Забутий антибіотик виявив свою ефективність у боротьбі зі стійкими бактериями.


Антибіотик, що був створений понад вісім десятиліть тому та втратив популярність, може знову знайти своє застосування. Тепер його планують використовувати для лікування інфекцій, викликаних бактеріями, які не реагують на інші медикаменти, повідомляє Science Alert.

Більшість ліків, які використовуються зараз, є варіаціями на препарати, розроблені майже 100 років тому, в "золоте століття" антибіотиків. Один із них, званий стрептотрицином, був виділений у 1940-х роках, привертаючи увагу своїм потенціалом у лікуванні інфекцій, що викликаються так званими грамнегативними бактеріями. На відміну від грампозитивних бактерій, у цих мікробів немає міцної клітинної стінки, на яку націлені багато антибіотиків.

У 2017 році Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) випустила перелік найбільш небезпечних патогенів, стійких до медикаментозної терапії. Велику частину цього списку становили грамнегативні бактерії.

Але, незважаючи на свій потенціал, стрептотрицин не потрапив до списку потенційних препаратів. У початковому дослідженні він був визнаний надто токсичним для здоров'я нирок людини і згодом був забутий у науковій літературі.

Тепер патологи Джеймс Кірбі з Гарвардського університету разом зі своїми колегами вирішили знову вивчити антибіотик, але під новою назвою - нурсеотрицин.

"Тепер, з появою патогенів з множинною лікарською стійкістю, для лікування яких мало або взагалі немає активних антибіотиків, настав час переглянути і вивчити потенціал того, що ми раніше не брали до уваги", - сказав Кірбі в травні 2023 року.

Нурсеотрицин - це натуральний продукт, що виробляється грампозитивними ґрунтовими бактеріями. Насправді це суміш антибіотиків, яким дано окремі назви, такі як стрептотрицин F(S-F) та стрептотрицин D(S-D).

Нурсеотрицин та S-D виявляють токсичний вплив на клітини нирок у лабораторних експериментах, проте Кірбі та його команда встановили, що S-F не має такого ефекту. Ця сполука залишається надзвичайно ефективною у боротьбі зі стійкими до ліків грамнегативними бактеріями, але лише в концентраціях, що не є шкідливими для клітин.

У мишачих моделях SF вдалося успішно ліквідувати штам бактерій, який виявився резистентним до багатьох лікарських засобів, при цьому з незначною або взагалі відсутньою токсичністю.

"Грунтові бактерії у своєму прагненні зберегти свою територію за багато століть еволюції зрозуміли, як створювати антибіотики, здатні проникати крізь броню грамнегативних бактерій. Стрептотрицини є одним з результатів цієї гонки озброєнь, що триває. Ці сполуки пропонують унікальне рішення для проникнення захисними механізмами грамнегативних патогенів", -- сказав Кірбі.

Як саме стрептотрицин "атакує" бактерії, поки що неясно. Схоже, що він зв'язується з грамнегативними бактеріями та порушує їх механізм виробництва білка не так, як інші ліки.

Якщо дослідники зможуть вивчити механізми цього процесу, це відкриє можливість створення принципово нових медикаментів для боротьби з бактеріями, які раніше виявлялися надзвичайно стійкими до існуючих засобів.

Раніше вчені заявили про те, що протягом наступних 25 років бактерії, стійкі до препаратів, уб'ють 39 мільйонів людей.

Related posts