Спеціалістка Академії підготувала видання, присвячене українському професійному декоративному мистецтву в умовах глобалізації.
Авторка - кандидат мистецтвознавства Зоя Чегусова (Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України). Видавець - "ArtHuss"
У вересні 2024 року побачила світ двомовна (українською та англійською) наукова монографія "Професійне декоративне мистецтво України в епоху глобалізації". Цю працю підготувала кандидат мистецтвознавства Зоя Чегусова, старший науковий співробітник відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України, заслужений діяч мистецтв України, а також лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка. Видавництво "ArtHuss" з Києва, яке спеціалізується на літературі для творчих професій та нон-фікшн, здійснило публікацію цієї книги. Художньо-дизайнерське оформлення видання було реалізовано за участю Західного науково-мистецького центру Національної академії мистецтв України (НАМ). Автором дизайн-концепції та передмови став член-кореспондент НАМ України Михайло Бокотей, який очолює цей Центр. Дизайном книги також займалися художники-дизайнери Артур Солецький та Віктор Володимиров-Лихоліт.
Об'єктом вивчення авторки цієї монографії є професійне декоративне мистецтво України, яке пережило значні образно-пластичні зміни після 1991 року, в період суттєвих змін у суспільно-політичній системі нашої країни.
У цій публікації аналізується еволюція образно-пластичних форм та основні художні напрямки розвитку декоративного мистецтва протягом ХХ століття, а також сучасні стилістичні зміни, що відбулися завдяки внеску провідних українських митців.
Також вивчено творчість митців, які отримали академічну освіту в галузі "декоративного мистецтва". У своїй дослідницькій роботі авторка акцентує увагу на індивідуальних творах, створених без залучення інших виконавців – від початкового ескізу до остаточної реалізації в матеріалі. Ці роботи вирізняються оригінальним переосмисленням національних традицій.
Тема даної монографії є надзвичайно важливою, оскільки в українському мистецтвознавстві досі відсутнє спеціалізоване наукове дослідження, яке б всебічно та детально розглянуло основні жанри декоративного мистецтва України в період з другої половини ХХ століття до початку ХХІ століття, враховуючи збереження національної ідентичності в умовах глобалізації. Саме цього прагне досягти представлена монографія.
Визначена мета зумовила ряд завдань, зокрема: провести аналіз історіографії та джерел, що стосуються теми дослідження; узагальнити та критично оцінити роботи провідних українських мистецтвознавців, які займаються вивченням декоративного мистецтва України, а також дослідження українських і закордонних науковців, що торкаються глобалізаційних проблем і питання національно-культурної ідентичності (Розділ I. "Історіографічний огляд та джерельна база дослідження професійного декоративного мистецтва України"); висвітлити ключові історичні та теоретичні аспекти розвитку декоративного мистецтва у ХХ столітті (Розділ II. "Історичні та теоретичні основи еволюції професійного декоративного мистецтва України ХХ століття"); проаналізувати художньо-стильову еволюцію керамічного мистецтва (Розділ 3.1. "Авторська кераміка: різноманіття художніх напрямків"), скла (Розділ 3.2. "Авторське скло: огляд сучасного гутництва"), дерева (Розділ 3.3. "Художнє оброблення деревини в Україні: провідні митці та особливості їхнього стилю"), текстилю (Розділ IV. "Текстильне мистецтво України другої половини ХХ – початку ХХІ століття: традиції та інновації"), а також дослідити творчі наміри й досягнення видатних українських художників у галузі гобелена (Розділ 4.1. "Витоки традиційного гобелена та сучасні експерименти у ткацтві") і розпису на тканині (Розділ 4.2. "Розпис на тканині: пошуки нових образів").
Дослідження охоплювало аналіз нетрадиційних форм мистецтва, що виникли в контексті декоративного мистецтва на фоні глобалізаційних процесів у світі, а також перегляд усталених термінів і концепцій у мистецтвознавчій літературі, пов'язаних з поняттями "декоративно-ужиткове мистецтво" та "декоративне мистецтво" (розділ 4.3. "Нетрадиційний авторський текстиль як відображення базових художньо-стильових трансформацій у декоративному мистецтві України"). Досліджувалася також панорама міжнародних та національних виставок-конкурсів, а також всеукраїнських імпрез і симпозіумів, які стали потужним імпульсом для творчості та експериментів майстрів вогняного мистецтва і текстилю в епоху глобалізації (розділ 5.1. "Національні та міжнародні виставки-конкурси як виразники художньо-стильових трансформацій у декоративному мистецтві 1990-2010-х років"). Було визначено поняття "глобалізація" та оцінено її вплив на декоративне мистецтво в Україні, а також проаналізовано, наскільки серйозною є загроза для національної ідентичності в умовах такого впливу (розділ 5.2. "Професійне декоративне мистецтво як важливий чинник національної ідентичності в культурі України доби глобалізації").
У цій монографії проведено всебічний мистецтвознавчий аналіз різноманітного історико-культурного матеріалу. Це дозволило автору виявити та проаналізувати значні образно-пластичні і художньо-стильові зміни, що відбулися в епоху глобалізації в таких основних жанрах професійного декоративного мистецтва України, як кераміка, скло, дерев'яна скульптура, гобелен, батик і нетрадиційний текстиль. Іменний покажчик включає 679 імен.
Згідно з думкою дослідниці, культурна глобалізація, яка в певному сенсі може сприяти зникненню традицій і мистецьких цінностей окремих народів, парадоксальним чином також викликає протилежний ефект. Вона стимулює українських митців декоративного мистецтва шукати національну ідентичність, поглиблювати дослідження архетипів власної культури та зберігати національну самобутність. Отже, процес інтеграції в світовий контекст на межі ХХ-ХХІ століть не становить загрози для українського професійного декоративного мистецтва, оскільки не веде до його розчинення.
Авторка стверджує, що професійне декоративне мистецтво, яке має глибоке історичне коріння, але адаптоване до сучасності, базується на багатолітніх традиціях унікальної культурної спадщини. Це мистецтво служить важливим підґрунтям для розвитку національно-культурної ідентичності в українському суспільстві в умовах глобалізації, набуваючи особливого значення в естетичному вихованні сучасної "глобалізованої особистості".
Видання розраховане на мистецтвознавців, істориків, музейників, а також широке коло шанувальників українського мистецтва та культури.
Монографія може стати у пригоді науковцям, викладачам, студентам мистецьких вишів як джерело для вивчення декоративного мистецтва України ХХ - початку ХХІ століття.
Бібліографічний опис книги:
Чегусова Зоя. Декоративне мистецтво України в умовах глобалізації / голов. ред. Г. Скрипник; Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України. Київ: ArtHuss, 2024. 560 с. (текст укр. та англ. мовами), 814 кольорових ілюстрацій.