Запрошення до НАТО, діалоги з Російською Федерацією та звільнення Буданова: ключові моменти виступу Зеленського.
Президент України Володимир Зеленський провів пресконференцію з журналістами де розповів про запрошення до НАТО, Курську операцію, солдат КНДР на боці Росії та чутки про звільнення міністра оборони та глави ГУР.
Зеленський повідомив, що більшість держав-членів НАТО висловили готовність підтримати запрошення України до Альянсу до завершення війни. Проте деякі країни займають обережну позицію, тому робота в цьому напрямку буде продовжуватись.
"Сьогодні ми спостерігаємо за впевненістю та підтримкою з боку Франції. Ми усвідомлюємо, що британці готові стати нашими союзниками, а також вважаємо, що італійці також проявлять свою підтримку. Щодо Німеччини, на нашу думку, багато в чому ситуація залежить від Сполучених Штатів. Ми вважаємо, що в США відбувається процес консолідації думок стосовно НАТО, що, в свою чергу, вплине на такі країни, як Угорщина та Словаччина", - зазначив він.
Згідно з висловлюваннями Зеленського, Україна сподівається на більш оптимістичну відповідь з боку США після проведення президентських виборів.
"Не через зміну глави держави, а внаслідок того, що зараз у США основна увага зосереджена на виборчому процесі. Я переконаний, що будь-які різкі висловлювання з боку Сполучених Штатів у даний момент можуть бути недоречними або викликати певні труднощі. Вони, ймовірно, прагнуть уникнути зайвих ризиків," - зазначив президент.
Також зазначається, що Києву ще "доведеться багато працювати з німецькою стороною" з питання щодо запрошення України в НАТО.
"Проте, все ж, Сполучені Штати зможуть вплинути на цю ситуацію," – зазначив Зеленський.
Варто зазначити, що міністри оборони держав G7 висловлюють підтримку "незворотному курсу" України на євроатлантичну інтеграцію, що включає й вступ до НАТО.
Зазначимо, за інформацією французького видання Le Monde, США тепер не проти простого запрошення Києва до Альянсу. Як повідомив неназваний європейський чиновник, якщо на виборах президента США переможе кандидатка від демократів Камала Гарріс, Байден почне працювати над запрошенням України до Альянсу в перехідний період.
Нагадаємо, що Генеральний секретар НАТО Марк Рютте висловив думку про те, що Україна неодмінно приєднається до Альянсу в майбутньому, можливо в якості 33-го або 34-го члена.
Зеленський наголосив, що Україна не обговорює можливість отримання членства в НАТО в обмін на відмову від окупованих територій, водночас такі ідеї можуть бути у деяких країн-партнерів.
"Цю тему ми не розглядаємо. Проте, на мою думку, ці медійні вкидки не є випадковими. Можливо, у деяких партнерів дійсно є подібні погляди. Тому вони не піднімають ці питання безпосередньо зі мною, а через медіа, очевидно, намагаються відстежити реакцію. Вважаю, що все це залежить від стану українського суспільства", - зазначив він.
За словами президента, наразі на всіх переговорах українська сторона порушує питання гарантій безпеки.
"НАТО є найкращим варіантом. У контексті війни це відкритий заклик з потужною позицією в усіх аспектах дипломатії. Я переконаний, що це запрошення не підлягає обговоренню з Росією. Як тільки ми, разом з деякими партнерами, будемо впевнені в тому, що маємо перевагу над Росією, ситуація в цьому плані покращиться," - поділився своїми думками президент.
Зеленський також наголосив, що частковий вступ до НАТО без окупованих територійне можливий, адже "хоч би який шлях у нас був, юридично ніхто не визнаватиме окуповані території територіями інших держав".
Президент також пояснив, що запрошення до Альянсу дається країні в її міжнародно визнаних кордонах. За словами Зеленського, для нього принципова річ - отримати запрошення під час війни.
"На мою думку, це ключовий елемент нашої пропозиції. Це не просто запрошення, а можливість, яка діє і під час війни. Наступним етапом буде обговорення, як саме відбудеться вступ і в яких масштабах — це вже питання дипломатії. Існує безліч можливих форматів," - резюмував він.
Раніше аналітики та західні чиновники розглядали сценарій, за якого Україна могла б приєднатися до НАТО, навіть якщо не всі території, окуповані Росією, будуть повернуті. Цей підхід порівнювали з випадком, коли Західна Німеччина вступила до НАТО, не повертаючи Східну частину країни.
Раніше в засобах масової інформації повідомлялося, що Україна все більше прагне отримати конкретні гарантії безпеки. Внаслідок цього українські чиновники стали більш відвертими у розмовах із західними партнерами щодо можливості укладення угоди про припинення вогню, навіть якщо це передбачає залишення російських військ на окупованих територіях.
Президент підкреслив, що Україна не прагне відновлювати статус ядерної держави, проте вимагає в обмін на це отримати "безпекову гарантію". Він також зазначив, що питання приєднання України до НАТО не повинно залежати від позиції Росії.
"Ми не вимагаємо передати або повернути ядерну зброю. Моя позиція є абсолютно зрозумілою. Ми здали свою зброю, але нічого не отримали взамін. Лише зіткнулися з повномасштабною війною та численними втратами. Отже, на сьогодні у нас залишився лише один варіант. Нам необхідний НАТО, оскільки у нас немає засобів, здатних стримати Путіна", -- підкреслив Зеленський.
Президент підкреслює, що після передачі всієї ядерної зброї в 1996 році Україна повинна була отримати право на вступ до НАТО.
"Це моя думка. Я поділився нею з президентом США Джо Байденом і з кандидатом у президенти США Дональдом Трампом. Ось чому я сказав, що не можу зрозуміти, де справедливість стосовно України. Ми віддали ядерну зброю. Ми не отримали НАТО. Я запитав їх, чи можете ви назвати мені інших союзників або іншу "безпекову парасольку", якісь безпекові заходи й гарантії для України, які будуть співмірні з НАТО. Ніхто не може мені сказати", -- розповів він.
Зеленський підкреслив, що формат "запрошення" України до НАТО є надзвичайно важливим, оскільки він визнає країну в межах міжнародно визнаних кордонів.
"Для мене це має велике значення: отримати запрошення в умовах війни. Вважаю, що це важливий елемент нашої пропозиції. Це не просто запрошення, а саме те, яке надсилається в часи, коли війна ще триває. А що стосується самого процесу вступу, його формату та кількості учасників, це вже наступний етап — дипломатія. І тут можуть бути різні варіанти," — зазначив він.
Зазначимо, що Зеленський раніше висловлював думку, що для забезпечення оборони Україні необхідно або стати членом НАТО, або отримати ядерну зброю.
Згадаймо, що 16 жовтня під час свого виступу у Верховній Раді президент України Володимир Зеленський озвучив основні аспекти "Плану перемоги".
Президент Володимир Зеленський зазначає, що готовність Кремля до діалогу щодо закінчення війни в Україні обумовлена кількома чинниками, зокрема, позицією наступного президента Сполучених Штатів.
"На мою думку, перш за все, це пов'язано з виборами в США. Я вважаю, що вони будуть уважно стежити за американською політикою щодо цього питання. На мою думку, Сполучені Штати визначаться зі своєю політикою дуже швидко після виборів", - зазначив він.
За словами глави держави, він дізнавався цю інформацію під час переговорів з кандидатами в президенти США, Камалою Гарріс і Дональдом Трампом.
"На мою думку, вони не стануть чекати до січня: певні дії їм будуть недоступні через їхні повноваження, але в той же час вони зможуть здійснити інші," - зазначив Зеленський.
За його словами, також відіграю свою роль енергетика та вільне судноплавство.
"Якщо нам вдасться отримати результат по цих двох пунктах, це також буде сигнал, чи готова Росія закінчувати війну", - додав президент.
Також важливою є робота України з деякими країнами Глобального Півдня.
"Ми її проводимо. Маємо зустрічі. Різні країни, різні контакти. Сибіга сьогодні поїхав в Туреччину. Завтра Рустем Умєров і Андрій Єрмак поїдуть в іншу країну Глобального Півдня. Курська операція на всіх мала великий вплив. Особливо на гравців Глобального Півдня. Для них це, звісно, такий серйозний шок і сигнали, які говорять про стан армії Росії - що протягом кількох місяців їх армія не може витиснути українських військових з території РФ", - розповів президент.
Президент України Володимир Зеленський поділився думкою, що формальне запрошення України до НАТО може спонукати російського президента Володимира Путіна ініціювати мирні переговори.
Раніше президент України Володимир Зеленський розповів про свою розмову з Дональдом Трампом, у якій він акцентував важливість членства України в НАТО.
Зеленський вважає, що західні партнери "дуже стримано" сприйняли інформацію про плани РФ і КНДР відправити північнокорейських солдатів на фронт в Україні.
"Щодо КНДР. У РФ так обережно з цією тематикою носяться, я думаю, щоб Китай жорстко не реагував. Мало того, дуже обережно сприймають цю тематику і ЄС, і Сполучені Штати. Зверніть увагу. Дуже стримано. Але ми б'ємо в набат, тому що ми знаємо, що для нас це ризики", - сказав він.
Як зазначив президент, уряд Південної Кореї активно реагує на ці події.
"З Південної Кореї, як мені видається, були чіткі акценти на тому, що Північна Корея підтримує Росію як боєприпасами, так і зброєю, а також військовими кадрами. Я маю враження, що саме від них я спостерігав цей відкритий сигнал," - зазначив Зеленський.
Президент додав, що в України є нормальний діалог з Південною Кореєю, при цьому неї є відповідний конституційний статус, який забороняє пряму військову допомогу Україні.
"Хоча вони мають певні обмеження, ми все ж ефективно виконуємо свою роботу, і вони безсумнівно надають підтримку," - підкреслив Зеленський.
На думку президента, Північну Корею спонукали взяти участи у російській загарбницькій війні проти України суто економічний інтерес.
"Я думаю, через гроші. Я думаю, Північна Корея - дуже бідна. Вони своїх людей відправлятимуть на фронт. Чесно кажучи, ми фіксували офіцерів, технічний персонал, мені здається, на тимчасово окупованих територіях. Я думаю, вони направили офіцерів через те, щоб їхні офіцери зрозуміли, що відбувається спочатку, а потім відправляти контингент. Тому що як їм керувати, як їм командувати? Я про мову. Думаю, це серйозні складнощі", - наголосив Зеленський.
Цікава деталь: 22 жовтня в селі Сергіївка Приморського краю РФ, на території військової частини 127-ї мотострілецької дивізії, були зафіксовані північнокорейські військові.
Нагадуємо, що у складі 11-ї окремої десантно-штурмової бригади російських окупантів створюється "унікальний бурятський батальйон", до складу якого входять громадяни Північної Кореї.
Як вже зазначалося, Південна Корея зобов'язалася вжити "поступових заходів" у відповідь на посилення військових зв'язків між Північною Кореєю та Росією, закликаючи Пхеньян терміново відкликати свої війська з території Росії.
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що йому відомі чутки щодо можливого звільнення Рустема Умєрова та Кирила Буданова, проте підкреслив, що не планує вживати таких заходів.
"Я не планував цього робити. Не мав наміру змінювати Буданова. Так, ця інформація дійсно циркулювала. Що стосується Умєрова, то питання про нього також не стояло," - сказав він.
Відомо, що раніше у ЗМІ з'явилася інформація про можливу відставку начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України генерал-лейтенанта Кирила Буданова. Один зі співрозмовників видання нібито підтвердив таку можливість, заявивши, що такий варіант існує.
Крім того, існують припущення, що на позицію Буданова можуть призначити Олега Іващенка, який обіймає посаду керівника Служби зовнішньої розвідки.