атак у високовольтних мережах і відновленні підстанції "Укренерго". Високовольтні лінії були практично відновленні до стану, коли мають змогу повністю пропускати весь необхідний рівень електроенергії.

Однак це стало б реальністю, якби не "інциденти", згадані в класифікації МАГАТЕ, які сталися на Південноукраїнській АЕС, а також повна потужність на Хмельницькій АЕС, де блок вже два роки не може видати 200 МВт через необхідність ремонту. На Південноукраїнській АЕС існує обмеження на видачу потужності в 400 МВт. В принципі, сьогодні, а також, ймовірно, завтра (4 і 5 вересня - УНІАН) можна було б обійтися або зовсім без обмежень, або, принаймні, з однією чергою.

На основі того, що я спостерігаю, існує ймовірність, що завтра дійсно буде лише одна черга. Якщо пощастить, всі доступні генератори можуть бути запущені. Хоча ніхто не може дати точну гарантію, така ситуація цілком реальна. Також варто зазначити, що з моменту атаки минуло вже 10 днів.

Що ж насправді сталося на Південноукраїнській атомній електростанції, і що стало причиною цього? Чи є це наслідком недбалості, чи ж об'єктивних факторів?

Таке буває. Вийшло з ладу допоміжне обладнання, яке іноді може підводити, і жоден з нас не застрахований від цього.

Я би закликав так до цього і ставитись. Так, сталася ситуація, коли обмежена видача, але просто, на мою думку, важливо спокійно повідомити людям, що ця ситуація є. Ремонт пройде, наскільки я знаю, за тиждень-півтора і має все бути полагоджено.

На мою думку, важливо налагодити процес і комунікацію так, щоб люди отримували чітке уявлення про те, що відбувається, та мали доступ до максимально об'єктивних даних.

Який дефіцит в енергосистемі утворився через цю ситуацію?

Енергоблок зменшив свою продуктивність, що вплинуло на обсяги електроенергії, які він постачає в мережу. У нинішніх умовах зниження на 400 МВт є істотним і відчутним. Це, в свою чергу, позначилося на всіх споживачах електрики. Я можу детально пояснити, як це вплинуло на енергосистему загалом, адже зниження потужності одного блоку обмежує можливість мережі передавати електроенергію в різні напрямки. Але якщо говорити просто, то зменшення потужності призвело до зниження обсягу електрики в системі, що вимагає обмеження для більшої кількості споживачів. Це реальність, з якою ми стикаємося. Витягти електроенергію з повітря неможливо; вона постачається саме з енергоблоку. Тому, якщо він не функціонує, електроенергія відсутня. Обмеження подачі, а 400 МВт - це значний показник, означає, що виникає додаткова черга споживачів.

Який рівень захисту мають українські енергетичні інфраструктури на сьогодні?

Наразі існує значна вразливість в українських енергетичних інфраструктурах, оскільки "Енергоатом" та Міністерство енергетики, на жаль, не вжили жодних заходів для забезпечення безпеки так званих відкритих розподільчих пристроїв. Це, по суті, стосується високовольтних підстанцій, які на території атомних електростанцій відповідають за постачання електроенергії.

І, на жаль, зараз можна спостерігати на московитських телеканалах обговорення того, що треба наносити туди удар, бо вони не захищені і це найбільш ефективний варіант, яким чином можна українську систему фактично відключити. Якщо нам виб'ють хоча б одну станцію в мороз або дві станції навіть за поточної погоди, то ми точно в блекауті. Без варіантів. У нас може тоді бути більша частина країни без електрики.

Це є вкрай небезпечно, і причини відсутності цього захисту залишаються цілком незрозумілими. Для високовольтних підстанцій та обладнання "Укренерго" було зведено (або деякі ще перебувають на стадії будівництва) понад 60 захисних об'єктів. Вони продемонстрували свою ефективність під час останньої атаки 26 серпня. Якби їх не існувало, то після цього нападу нам довелося б відновлювати мережі не 10 днів, а цілих півтора місяця.

На жаль, "Енергоатом" поки що не реалізував жодного проекту. Натомість "Укргідроенерго" активно зводить подібні об'єкти, і частина з них уже готова, як і в "Укренерго". Проте "Енергоатом" не має жодних систем захисту, і інформації про їхню діяльність практично немає. Це створює серйозну загрозу для української енергосистеми, особливо в контексті забезпечення електрикою споживачів.

Яка тривалість часу, протягом якої українці можуть обходитися без електрики восени та взимку?

У осінній період, при нинішніх температурах, обмеження будуть практично незначними. Це, звісно, залежить від наявності атак. Якщо припустити, що протягом двох місяців атак не буде, вважаю, що обмежень більшість цього часу не виникне. А якщо вони й з'являться, то, швидше за все, лише з одним чергуванням.

Щодо зимового сезону, на жаль, через недостатню генерацію та брак енергетичних потужностей, ми, по суті, опинимося в ситуації, коли щодня стикатимемося з 8-10 годинами обмежень. Навіть якщо обставини будуть сприятливими і не буде нових атак, при температурі -10 градусів або, не дай Боже, нижче, ми обов’язково зіткнемося з істотними обмеженнями.

В яких областях спостерігається найбільша напруга в енергозабезпеченні?

Найскладніша обстановка спостерігається в Києві, Одесі та Харкові. Загалом, ситуація на Лівобережжі є гіршою порівняно з Правобережжям, що зумовлено рядом факторів.

Якщо жителі міст взимку залишаться без електрики протягом 12-14 годин на добу, чи означає це, що їм також доведеться розпрощатися з водою та опаленням?

Критична інфраструктура отримає електропостачання. Це означає, що водопостачання та системи опалення будуть працювати. Я помічаю значну увагу, яка цьому приділяється. До речі, місцева влада Києва активно займається цим питанням, і міська адміністрація вживає багато заходів для забезпечення стабільного енергопостачання для критично важливих об'єктів. Обсяги виконуваної роботи вражають.

У численних інших містах я також спостерігаю подібні ініціативи: Одеса, Житомир, Вінниця, Полтава та багато інших можна згадати. Міські управління усвідомлюють загрози і вживають значних заходів. Я впевнений, що критична інфраструктура витримає зиму.

Ситуація з висотними будівлями є зовсім іншою. Жителям необхідно дбати про функціонування насосів, оскільки без них вода не зможе підніматися вище, скажімо, 5-го поверху. Щоб ці насоси могли працювати безперебійно, мешканці повинні забезпечити їх резервним живленням на періоди відключень електрики.

У більшості будинків у технічних або підвальних приміщеннях стоять відповідні насоси, які відповідають за те, щоб по будинку йшов оборот води. Вони не якісь супер потужні. Зазвичай їм достатньо 3-4 кВт, не більше того. Тому це відносно невеликий генератор, який міг би суттєво покращити людям проходження зими.

Що б ви порадили зробити українцям вже зараз, щоб якомога легше пройти прийдешню зиму?

Жителям багатоквартирних висоток варто серйозно задуматися про функціонування насосів. На мою думку, оптимальним рішенням для комфортного життя в таких будинках є установка акумуляторної батареї потужністю 3-5 кВт з ємністю 5-6 кВт-год. Такий комплект цілком доступний для середнього класу і може забезпечити електропостачання на період від 8 до 10 годин, що є досить зручним.

Якщо у вас приватний будинок, то тут вже фантазія обмежена тільки вашим гаманцем. На мій погляд, ідеальний вклад - це приблизно така сама батарея, але з резервуванням її потужності невеличким генератором. На випадок довготермінованих відключень.

Related posts