Зникнення стосується не тільки горобців. Які ще птахи зникають у міських умовах і які наслідки це може мати?


У багатьох містах України значно зменшилась кількість горобців. Орнітологи б'ють на сполох, оскільки це може мати негативні наслідки для природи.

РБК-Україна звернулося до Українського товариства охорони птахів, аби дізнатися причини скорочення чисельності горобців, можливі наслідки цього явища, а також про інші види птахів, які можуть стати під загрозою зникнення. Інформацію надає Контракти.UA.

Чому ж пропадають горобці?

Рід горобців нараховує 28 видів, із них в Україні мешкає 2 види: горобець хатній і горобець польовий. Зрідка залітають горобець чорногрудий - його спостерігали на острові Зміїний, а також горобець скельний - його фіксували в Карпатах.

"Ми спостерігаємо за зменшенням чисельності горобців, зокрема хатніх. У місцях, де раніше їх було багато, тепер їх значно менше, а іноді вони взагалі не трапляються в теплу пору року. Проте взимку їх можна помітити, коли вони шукають їжу. Варто зазначити, що це лише наше суб'єктивне сприйняття. Для того, щоб об'єктивно оцінити скорочення чисельності горобців, необхідно провести всебічний облік їх популяції по всій Україні, залучаючи широку громадськість, подібно до того, як це здійснюється вже багато років для лелеки білого," - зазначили в Українському товаристві охорони птахів.

Фахівці підкреслюють, що лише після завершення збору даних та їхнього аналізу орнітологами стане можливим зрозуміти, що відбувається з популяціями горобців, які чинники впливають на зміни в їх чисельності та які можуть виникнути наслідки.

Слід зазначити, що нещодавно у Київському еколого-культурному центрі (КЕКЦ) повідомили про зменшення чисельності горобців більш ніж у 50 разів. Проте, в Українському центрі кільцювання птахів стверджують, що масштаби цієї проблеми значно перебільшені, і насправді популяція цих птахів зазнає змін протягом року.

Зменшення чисельності птахів може бути викликане регулярним скошуванням трави в міських зонах, а також видаленням старих дерев з дуплами в парках, які слугували б безпечними притулками для них. Крім того, звуки вибухів відлякують пернатих, змушуючи їх шукати більш тихі місця для життя.

Ще одним із факторів, що сприяють зменшенню чисельності горобців, є скорочення площ під посівами в умовах війни. Це призводить до того, що птахи не мають змоги живитися залишками зерна на полях. Крім того, в містах ситуація з доступом до їжі для птахів також ускладнилася — багато сміттєвих контейнерів тепер обладнані кришками, що робить для горобців пошуки їжі значно важчими.

Варто зазначити, що горобці поступово зникають з численних міст Європи. Це підтверджується результатами дослідження, проведеного організацією Royal Society for Protection of Birds (RSPB), міжнародною спільнотою BirdLife International та Чеським товариством орнітології.

Дослідники провели аналіз інформації про 378 видів птахів, які проживають у країнах Європейського Союзу та Великій Британії. Виявлені результати свідчать, що з 1980 по 2017 рік чисельність гніздових птахів зменшилася на 17-19%, що призвело до втрати приблизно 600 мільйонів птахів. Найбільше постраждав хатній горобець, популяція якого скоротилася на 50%, що становить 247 мільйонів особин.

В Європі також відзначено значне зменшення чисельності жовтих трясогузок, яке скоротилося на 97 мільйонів, шпаків - на 75 мільйонів, а жайворонків - на 68 мільйонів.

Яке місце займають горобці в екосистемі?

Горобці виконують роль природних санітарів лісу, щорічно знищуючи мільйони шкідливих комах у садах, на полях та в лісових масивах. Ці птахи поїдають дрібних комах, гусінь і різноманітні личинки. В їхньому раціоні також можуть бути дрібні ящірки та жаби.

Убиваючи комах, птахи допомагають рослинам і деревам позбутися шкідників, запобігаючи їх неконтрольованому розмноженню. Один горобець може врятувати до десяти дерев за один сезон, а пара птахів під час вигодовування вбиває до 30 тисяч комах.

Прикладом важливості горобців можна вважати їх масове винищення в Китаї на початку 50-х років XX століття. У той час Мао Цзедун закликав населення активно знижувати чисельність цих птахів, стверджуючи, що вони завдають шкоди сільському господарству, оскільки споживають зерно.

У перший рік було винищено майже два мільярди горобців. Це дало змогу підвищити урожай зернових, але одночасно спостерігалося зростання чисельності гусениць і сарани, що почали знищувати посіви. Як наслідок, у наступні роки врожаї значно зменшилися, і в країні розпочався голод. З метою відновлення популяції горобців, китайська влада вирішила імпортувати цих птахів з інших країн.

Які наслідки можуть виникнути внаслідок скорочення чисельності горобців?

Дослідники стверджують, що зменшення чисельності горобців може сприяти швидкому розмноженню каштанової молі, яка є їхньою їжею. Якщо ця комаха почне розмножуватись значно, на кущах і деревах з’являться спочатку руді вкраплення, а згодом рослини можуть загинути. Крім того, це може призвести до збільшення чисельності шкідників у сільськогосподарських угіддях та садах.

"Основним кроком для збереження пташиних популяцій є всебічний облік цих птахів на території України. Важливо детально проаналізувати зібрані дані та, за потреби, розробити план охоронних заходів для його подальшої реалізації", - зазначають представники Товариства.

Одним із шляхів підвищення чисельності горобців є створення годівничок для цих пташок. Крім того, варто розширити зелені зони в містах, щоб забезпечити горобцям можливість для гніздування.

"Що стосується подальших прогнозів, то наразі це є досить непростою темою. Все визначається тим, якими будуть масштаби та характер пошкоджень природного середовища. Які наслідки нас очікують – наразі невідомо," – зазначають фахівці.

В Українському товаристві охорони птахів підкреслюють, що війна має негативні наслідки для всіх видів птахів. Особливо вразливими є ті, що живуть у районах, де тривають активні бойові дії, адже їхні природні середовища руйнуються внаслідок безперервних обстрілів.

"Серед загальновідомих видів спостерігається зменшення чисельності сорок, знизилася кількість круків, а також зменшилися гніздові колонії граків," - зазначають представники Товариства.

Читайте також про те, що на Волині помітили рідкісного птаха - сірого сорокопуда, занесеного до Червоної книги України. Через вразливість виду, він потребує охорони й збереження.

Related posts