22 вересня: сьогодні відзначається церковне свято, і віряни звертаються до святих з особливими проханнями.


Ділимося інформацією про церковне свято, яке святкують 22 вересня за новим та старим календарем, а також про заборони цього дня і про те, у кого сьогодні іменини.

22 вересня за новим церковним календарем згадують пророка Іону і святого мученика Фоку Синопського. У народі день прозвали Іона і Фока. Розповідаємо про традиції та прикмети 22 вересня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем.

У 2023 році Православна церква України адаптувалася до нового календарного стилю, внаслідок чого всі православні свята з фіксованою датою відзначаються на 13 днів раніше. Проте деякі віряни все ще дотримуються традиційного календаря; збереження старого стилю залишається правом для релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні релігійне свято в Україні за новим календарем?

22 вересня за новим церковним календарем (5 жовтня за старим) відзначається день пам'яті святого мученика Фоки Синопського та пророка Іони.

Іона жив у галілейському місті Гафхефера у VIII столітті до н.е. Він був одним із дванадцяти малих пророків - авторів книг пророцтв. Пророкував Іона серед язичників у столиці Ассирійського царства - Ніневії, а історія святого воістину дивовижна.

Місто Ніневія на той час було дуже розкішним, красивим і велелюдним, але, на жаль, занепало морально. За переказами, Господь закликав Іону вирушити до столиці Ассирії і проповідувати для них покаяння, щоб уникнути загибелі. Йона не захотів іти, бо ассірійці тоді були ворогами ізраїльського народу, тож він сів на корабель до Йоппії. У дорозі корабель потрапив у страшну бурю, і моряки кинули жереб, щоб зрозуміти, хто згрішив і за що їх карають. Жереб вказав на Йону - він зізнався, що не послухався і попросив викинути його в море, щоб врятувати саме судно. У морі Йону проковтнув кит - у його утробі чоловік провів три доби в молитвах і покаянні. Сталося ще одне диво: кит виплюнув свою здобич на берег. Після цього Іона вирушив до Ніневії і став там проповідником. Жителі міста покаялися і благополучно жили ще понад 200 років (610 року до н.е. Ніневію все-таки було зруйновано), а пророк Іона повернувся додому.

***

Священномученик Фока жив у I столітті в місті Синоп, розташованому на території сучасної Туреччини, що стало основою для його імені. Він був праведною особою, відзначався великою милосердністю і мав дар зцілення, здатний виганяти демонів. Завдяки своїм зусиллям багато людей прийняли християнську віру, і його обрали єпископом цього міста. Однак під час правління імператора Траяна розпочалися переслідування християн, і Фоку змусили відмовитися від своєї віри. Проте він залишився непохитним у своїх переконаннях і в результаті був страчений. У 404 році його мощі були перенесені до Константинополя.

Церковне свято, що відзначається 22 вересня за юліанським календарем.

Раніше УНІАН повідомляв про те, яке церковне свято святкується сьогодні за старим календарем — що дозволено, а що заборонено робити в день пам'яті праведних Богоотців Іоакима і Анни, батьків Діви Марії.

Прикмети дня говорять про те, якими будуть зима і врожай наступного року:

22 вересня в народному календарі відзначається свято Іона і Фока, відоме також як Листопадна. Цього дня зазвичай проводять роботи на городах, зокрема, викопують редьку та готують з неї різноманітні страви. Назва "Листопадний" з’явилася через поривчастий вітер, який скидає листя з дерев. Вважається, що з цього моменту починається осінній період, який триває до Різдва.

21 вересня, як і в будь-який інший день, Церква не схвалює сварок, лихослів'я, пліток, виступає проти наклепу та осуду, а також заздрості, жадібності, помсти та відчаю. Не слід відмовляти тим, хто просить про допомогу.

Згідно з народними віруваннями, не варто дозволяти собі лінуватися та затримуватися у сні, інакше можуть виникнути фінансові труднощі. Також, ловля, продаж чи вживання риби можуть нагадати про те, як пророк опинився у череві кита.

Святого Фоку шанують як покровителя від вогню та рятівника для тих, хто опинився у воді. Крім того, до нього звертаються з молитвами про охорону своїх осель.

Цього дня добре готувати страви з редьки, щоб зміцнити здоров'я. Гарна прикмета, якщо 22 вересня на голову впаде ялинова шишка - це до багатства.

Сьогодні за церковним календарем святкують свій день ангела Петро, Веніамін, Андрій, Макар, Микола, Мартін, Олександр, Федір та Кузьма.

Згідно з традиційним календарем, іменини відзначають такі імена: Анна, Олександр, Сергій, Олексій, Дмитро, Афанасій, Василь, Захар, Микита та Григорій.

Нещодавно ми представили церковний календар на вересень 2024 року, який містить дати як за старим, так і за новим стилем.

Related posts