Інфляційні процеси набрали обертів. Які чинники сприяють тому, що ціни підвищуються швидше, ніж очікувалося Національним банком України?


У найближчі місяці ціни зростатимуть через збільшення бюджетних видатків, подальше загострення диспропорцій на ринку праці та збільшення дефіциту електроенергії

У вересні споживча інфляція в річному вимірі зросла до 8,6%, порівняно з 7,5% у серпні. У місячному аспекті ціни піднялися на 1,5%, згідно з інформацією, оприлюдненою Держстатистикою. Ці показники перевищили очікування, викладені в Інфляційному звіті НБУ за липень 2024 року.

У вересні базова інфляція підвищилася до 7,3% з попередніх 6,5%, зафіксованих у серпні. Це зростання зумовлено збільшенням цін на оброблені харчові продукти, яке викликане зростанням вартості сировини, а також підвищенням виробничих витрат, зокрема на енергетичні ресурси та оплату праці. Таку інформацію оприлюднив Національний банк України.

Зростання цін на сирі продукти харчування стрімко пришвидшилося -- до 7,1% рік до року. Спекотна літня погода позначилася на врожайності, термінах дозрівання та якісних параметрах низки овочів та фруктів. Дорожча сировина та збільшення виробничих витрат вплинули на вартість борошна та круп. Молоко зростало в ціні з однієї сторони через обмежену пропозицію та високий попит з боку молокопереробних підприємств, активізацію експорту -- з іншої. Дешевшали лише свинина, цукор та яйця.

Перший етап підвищення акцизу на паливо з вересня в першу чергу торкнувся автогазу, тоді як низькі ціни на нафту та значні запаси сприяли стабільності цін на бензин і дизель.

Ціни на оброблені харчові продукти підвищилися на 8,9% у порівнянні з минулим роком. Це особливо помітно у випадку хліба, а також деяких видів борошняних і кондитерських виробів. Вартість окремих імпортних товарів, таких як кава, чай, шоколад і оливкова олія, також зросла. Крім того, ціни на соняшникову олію перестали стрімко падати через зміни на світових ринках.

Ціни на послуги підвищилися на 10,9% в річному вимірі через зростання витрат бізнесу на заробітну плату, електрику та харчові продукти. Найбільше подорожчали послуги в сферах охорони здоров'я, зв'язку, освіти, а також у ресторанах і готелях.

Інфляційний тиск у найближчі місяці зберігатиметься через збільшення бюджетних видатків, подальше загострення диспропорцій на ринку праці, а також очікуване збільшення дефіциту електроенергії під час опалювального сезону, прогнозують в НБУ. Монетарна політика регулятора буде спрямована на утримання помірної інфляції, поступове її сповільнення з другої половини 2025 року та подальше повернення до цілі - 5%.

Related posts